Függetlenségi népszavazást akar a skót miniszterelnök
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
London nem akadályozhatja meg az újabb skót függetlenségi népszavazást, ha ennek kiírásáról dönt a skót parlament – mondta vasárnap Nicola Sturgeon skót miniszterelnök.
Az MTI a vasárnap közzétett legújabb felmérésére hivatkozva azt írja, hogy a skót választók csaknem 60 százaléka már Skócia függetlenségére szavazna.
Sturgeon a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában azt mondta: bár a 2014-es függetlenségi népszavazáson a skótok többsége arra szavazott, hogy Skócia maradjon az Egyesült Királyság része, de
már nem létezik az az Egyesült Királyság, amelyhez akkor tartozni akartak.
Arra a kérdésre, hogy mi történne, ha London megpróbálná megakadályozni az újabb skót függetlenségi népszavazást, a skót kormányfő kijelentette: a kialakult helyzetben ez teljesen elfogadhatatlan lenne. Sturgeon megjegyezte, hogy a brit EU-tagságról tartott népszavazáson Skócia az országos átlaggal ellentétben nagy többséggel a bennmaradásra szavazott.
Brexit: a legfontosabb tudnivalók egy helyen
- Nagy-Britannia népszavazáson döntött, kilép az EU-ból. Lemondott David Cameron miniszterelnök, a font bezuhant, válságtanácskozások mindenhol – ez volt a Brexit-döntés utáni nap.
- 10 kérdés, 10 válasz, mi lesz a népszavazás után. A kilépés pontos menetrendjéről itt írtunk.
- Összeszedtük, mi lesz a kint dolgozó magyarokkal, és az Angliában tanuló magyar diákokkal a Brexit miatt.
- Kozmopoliták és kelták az angol vidék ellen, a munkásosztály Brüsszel ellen – nézze meg, kik szavaztak a Brexitre. A brit szavazók egy része már meg is bánta, hogy a jogi agyrémnek számító kilépést választotta, de politikailag már elég nehéz visszacsinálni az egészet.
- London, a skótok, az északírek és Gibraltár – az Egyesült Királyság szétesésének lehetőségéről ebben a cikkünkben olvashat bővebben. Többen attól félnek, hogy más európai országokban is dominóhatás indulhat el.