További Bulvár cikkek
Dávid Mihály és virágai
Fotók: Barakonyi Szabolcs |
Dávid Mihály állításának valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni, színes adaléknak szántuk csupán, és annak jobb megértéséhez, hogy miért kell a Dávid-naptárról való beszélgetéshez személyi igazolványt bemutatni. A hobbimeteorológus gondosan kiírja a legfontosabb adatokat, hellyel kínál, de hagyjuk a részleteket, mert ha nem vigyázunk, könnyen kicsúszhat egy olyan mondat, hogy "Dávid Mihály készségesen állt az Index rendelkezésére".
Megtalálta a menetrendet
Dávid Mihály hatodik osztályos lánya 1972-ben "véletlen" kérdést tett fel édesapjának: "Apa, légdagály nincs?". Lelkiismeretes apához illően a később róla elnevezett naptár készítője egyetemi tankönyvekben nézett utána a kérdésnek. Légdagály van ugyan, de ennek időjárás-alakító szerepét a kutatók dogmaszerűen tagadták, miközben a meteorológusoknak még az is nagy nehézséget okozott, hogy három napra előre megmondják az időt. 1970 tavaszára például minden idők legnagyobb aszályát jósolták, erre minden idők legnagyobb árvize pusztított az Alföldön. A szöveg önkényes szerkesztése miatt arról nem olvashatnak, hogy Dávid Mihály milyen tanulmányokat folytatott a későbbi naptára elkészítéséhez szükséges tudás megszerzéséhez, milyen új összefüggésekre bukkant és melyeket vetett el. Legyen elég annyi, hogy lánya kérdése után néhány évvel a Föld életének menetrendjét sikerült megfejtenie. (A folyamat bemutatása meghaladja képességeinket, de a légdagályok döntő jelentőségűek.) Ehhez képest ártalmatlan játék csupán a maszek időjárás-előrejelzés.
"Átadom a tudást annak, aki nem omlik össze" |
Mivel Dávid Mihály bizalmába nem sikerült oly mértékbe férkőznünk, hogy elárulja a Föld életének végső menetrendjét ("lehetőség van arra, hogy átadjam ezt a tudást annak, aki hivatásszerűen nem tagadja, hogy elméletem lehetséges, aki nem túl hiú, és aki nem omlik össze attól, hogy korábbi tudása semmit sem ér"), ezért be kell érnünk a négyszáz forintba kerülő, postán megrendelhető Dávid-naptárral összefüggő ismeretekkel. A megrendelők között találunk polgármesteri hivatalokat, mezőgazdasági szövetkezeteket, Dávid számításai szerint a prognózis félmillió emberhez jut el.
Ő is csak egy ember
Dávid Mihály - saját bevallása szerint - a csapadékos napokat nyolcvan, a hőmérsékletváltozás folyamatát száz százalékos pontossággal képes előre jelezni. Évente egy olyan hónap van, amikor a prognózisba a szokásosnál nagyobb tévedések csúsznak. ("Én egy ember vagyok, a szabadidőmet áldozom fel, a mindössze két hétig előrelátó meteorológia tudománya kétszáz év alatt nem jutott el idáig.")
Milyen lesz az idő
A nyíregyházi időjós tudományából a legtöbb embert az foglalkoztatja, hogy milyen lesz az idő. Íme.
A két hétig tartó vénasszonyok nyara elkezdődött. Október 10-ig a nappali hőmérséklet húsz fok fölött, az éjszakai tizenkét-tizenhárom fok körül lesz. November elején és közepén hideghullám és havazás éri el az országot, a december megfelel az átlagnak, karácsonykor havazás várható. Év végére mínusz tíz fokra hűl a levegő.
A többit majd meglátjuk.
Június 3-án tornádótölcsért láttak Kőbányán. A szél fákat csavart ki, vezetékeket szakított le, házakban tett kárt, a tömegközlekedés több helyen szünetelt. Dávid Mihály erre a napra se szelet, se zivatart nem jósolt.
Demszky Gábor június 11-én tornádóval riogatta a főváros lakosságát. Tornádó nem lett és a Dávid-naptár áttanulmányozása után is marad a rejtély, hogy miből gondolta a főpolgármester, hogy természeti csapás sújthatja a fővárost. A nyíregyházi időjós tiszta időt jelzett Budapestre.
Amit tudunk
Január 27-én este nyugat felől beborult az ég és havazás kezdődött. A Dunántúlon húsz centiméteres hó esett, a fővárosban másnap a közlekedést akadályozó hókupacok miatt ingyenessé tették a parkolást. Ezekre a napokra erős éjszakai lehűlést és havazást jósolt a Dávid-naptárt.