További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A pénteki sajtóbejárás után szombaton hivatalosan is befejezettnek nyilvánították a felújítás miatt január óta lezárt Erzsébet-kilátó renoválását. A kilátó teljes felújítása, a környék rendbetétele 108 millióba került.
A Budapest legmagasabb pontján lévő kőépület Kluzinger Pál és Schulek Frigyes tervei alapján épült 1908 és 1910 között, díszkivilágítást 1926-ban kapott először. 1981-ben rossz műszaki állapota miatt bezárták, és felújítás után 1992-ben nyitották meg ismét. 2001-ben a XII. kerületi önkormányzat kapta meg a fővárostól, felújítási kötelezettség terhe mellett. A kivitelezők teljesen lecserélték a korábbi világítási rendszert: százharminc energiatakarékos, de nagyteljesítményű lámpatestet építettek be egyrészt a dísztér burkolatába, másrészt az épület külső párkányaira.
A kóruselőadás, a politikusi ünepi szavak (Pokorni Zoltán, Mitnyan György) és a tüzijáték után végre megindulhatott a tömeg a 23 méter magas torony felső szintjei felé. Az első szinten állófogadás és ingyen italmérés, a felső szinteken erős szél és pazar kilátás fogadta a népet.
A kivitelezés oroszlánrészéért - a kövek megtisztításáért, a szigetelésért, a burkolatcseréért és a szerkezeti megerősítésért - a Reticolo Ingatlanberuházó Műemlékrekonstrukciós Környezetvédelmi Kft. felel.
A kilátó előtti dísztéren hat új, historizáló kandelábert helyeztek el.
Az önkormányzat reményei szerint önellátó lesz a műemlék, azaz fenn tudják tartani majd a bevételekből. A kilátó aljában egyébként vendéglátóipari egység - kávézó, söröző - kezd hamarosan működni, a bevételek egy része ennek bérbeadásából folyik majd be.
Az épület lábazatában van egy országos szintezési alappont - magasságmeghatározáshoz jól jöhet bármikor, mind gyakorlati, mind tudományos szempontból.
A kerületi önkormányzat a Pilisi Parkerdővel egyeztetve rendbehozatta a János-hegyi út alsó kanyarulatából induló sétautat, a kilátó előtti erdőrészt és a Libegő végállomásától induló lépcsősort. Az épülethez vezető út mentén gumírozott futójárdát is kialakítottak a sportkedvelők kedvéért.
A kilátót körülvevő tér burkolatát teljesen lecserélték, a tördezett betonlapok helyére színes járólapok kerültek, valamint az épületet megvilágító süllyesztett fényforrásokat is kialakítottak.
A főváros esti fényei lenyűgözőek, a negyven tonna kutyaszar nem látszik idáig.
A Duna, az Országház a Batthyány téri Szent Anna templom, mind jól kivehető objektumok a terepasztalon.
A Budai Várat és az Erzsébet hidat sem nehéz kiszúrni a millió fényforrás közül.
Fényárban a város felett.