Tarlós visszavonta a Frankel Leó út átnevezését
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Nyílt levélben fordul Tarlós István főpolgármesterhez és a fővárosi a Frankel Leó út átnevezése ellen tiltakozó civil közösség. A főpolgármester délután visszavonta az átvevezési javaslatot.
A TREFFF lokálpatrióta közösség és a „Tiltakozunk a Frankel Leó út átnevezése ellen” elnevezésű Facebook csoport több mint 800, a Frankel Leó úton gyűjtött aláírással és mintegy 2300 facebookos támogatóval kéri Tarlós Istvánt és a fővárosi közgyűlést, hogy halassza el a Frankel Leó út átnevezéséről szóló pénteki döntést. Kérik továbbá, hogy a majdani döntés előtt kérjék ki a Magyar Tudományos Akadémia és az ott lakók véleményét is
A főpolgármester az év végi közmeghallgatáson egy Szabó András nevű polgártól jövő kérdésre reagálva bejelentette: a közgyűlés egyetért abban, hogy Frankel Leóról (munkásmozgalmi harcos volt) ne legyen út elnevezve Budapesten, ezért átnevezik Zsigmond király útjára.
A hivatalos előterjesztésről pénteki ülésén dönt a közgyűlés.
Mint arról beszámoltunk, Pécsen már nyáron átnevezték a Frankel Leó utcát, az ottani Fidesz érvelése szerint a 19. századi munkásmozgalmár tevékenysége előrevetítette a Rákosi-korszak visszaéléseit.
Frissítés: Tarlós visszavonta a javaslatot
A főpolgármester visszavonja a Frankel Leó út átnevezéséről szóló javaslatot a Fővárosi Közgyűlés pénteki ülésén - tájékoztatta Szűcs Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója csütörtökön az MTI-t.
Szűcs Somlyó Mária jelezte: a közterület átnevezését a II. kerületi önkormányzat kezdeményezte. Az előterjesztést Tarlós István visszavonja, és tovább tájékozódik a kérdéskörben - tette hozzá.
A testülethez benyújtott javaslat arra a törvénymódosításra hivatkozik, amely szerint közterület, illetve közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett. Az azóta elfogadott törvényjavaslat indoklása alapján ilyen személynek tekintik Frankel Leót is, ezért a főváros visszaállította volna a II. kerületi közterület nevét Zsigmond király útra.
Frankel Leó politikus, a korai szocialista mozgalom egyik vezetője volt, részt vett az 1871. március 18-i felkelésben, majd a Párizsi Kommün munka- és kereskedelemügyi bizottságának tagjává, később annak vezetőjévé választották. A bukás után Londonba menekült, ahol az I. Internacionálé Főtanácsának tagja lett, s részt vett a II. Internacionálé megalakításának előkészítésében is.