Újabb bankosokat bocsátanak el
További Magyar cikkek
Az elmúlt napokban több bejelentés is érkezett az Index elbocsátásszámlálójára arról, hogy az MKB bank is döntött a létszámleépítésről, amelyet a korábbi tájékoztatásuk alapján már valószínűsíteni lehetett. Egyes olvasóink ötven fő körüli, mások száz-száztíz fős elbocsátásról írtak.
A bank az Index megkeresésére közölte: az MKB-nál 66 fő munkaviszonya szűnik meg csoportos létszámleépítés keretében április 20-án. Az erről szóló értesítést március 18-án kapták kézhez az érintettek. A szigorú idei költségterv elkerülhetetlenné tette a banki költségstruktúra felülvizsgálatát, a szervezeti felépítés újragondolását. A hatékonyság növelése céljából módosult egyes banki szervezeti egységek tevékenységi köre, megszűntek munkakörök, feladatok.
Nem szőnek tovább
Bezárja kapuit, és szélnek ereszti 59 dolgozóját a Cantoni Köbtex Kft. zalaegerszegi szövödéje, a városban ezzel megszűnik a nagyjából negyvenéves hagyománnyal rendelkező szövödei munka. A megyei napilap tudósítása szerint a tulajdonosok április végén zárják be a az egerszegi üzemegységet.
A cégtől novemberben már elküldték a nyugdíj mellett dolgozókat. A gyárbezárás oka a kereslet és így a termelés drasztikus visszaesése: az üzemben egy éve még napi 8500 méter textil készült, ősszel már csak 4000 méter, és egy ideje már csak a meglévő alapanyagokat futtatják ki.
Erősebb forintot, vagy baj lesz
Szintén április végéig akár 130 dolgozó is elveszítheti az állását a kiskunmajsai Agrikon-Kam Kft.-nél, amely januárban és februárban már elküldött összesen 60 dolgozót. A mezőgazdasági gépgyártással foglalkozó cég megrendelései a múlt év végétől kezdődően mintegy negyven százalékkal csökkentek, legnagyobb német partnerük hétről hétre csökkenti a rendelését.
A baon.hu tudósítása szerint emellett egy határidős devizaügylet is nehezíti a tavaly még 13,8 milliárd forintos árbevételű, több mint 700 fős cég helyzetét. A cég vezetője szerint ha nem kezdődik gyorsan forinterősödés, nyárra akár további száz ember elbocsátására kényszerülhetnek.
Nem a külpiacok, hanem a belső kereslet és így a hazai értékesítés visszaesése miatt kényszerült 22 dolgozó elbocsátására a szentesi Legrand Zrt. Az informatikai hálózatok és villamos rendszerek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó, nagyjából 500 embert foglalkoztató cég adminisztratív és kereskedelmi területéről küldték el a dolgozókat, akit lehetett, nem rendes felmondással, hanem korengedményes nyugdíjjal – tudtuk meg Gáborné Sebesi Katalin hr-igazgatótól.
Kevésbé voltak segítőkészek a soproni Dekorsy Kft.-nél, ahol olvasóink eltérő adatokat tartalmazó bejelentései szerint 100-130 dolgozó állása szűnik meg. Az autóipari beszállítóként tevékenykedő cégnél megkeresésünkre nem cáfolták, hogy valóban volt a cégnél – a kölcsönzött és bérmunkásokat is érintő – létszámcsökkentés. „Ha szeretnének részletesebben nyilatkozni, akkor vissza fognak hívni" – közölték azonban további kérdéseinkre, ám ezt a hívást két napig hiába vártuk (a számlálóba az olvasóink által megadott legkisebb értékkel, 100-zal vettük fel a céget).
Elérhetetlen autókereskedés
Több napon keresztül tartó próbálkozásunk ellenére nem sikerült elérnünk a Honda Buda autókereskedést: a cég vonalas telefonjai kicsöngtek, a honlapján megadott mobilszám ki volt kapcsolva. Mindez megerősítette egy olvasónknak azt a levelét, miszerint a kereskedés néhány hete bezárt, és szélnek eresztette 17 dolgozóját.
Egy másik bejelentés szerint 250 embert bocsát el a Moduslink Magyarország Csomagolási Kft. A társaság hr-osztályán azt a választ kaptuk, hogy a cégnél valóban csökkentik a dolgozók számát, de nem lehet egészen pontosan megmondani, mennyivel. Az álláshelyek megszűnése ugyanis elsősorban a bérelt és kölcsönzött munkaerőt érinti, az így foglalkoztatottak száma pedig a termelés intenzitásától függően változik, változott. Azt megjegyezték: az olvasónk által bejelentett 250 főnél biztosan kevesebben veszítik el a munkájukat.
Az autóipari beszállítóként működő Tom-Ferr Zrt.-nél is csak annyit tudtunk meg, hogy „volt létszámcsökkentés, de nem olyan mértékű, mint amit az olvasó megírt maguknak". Egy bejelentés szerint harminc embert küldtek el, hogy ennél mennyivel kevesebb a valós szám, azt nem tudhattuk meg, mivel „semmiféle telefonos információt nem adunk" (a számlálóban 20 fővel szerepeltetjük a céget).
Hiába várunk
Telefonos érdeklődésünkre írásban kérték kérdéseinket, ám azokra hiába vártunk választ az Esense Zrt.-től. A cégtől egy olvasónk szerint 52, egy másik szerint 55 embert küldenek el, magát a létszámcsökkentés tényét telefonos megkeresésünkkor sem cáfolták. A cég cikkünk megjelenése után írásban közölte: az idei év folyamán a társasághoz belépett munkavállalók száma meghaladja a kilépett munkatársak számát, és a jövőben sem terveznek létszámcsökkentést.
Nem kaptunk érdemi információt a MÁV Vasjármű Kft.-től sem, ahonnan egy olvasónk levele szerint 29 embert küldtek el a múlt hónap végén. A cég hr-vezetője, Bíró Ágota megkeresésünkre azt mondta, csak az igazgató jogosult nyilatkozni, őt viszont sem hétfőn, sem kedden nem tudtuk elérni.
Visszahívást ígértek a szintén szombathelyi LuK Savaria Kft.-től is, ahol szintén csak az ügyvezető, Michael Reinig nyilatkozhat. A kuplunggyártó cég – több olvasónk levele szerint – 20-25 fő közötti létszámleépítésről döntött. Cikkünk megjelenéséig hiába vártuk a visszahívást.
Szintén nem hívott vissza a Heller Farkas Főiskola gazdasági igazgatója. A gazdasági és turisztikai képzést folytató felsőoktatási intézményről több olvasónk azt közölte, hogy a főiskolánál és az azt fenntartó KIT Kft.-nél csaknem száz fős elbocsátás lesz, erről „a bejelentés intézményen belül történt meg, de a részleteket illetően ellentmondásosak az információk... a közölt indoklás összevonás és/vagy tulajdonosváltás" – olvasható egyikük levelében. Kispál István, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola cikkünk megjelenése után egy héttel, április 1-én cáfolta: mint mondta, a két intézmény tervezi összeolvadását, de semmilyen elbocsátást nem terveznek.
34 ezernél járunk
Az újabb bejelentésekkel – amelyek közül a cégek részéről nem kommentáltakat vagy a nem pontos számokkal szereplőket csillaggal jelöltük meg – az elbocsátásszámláló 34 ezer közelébe emelkedett.
Mivel csak a hozzánk beérkező bejelentéseket tudjuk feldolgozni, a számlálóban jellemzően kevés adat szerepel a kkv-k esetenként néhány fős, összességében azonban vélhetően több ezer embert érintő elbocsátásairól (a becslést arra alapozzuk, hogy az Opten adatai szerint március 24-ig 3441 cég ellen indult felszámolási eljárás, további 2992 cég kért önmaga ellen végelszámolást). Van több olyan cég is, amely elbocsátásairól a napokban kaptunk bejelentést, és azok valódiságát még ellenőrizzük. Ha tud olyan cégről, amely nem szerepel a listánkon, az alábbi űrlap kitöltésével vagy egy e-mail elküldésével segíthet nekünk.