További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Az óbudai polgármester, Bús Balázs kezdeményezi, hogy a főváros által összevont egészségügyi intézmények közül a Szent Margit Kórházat (SZMK) vegyék ki, és adják át a kerületi önkormányzatnak.
Több pénzt adnának
Bús lapunknak ezt azzal indokolta, hogy a kerület több pénzt tudna fordítani a kórházra, mint amennyit például a főváros költött tavaly az intézményre (150 millió forintról van szó), és nem szüntetnék meg itt véglegesen a sebészetet és a szülészetet sem, ahogyan ez az összevonási tervekből kitűnik.
Éppen ezért a kerület első embere tárgyalásokat kezdeményez a főváros vezetésével arról is, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozásában szülészeti és sebészeti ágyak is maradhassanak a Margit kórházban. Óbudán tavaly 1700 szülés volt, szemben az összevonás központjául kijelölt János kórházzal, ahol 1400 szülést vezettek le, magyarázta az Indexnek Bús Balázs.
Demszky odaszólt
Amikor májusban Bús 27 ezer aláírást vitt a fővároshoz, hogy ezzel is alátámassza a lakossági igényt az intézmény megmentésére, Demszky Gábor főpolgármester odaszólt neki: "És miért nem veszi át a kerület a Margit kórházat?" Tulajdonképpen ezen a megjegyzésen buzdult fel a kerületi vezető, és ezért kezdeményezi most az óbudai képviselő-testület legközelebbi ülésén a kórház átvételének ügyét - magyarázta az Indexnek Bús Balázs.
A Fővárosi Közgyűlés egyébként legutóbbi, augusztus 30-i ülésén döntött a Szent János Kórház, a SZMK és a Budai Gyermekkórház összevonásáról, az úgynevezett észak-budai egészségügyi intézmények 2008. január elseji integrációjáról.
Megszűnhet a kórház?
Az óbudai polgármester szerint a Fővárosi Közgyűlés elé beterjesztett dokumentumok semmivel sem támasztják alá Budapest vezetésének álláspontját, miszerint a kórházak összevonására azért volt szükség, hogy elkerüljék az intézmények, így a Margit kórház működésképtelenné válását.
A döntés az SZMK teljes megszüntetését irányozza elő Bús szerint. Most tehát megkísérlik megakadályozni a kórház teljes ellehetetlenítését, ezért kezdeményezi a kerület első embere a SZMK átvételét a Fővárosi Önkormányzattól. Ilyen megfontolásokból vették át évekkel ezelőtt a helyi járóbeteg-ellátást is a fővárostól, emlékeztetett a polgármester.
A III. kerületi rendelőintézet működtetését egyébként össze tudnák hangolni az Óbudához kerülő kórházzal, és így is megtakarítások lennének elérhetők a polgármester szerint. A polgármester szerint a III. kerületből egyébként is igen nehézkes elérni az összevonás központjául kijelölt János kórházat, sok esetben a Honvédkórház jobb alternatívának tűnne számukra.
Agglomerációs támogatásban bízik Óbuda
Az SZMK fennállása óta mindig is az Óbudával határos, pilisi települések kórháza is volt. Ezért Bús tárgyalni akar az észak-budai agglomeráció településeinek polgármestereivel az intézmény jövőbeni közös működtetéséről. Bús bízik abban is bízik, hogy ezek az önkormányzatok is támogatnák a Margit kórház fennmaradását.