Világméretű kajaháború kezdődött
További Gazdaság cikkek
-
Kihúzták a milliókat érő számokat a hatos lottón
- Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett
- Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
- Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
- A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten betiltotta egy évre a mezőgazdasági termékek nagy részének importját azokból az országokból, amelyek Oroszországgal szemben szankciókat vezettek be. Valamiért megfeledkezett Svájcról és Japánról, így gruyére sajt, csoki és veszélyeztetett vöröstonhal jöhet még valamennyi a moszkvai luxusboltokba, sok dolgot viszont felforgat a tiltás.

Az európai országok máris azon agyalnak lázasan, hogyan tudják majd kijátszani a korlátozásokat – például átcsomagolni, átbálázni az exportálni akart termékeket Szerbiában, Boszniában vagy Moldovában, és onnan továbbküldeni Oroszországba –, de az teljesen biztos, hogy jelentős mennyiségű élelmiszer marad majd Európában (és kisebb mértékben Kanadában, az Egyesült Államokban és Ausztráliában).
Ez nem csak a mezőgazdaságra lesz hatással, hanem ránk, evő-ivó átlagemberekre is.
Ehhez első körben a leginkább összehasonlítható adatbázist, a FAO élelmiszermérlegeit használtuk fel. Így áll a hadakozó felek éves élelmiszerkosara a legfrissebb adatok szerint:
Amit itt látunk, az az egy főre jutó átlagos éves élelmiszerkínálat kilogrammban, amit az adott országban elfogyasztottak (tehát minden élelmiszer, amit megtermeltek és amit behoztak, és amit nem exportáltak és nem maradt készleten).
Érdekes, hogy első ránézésre, kilóra is mennyire kilógunk az élelmiszerkonfliktusban részt vevő többi ország közül. Külön-külön is szinte minden élelmiszertípusból is sokkal kevesebbet fogyaszt az átlagmagyar. Nem csak gabonából és krumpliból eszünk átlagosan kevesebbet, de a magas tápértékű vagy egészségesebb dolgokból – például halból, gyümölcsből – még nagyobb a lemaradás.
De hogy jutottunk el oda, hogy még az oroszok is sokkal többet egyenek nálunk? Így:
A magyarok akkor kezdtek tehát diétázni, amikor elkezdődtek a megszorítások a kétezres évek második felében; azóta a tizedével kevesebb kalóriát viszünk be. Ennek alapvetően egyetlen egy oka volt, az, hogy a bérünk folyamatosan egyre kevesebbet ér, így mindenből sokkal kevesebbet fogyasztunk, mint 2007-ben, még az elég rugalmatlan keresletű élelmiszerből is.
Az is látszik viszont, hogy méltósággal viseljük a nélkülözést. Az összes kiadás arányában messze nem nőtt annyira az élelmiszerre fordított rész, mint amennyivel a fogyasztást visszafogtuk. Inkább diétázunk hát, vagy eszünk olcsóbbat, minthogy másra fordítandó pénzt élelmiszerre költsünk. Hiába esznek többet az oroszok vagy a lengyelek, talán történelmi okokból is, de az összes kiadások valamivel nagyobb részét fordítják ennivalóra:
Más kérdés, hogy bár lehet, hogy nem költünk aránylag sokkal többet élelmiszerre, de az a piackutatók adataiból egyértelműnek tűnik, hogy ugyanazokon a kategóriákon belül a rosszabb minőségű élelmiszerekből jóval többet veszünk.
Nem mindenkit érint ugyanúgy, sőt
A fent bemutatott élelmiszermérlegek egy elképzelt átlagemberre vonatkoznak – de valójában minden országban vannak szegényebbek és gazdagabbak, akiknek teljesen más étrendjük van. Nem hat meglepőnek, hogy a szegények több krumplit és kenyeret esznek, de a statisztikai hivatalok által részletesen mért mennyiségben az eltérések esetenként egészen sokkolóak.
Érdemes megnézni például Magyarországon a következő négy élelmiszerfélét: a halat, a marhahúst, a körtét és az epret. Ezek két dologban hasonlítanak egymásra:
- általában is elég keveset esznek belőlük Magyarországon, és
- iszonyatosan nagy a szegény-gazdag ellentét: ha már van pénzünk, akkor lelkesen esszük őket.
Vannak egyébként jóval demokratikusabb gyümölcsök is, például a meggy és a cseresznye, vagy a görögdinnye – ezekből jövedelmi rétegtől szinte függetlenül ugyanannyit eszünk. Olyan élelmiszerek is vannak, amiből a legszegényebb tíz százalék többet eszik, mint a leggazdagabbak: ezek a kenyér, a zsír és a zöldbab. Krumpliból és belsőségből nagyjából ugyanannyit esznek, mint a gazdagok, egyébként minden másból sokszorosan kevesebbet.
Ugyanígy jó lenne látni, hogy Oroszországban pontosan hogyan esznek a vidéki szegények a városi középosztályhoz képest (a Roszstat kiismerhetetlen honlapjáról azonban nem derül ki, végeznek-e egyáltalán ilyen adatfelvételt). Az már az eddigi reakciók alapján is egyértelmű, hogy az importált hús vagy tejtermékek elvesztésén inkább a közepesen módos rétegek bánkódhatnak.
Putyin lépésének ezen túl egy egészen meglepő következménye is lehet:
Oroszország az utóbbi hónapokban az elszálló inflációval küzd, a jegybankjuk már többször ijedten emelt kamatot emiatt. Közben Európában éppen ellentétes a probléma: most már hosszú évek óta a nullához közelít infláció – nálunk (a rezsicsökkentésnek is köszönhetően) már el is érte. Az oroszoknál tehát a klasszikus irányíthatatlanná váló, szegényeket és jövedelemből élőket sújtó inflációs pusztítás a félelem tárgya, míg Európában a gazdaságot elsorvasztó deflációtól félnek a gazdasági rettegők.
Az élelmiszerárak ráadásul most a rossz irányba húzzák az inflációs mutatókat:
Ha Oroszországba nem jut be az élelmiszerellátásának 5-10 százaléka, Európában pedig ennek megfelelő mennyiségű zöldség, gyümölcs és hús halmozódik fel a raktárakban, akkor nem nehéz kitalálni, hogy mi lesz ebből. Oroszországban tovább fog drágulni az élelmiszer, Európában pedig saját feleslegünk miatt lesznek dömpingárak. A legújabb hírek szerint Putyin hatósági árakat vezetne be, ami a tapasztalatok szerint egyenes út az áruhiányhoz. És bár kétségbeesetten próbálnak új országokat találni, ahonnan importálhatják a dolgokat, közgazdászok szerint szinte kizárt, hogy ennek hónapokon belül érdemi eredménye legyen: sem a termelők, sem a kereskedők, sem az ellátási láncok nem tudnak ilyen gyorsan alkalmazkodni.
Mindez akkor, amikor épp nincs semmi nagyobb élelmiszer-sokk, az utóbbi évek legnyugodtabb élelmiszerárai vannak világszerte:
Az itt látható kilengések közül főleg a 2008-as, 2011-es és 2012-es gabonár-emelkedés volt pusztító hatással a világra: éhínségeket okozott, és olyan politikai felfordulásokhoz vezetett, mint az arab tavasz. A jó termés miatt viszont most nem kell aggódni a gabona miatt, ez derül ki a leggyakrabban idézett gabonapiaci elemzésből, az USDA jelenetéséből is – a nagyhatalmak viszont jól megkavarják a kajaárakat.
De talán nem is erről a szól ez az egész. A pénzügyi szankciók miatt megrettent Kreml talán csak azt akarja üzenni: simán lenyomja a népe – főleg a városi középosztály – torkán akár az élelmiszerhiányt is, úgy, hogy közben Putyin népszerűsége továbbra is a 90 százalékot verdesi. És ha ezt is problémamentesen megteheti, akkor a hidegebb évszakok közeledtével a gáz és olajszállítás korlátozásával is nagyobb eséllyel zsarolhat majd. Ami egyébként Oroszországot az egyetlen valódi pénzforrásától zárná el, tehát nagyjából annyira hangzik őrültnek és önsorsrontónak, mint a mostani, önhatalmú élelmiszerkorlátozás.
Közeleg a tél. Meglátjuk, akkor ki fog majd nevetni. Hadd fizessenek meg az európaiak.
– mondta ezzel kapcsolatban egy meg nem nevezett orosz élelmiszerimportőr üzletasszony a Financial Timesnak néhány napja.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
- Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon
Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.
március 25., 18:23
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Mindeközben
Nosztalgikus fotókkal köszöntötte testvéreit Király Linda a születésnapjuk alkalmával
3 órája
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot
Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.
március 25., 14:00
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Mindeközben
Freddie a szépségről: Hiba a külcsínre építkezni, mert az el fog múlni, és mindig jönnek fiatalabbak, vonzóbbak
7 órája
- Gazdaság
Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál
Számokat is közzétett a miniszterelnök.
március 23., 11:47
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Gazdaság
Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón
Kihúzták a nyerőszámokat.
március 23., 16:58
- Címlapon
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő
Egyesek szerint ezzel egyértelműen Kínát vették célba.
2 órája
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk
Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.
március 25., 10:35
- Mindeközben
Ifj. Schobert Norbert gitárt ragadt és énekelni kezdte Elvis Presley egyik legismertebb dalát
9 órája
- Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban
Megjelentek a részletek a jogszabályról.
március 24., 06:44
- Gazdaság
Ítéletet mondanak Magyarországról, a háttérben most már Varga Mihály mozgatja a szálakat
Történelmi pillanat következik.
március 25., 06:09
- Mindeközben
Titokban összeházasodott Henry Kettner és párja, gyönyörű helyen keltek egybe a szerelmesek
11 órája
- Mindeközben
Ez az a videó, amit inkább nem akartunk látni: így bánnak a csomagjainkkal a reptereken
12 órája
- Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban
Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.
március 24., 11:14
- Gazdaság
Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank
Több hiányosság is előjött.
március 24., 11:44
- Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz
Maradt a múlt héten tapasztalt szint.
március 24., 07:21
- Gazdaság
Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél
Az árrésstop hatására egyes termékek ára 60 százalékkal is csökkent.
március 24., 10:41
- Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek
A viharos széllökések sem kímélnek minket.
4 órája
- Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi
Nagy Márton üzent a döntés után.
március 25., 07:21
- Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki
Meg is lett a jutalma.
március 25., 06:20