Az oktatási jogok biztosa vizsgálja a Gergényi-dolgozatot
További Belföld cikkek
- Idegen anyag esetleges jelenléte miatt hívta vissza az Auchan egyik máktermékét a Nébih
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
A Magyar Hírlap hétfőn számolt be arról, hogy a budapesti Kempelen Farkas Gimnázium 10. osztályába járó diákok azt a feladatot kapták, írjanak házi dolgozatot Gergényi Péter budapesti rendőrkapitány ténykedéséről. A feladathoz a tanár több szempontot diktált le, amely alapján a diákok összeállíthatták dolgozatukat.
Hivatalból indít vizsgálatot
A lap szerint az egyik diák füzetében az olvasható az előre megadott szempontok között, hogy "túl kemény volt a vasprefektus", a rendőrök "túl keményen léptek fel a tüntetőkkel szemben", nem viseltek azonosítót, illetve hogy a tábornok viselkedése "idegességet és pökhendiséget sugárzott".
Az oktatási jogok biztosa elmondta: hivatalból, az újságíró jelzése alapján indított vizsgálatot. Kifejtette: meghallgatja az érintetteteket, mert egyaránt kíváncsi a tanár, az intézményvezető és a diákok véleményére is.
Nem érheti hátrány a diákokat politikai meggyőződésük miatt
Az önkormányzati fenntartású intézményekben a tanároknak az oktatást, nevelést többoldalú, tárgyilagos módon kell megszervezni - mondta Aáry-Tamás Lajos. Arra a kérdésre, hogy ez sérülhetett-e, közölte: ha igazak az állítások, hogy a diákoknak a megadott szempontok - és kizárólag ezek szerint - kellett a házi dolgozatot elkészíteniük, akkor ez a fajta többoldalúság, tárgyilagosság sérülhetett.
A diákokat ugyanakkor nem érheti hátrány politikai meggyőződésük, vagy az annak kinyilvánításától való tartózkodásuk miatt. Arról, hogy erre utaló jel van-e, azt mondta: "jel még nincs", de a dolgozatot majd értékelnie kell a tanárnak.
Kénytelenek tartózkodni a véleménynyilvánítástól?
Ha pedig a megadott szempontok ellenére saját meggyőződésük szerint készítik el a tanulók a dolgozatot, akkor "okkal tarthatnak" hátránytól, ami például a dolgozatra adott rossz jegyben nyilvánulhat majd meg - jegyezte meg.
Gondot jelenthet az is, ha ennyire megadják a gyerekeknek a politikai szempontokat, akkor sokan lehetnek olyanok, akik kénytelenek tartózkodni a politikai meggyőződésük kifejtésétől.
Két-három hétig tart majd a vizsgálat
"A szabad véleménynek az a jellemzője, hogy szabad" - fogalmazott a biztos, aki elmondta: várhatóan két-három hetet vesz igénybe a vizsgálat. Ha jogsértést állapít meg, ajánlást fogalmaz meg a helyzet orvoslására.
Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke az MTI-nek elmondta: várják a biztos független vizsgálatának eredményét.
Azt tiltja a közoktatási törvény, hogy a pedagógus minősítse egy diák világnézetéhez kapcsolódó reakcióit, és hogy a tanár a saját pártpolitikai véleményét oktrojálja a diákra - magyarázta Kerpen.
Bizonytalanok a tanárok
Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra: az iskola mindenkori feladata, hogy a diákokat felkészítsék arra, hogy a kellő időben választópolgárrá válhassanak. Ehhez pedig az is hozzátartozik, hogy informálják őket a napi aktualitásokról. Az utóbbi időben a pedagógusok eléggé bizonytalanná váltak, mert a parlamenti választások kapcsán hol azt kifogásolták a munkájukban, hogy befolyásolják, hol pedig azt, hogy informálják a diákokat - fejtette ki Kerpen Gábor.