L. Simon Lászlónak nincs ideje a gyerekeire
További Kultúr cikkek
Nemcsák Károly szelíden nekidől a terem falára felakasztott festménynek, hiszen mégiscsak az avantgárd művészet itt a téma, a klasszikus értékek megkérdőjelezése, meg a hagyományos művészeti formák felbontása. Vágási Feri az aranymetszés előtt.
Nem messze tőle Jeszenszky Zsolt, a Magyar Lemezlovas-egyesület elnöke éppen L. Simon László Szubjektív ikonosztáz című kötetét lapozgatja nagy átéléssel, ha jól sejtem, éppen a vaskos, képekkel zsúfolt kötet közepén tart, ahol több oldalon át lengyel nők hegesztenek, ásnak és szegecselnek teljesen pucéran. Legalábbis pont olyan gyanúsan méregeti a könyvet.
A kötet több év összegyűjtött esszéit tartalmazza, főleg kortárs, a képzőművészet határterületein mozgó művész alkotásait mutatja be, elemzi az államtitkár. És igen, a szépen tördelt lapokon annyi a pina és a pöcs, hogy ha Pörzse Sándor ezt meglátná, biztos szükségállapot bevezetését követelné kétségbeesésében.

Az emelvényen a frissen kinevezett kulturális államtitkár arról beszél, hogy azért nem lett képzőművész, mert nem vették fel a képzőművészeti egyetemre. Meglepően avantgárd válasz. Pedig együtt jelentkezett Till Attilával, aki persze bekerült az osztályba, és milyen sokra is vitte végül - folytatja Simon, a tömegben pedig sokan nagy átéléssel bólogatnak. Azért előttem egy idősebb férfi a biztonság kedvéért megkérdezi, hogy ugye ez most irónia volt-e. Az - vágja rá a mellette ülő nő, és hirtelen felragyog a fény az értelmezési horizonton. Vagy csak Kulcsár Szabó Ernő pisszeg, már nem is tudom.
A Magyar Írószövetség klubtermében vagyunk, a fehérre meszelt falakba szinte beivódott a sok méltatás, meg az irodalmi diskurzus véget nem érő körmondata. Ha közelebb hajolunk, hallhatjuk a sok Gézukámat, kérlek druszámat, meg a haverkodós vállveregetés sokáig visszhangzó csattogását is. Meg hogy tudod, “hogy mindig nagyra értékeltem a világlátásod és a finom művészi érzéked”. Ezúttal is ilyen hangnemben zajlik a beszélgetés, de ez a túláradó kedvesség még nem az államtitkárnak szól, hanem az irodalmárnak és szépírónak, aki nem mellesleg négy éven át az írószövetség titkára is volt.
Kiderül, hogy L. Simon László már nem akar politizálni. Legalábbis a könyveiben nem. Meg hogy mindig nagyon közel állt hozzá az avantgárd lázadása, a fotóművészet esztétikaelmélete és egyébként bármikor nagyobb mellet tud photoshoppolni egy nőnek. Számos könyvterve van, de nincs ideje, hogy írjon. A versírásra már végképp nem marad energiája a parlamenti munka mellett.
A pódiumon zajló beszélgetés akkor ér véget, amikor a kérdések már olyan hosszúak, hogy az államtitkár-kritikus-szépíró L. Simon sem sejti, hogy mit kéne válaszolnia. És persze akkor jön a közönség és ahogy ilyen rendezvényeken szokás, kérdésnek álcázza a véleményét. Meg bármit, ami eszébe jut. Egymás után állnak fel az írók és irodalomközeli emberek, a mondat végén ott a kérdő hangsúly, csak válaszolni nem lehet. És már nem L. Simon László, az író érdekli a közönséget, hanem a frissen kinevezett államtitkár: van, aki az építészeti múzeum keserű helyzetét meséli el, van aki riadtan közli, hogy Kassák Lajos kimaradt az alaptantervből, és van olyan is, aki egyszerűen megjegyzi, ha már itt van, hogy ha az emberek többet keresnének és kevesebbet dolgoznának, akkor több idejük lenne a kultúrára. L. Simon pedig megpróbálja a lehetetlent, igyekszik válaszolni is: a magyar építészet bemutatása fontos és meg kell teremteni az intézményi feltételeket, Kassák nagy költő, de az alaptanterv nem az ő államtitkársága alá tartozik, és igen, jobb lenne, ha mindenki többet keresne, kevesebbet dolgozna és több ideje jutna a kultúrára.

Azért az író-olvasó találkozó csúcspontja mégis az, amikor L. Simon egyik közeli ismerőse feláll és felteszi az egyetlen igazán érvényes kérdést, amit ezen a napon és ezen a helyen csak fel lehet tenni: Laci, ennyi munka, ennyi irodalom, ennyi politika után mégis mikor van időd a gyerekeidre? A válasz elég hosszú, de ha jól értem, akkor reggel hét és fél nyolc között, a kecskék után, de még a parlament előtt.
A teremben elszórtan feszengő újságírók azonban ezzel nem nagyon tudnak mit kezdeni: nem hangzanak el számok, vagy kinevezések, és az mégsem lehet egy cikk címe, hogy L. Simon Lászlónak nincs ideje a gyerekeire. Annyi azért kiderül, hogy Szőcs Géza utóda nem Nyírő Józsefet tartja a legnagyobb magyar költőnek, és biztos, hogy nem az az első gondolata egy kortárs festményre pillantva, hogy ilyet én is mázolok bármikor. Meg, hogy a meztelenkedés nem művészet. Vagy hogy Petőfi óta nem írt senki rendes verseket. L. Simon maga is tesz utalásokat arra, hogy a kortárs művészet értéke nem a politikai oldalak megítélésén múlik, és hogy a kísérletezés, a határok feszegetése a művészet igazi mozgatórugója. De arról nem mond semmit, hogy akkor ezentúl is lehet-e államilag támogatottan a színpadra szarni egy kísérleti színházban.
Azt viszont valahogy a könyvbemutató minden szereplője magától értetődőnek veszi, hogy az avantgárd művészet és a politikai hivatal megfér egymással. Hogy lehet lázadni kétsoros zakóban két érdekegyeztető tárgyalás között a kétkezes, Láttamozva-feliratú pecsétet lengetve. Hogy van konzervatív fricska. Hogy ki lehet röhögni a hagyományt, és aztán végig lehet ülni hivatalból egy néptáncbemutatót.
A Szubjektív ikonosztázt lapozgatva azért körvonalazódik, hogy mégis mit gondol a magyar kultúra első számú pénztárosa a művészetről és az avantgárdról. A kötet ugyan tényleg meghökkentő, bátor és friss képeket, fotókat, projekteket mutat be, de egy idő után kiderül, hogy a forma ugyan avantgárd, de L. Simon elég gyakran éppen azt értékeli, ha az alkotók képesek kritikát megfogalmazni a mai, uralkodó nyugati kultúrával szemben. Hogy a könyv középen meztelenül hegesztő nőket kivegyük a lemezlovas egyesület elnökének kezéből, a lengyel művészcsoport képein nem azt értékeli igazán nagyra a kritikus-államtitkár, hogy ironikusan megmutatják, hogy lehetetlen átlépni a nemi szerepeken, hanem hogy kimondják: a hagyományos családmodellt lerombolni akaró, liberális genderelmélet túlhajtása egy irgalmatlan faszság. Vagyis L. Simon leginkább nem a lázadást értékeli, hanem, azt a sallert, amit egy-egy művész kioszt az uralkodó liberalizmusnak. Vagy akár a komcsiknak. Tehát bárkinek, akit az államtitkár nem kedvel.
Nincsen ezzel amúgy semmi baj, az igazi avantgárd pofonokat osztogat, aztán röhögve elfut, az egész egy kurva nagy, de fájdalmasan őszinte poén. Csak hát a valóban bátor kísérletezők általában annak osztják ki a sallert, akinek hatalma van: van, hogy a politikailag végsőkig korrekt feministáknak, és van, hogy az állami pénzekkel a kultúra folyását szabályozó konzervatív államtitkároknak.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Ijesztő trend terjed a tinédzser fiúk körében
Tragédiához vezethet a kamaszok online hergelése.
március 25., 10:17
- Kultúr
Határon túli magyar diák nyerte a 18. Országos Középiskolai Filmszemlét
Szabadkai fiatal győzött.
március 25., 13:51
- Kultúr
Bejelentették a Sziget Fesztivál újabb fellépőit
FKA Twigs, Little Simz és az Empire of the Sun is köztük van.
március 25., 10:12
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
1 órája
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
2 órája
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
37 perce
- Kultúr
Először szerepel együtt a színpadon Básti Juli és Mucsi Zoltán
Garantált a sírás.
március 25., 09:34
- Kultúr
Gérard Depardieu bíróság előtt: Mindig is azt mondták, hogy oroszos természetem van
Elismerte, viselkedését egyesek durvának tarthatják.
március 25., 12:29
- Kultúr
Így néz ki Jude Law Vlagyimir Putyinként az orosz elnökről szóló filmben
A Kreml mágusa című filmből jelentek meg forgatási képek.
március 25., 18:55
- Címlapon
Börtönbüntetésre ítélték Marine Le Pent, és eltiltották a francia elnökválasztástól is
Le Pen részvételével a párt 2,9 millió euróval károsíthatta meg az Európai Parlamentet. Rajta kívül még másokat is bűnösnek talált a francia bíróság.
4 órája
- Kultúr
Hatalmas dobásra készül a Gundel Keleti Andreával
A mozgás és a kultúra egyesül.
március 25., 13:03
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
3 órája
- Kultúr
Lipcsében mutatják be négy magyar író új köteteit
Hamarosan megnyílik a lipcsei könyvvásár.
március 25., 09:03
- Kultúr
A fiú cowboykalap formájú fejjel született, nincsen könnyű élete
A Tubi tudja, hogyan kell megfeszíteni a húrt.
március 24., 06:00
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
34 perce
- Kultúr
A Kamaszokból is ismert Erin Doherty az Indexnek: Felszabadító, amikor ennyire domináns nőt játszhatok
A britek újdonsült sorozatsztárjával beszélgettünk.
március 25., 05:48
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
5 órája
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
6 órája
- Címlapon
Váratlanul menesztették Magyar Péter utódját a Diákhitel Központ éléről
A döntés összefügghet a Magyar Nemzeti Banknál elkezdődött felsővezetői átrendeződéssel.
33 perce
- Címlapon
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
10 órája
- Címlapon
A volt orosz elnök nukleáris „gyógymódot” alkalmazna a súlyosan beteg nyugati vezetőkön
10 órája
- Címlapon
Nagy Márton az Indexnek: A magyar államnak érdemes eladnia a részesedését a bankholdingban
Tőzsdére készül a második legnagyobb magyar bank.
3 órája
- Kultúr
Mi van, ha a borzalom bennünk van, nem pedig odakint?
Az És miért, hogy az éjszaka lesújt, feldob és energetizál.
március 26., 07:45
- Kultúr
Ebben a korszakban az emberek még tudtak hinni a csodákban
Tisztelgés Harry Houdini és kortársa, Nikola Tesla előtt.
március 25., 06:03
- Kultúr
Pierre olyan trehány húst kapott, hogy még a pincér is megkóstolta, ehető-e
Rendhagyó beszámoló, név nélkül...
március 24., 06:22
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Jó hírek poloskáknak
Márkó és Barna szerint rengeteg „jó hír” érkezett az ország állapotáról, és az is jó, hogy ezekről mind elvonja a figyelmünket a gyűlöletkeltés.
március 24., 08:09
- Kultúr
Mostantól magyarul is elérhető a szólásszabadság kézikönyve
A könyv négy évvel ezelőtti megjelenésekor éppen heves viták dúltak a szólásszabadság jogáról.
március 24., 10:53
- Kultúr
Példátlan összefogás, Alföldi Róbert ikonikus jelmeze is kalapács alá kerül
Társadalmunk legégetőbb problémáinak enyhítésén dolgoznak.
március 24., 17:59
- Címlapon
Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése
A régióban 2023-ig komoly konszolidáció zajlott le, jelentősen csökkent a piaci szereplők száma.
2 órája
- Kultúr
A hetvenes években nem tudtuk, mi a szabadság, de jó volt álmodozni róla – Petőcz András íróval beszélgettünk
Az író a Könyvmustra legújabb részében az Allen Ginsberggel való találkozásáról mesél.
március 24., 18:00
- Kultúr
Oscar-díjas színésszel debütál a Gyilkos a házban következő évada
Egyelőre még titkosak az új karakter- és cselekményrészletek.
március 24., 12:36
- Címlapon
Szigorítja a drogtörvényt a kormány, bűncselekmény lesz a szintetikus szerek használata
Kedden nyújtják be a kábítószer-üldözéssel kapcsolatos törvénycsomagot.
1 órája
- Címlapon
Olyan új törvényen dolgozik a kormány, amely meghatározza Magyarország szerepét a világban
Szó szerint a jövőnk a tét.
4 órája