Böjte Csaba: Kásler Miklósnak köszönhetem az életem
Meggyötörte a koronavírus Böjte Csabát, dévai ferences rendi szerzetest, aki úgy véli, hogy az emberi erőforrások minisztere mentette meg az életét.
A szerzetes hetekig nyomta az ágyat, a Blikknek beszélt megpróbáltatásairól, elmondta azt is, hogy annyira levette lábáról a kór, hogy már beszélni sem tudott, amikor Kásler Miklós felhívta hogyléte felől érdeklődve.
Jelentkeztem Romániában koronavírus-tesztre, kiderült, hogy pozitív vagyok. Tudtam, hogy mindenhez pozitívan állok, de meglepett, hogy ehhez is
- mesélte viccelődve a lapnak Böjte Csaba, aki jó barátságot ápol az ugyancsak erdélyi származású onkológussal.
A szerzetest Magyarországon ápolták, karácsonykor az Index is interjút készített vele, akkor Böjte atya elmondta:
Hála, jobban vagyok, Déván lábadozom. A kórházban imádkoztam, hogy újra béke legyen a testemben és a világban.
Böjte Csaba
ferences rendi szerzetes 1959. január 24-én született Kolozsváron. Költő édesapját alig ismerte, mert még születésekor börtönbe zárták egy verse miatt, és szabadulása után nem sokkal meghalt. Édesanyja nehéz körülmények között nevelte fel őt és a húgát. Autóvillamossági szerelőnek tanult, de szakmáját öt év után feladta. Egy évig remeteként élt a Hargitán, közben egy bányában vállalt munkát. 1982-ben a legnagyobb titokban jelentkezett a ferences rendbe. Teológiai tanulmányait Gyulafehérváron és Esztergomban folytatta. 1989-ben szentelték pappá. Erdélybe visszatérve a gyulafehérvári egyházmegye ifjúsági lelkésze lett, majd több településen végzett papi szolgálatot. 1992-ben a Hunyad megyei Dévára helyezték. A ferences közösség a vezetésével 1993 tavaszán létrehozta a Szent Ferenc Alapítványt, hogy megfelelő intézményi keretek között segíthessen a sanyarú sorsú erdélyi gyerekeken. Jelenleg mintegy kétezerötszáz gyermekről gondoskodnak az intézményeikben és további százakról nevelőszülői rendszerben. Számos könyvet írt. 2018-ban adták ki az életéről és munkásságáról a „Ki a szívét osztja szét” című kötetet.