A Fidesz és a szemfüles nyelvészprof kérdéseit is befogadta az OVB
További Belföld cikkek
- A 4iG-nél űr- és védelmi technológiai vezérigazgató-helyettest neveztek ki
- Újra dolgozik a taxis, akinek az autójával halálos balesetet okoztak az Árpád hídon
- Országosan áll a rendszer, nem lehet személyi igazolványt csináltatni
- Lenullázott számlák: az ügyfelek megijedtek, az Erste Bank intézkedett
- Népszava: nőtt a pedagógusok létszáma, de csak a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása miatt
Az Országos Választási Bizottság (OVB) szerdai ülésén hitelesítette a Fidesz, Kálmán László és egy házaspár népszavazási kezdeményezését (a kérdésekről lásd a keretest). A testület 11 kérdés közül engedett át hetet, a Fidesz és a nyelvész 3-3-as kérdéscsomagja azonban szokatlan népszavazási helyzetet teremthet, ha egyszer együtt kerülnek fel a szavazó lapokra.
A Fidesz kérdései
Egyetért-e ön azzal,- hogy az egyészésgügyi közszolgáltató intézmények maradjanak állami, ökormányzati tulajdonban?
- hogy gyógyszereket továbbra is csak gyógyszertárban lehessen árusítani?
- hogy a 2002. június 15-i állapot szerint hatályos, termőföldről szóló 94. évi törvény szerint családi gazdálkodót első helyen illesse meg az elővásárlási jog termőföld vagy tanya vásárlása esetén?
Kálmán László kérdései
Egyetért-e Ön azzal,- hogy a helyi önkormányzatok egészségügyi feladataik ellátásának módjáról szabadon dönthessenek?
- hogy egyes vény nélkül is kapható gyógyszereket a gyógyszertárakon kívül is lehessen forgalmazni?
- hogy a földterület megművelőjét illesse meg első helyen elővásárlási jog termőföld vásárlása esetén?
Plusz egy kérdés az Albert házaspártól
Egyetért-e Ön azzal,- hogy Magyarországon a jelenlegi egybiztosítós, szolidaritás elvű kötelező egészségbiztosítási rendszerben az üzleti biztosítók semmilyen formában ne kapjanak szerepet a népszavazást követő évtől számított 5 éven át?"
Szavazhatunk a biztosítókról is
Az OVB ülésén annak ellenére, hogy a testület - az ellenzéki tagok nem szavazata ellenére - rábólintott Kálmán László kérdéseire, vita alakult ki a Fidesz és Kálmán ellentétes tartalmú kérdéseinek együttes elfogadásáról. Többen felvetették, hogy megoldhatatlan alkotmányos helyzet áll elő, ha a népszavazáson az egymásnak ellentmondó kérdések egyszerre kapnak támogatást.
A testület többsége a dilemma miatt az alkotmánybíróság állásfoglalását várná, mivel az OVB számára érvényes törvényi rendelkezések szerint a kérdések közötti összefüggést nem vizsgálhatják, csak külön-külön foglalkozhatnak az egyes kérdésekkel.
Szigeti Péter, az OVB elnöke azt hangoztatta, hogy a két egymásnak ellentmodó érvényes népítélet kérdését az Országgyűlés tudná megoldani, mert akkor tulajdonképpen ugyanaz a helyzet áll elő, mintha nem is írtak volna ki népszavazást, és a törvényhozás dönt az ügyben.
Szerdán OVB hitelesítette két magánszemély - Albert Zsolt és Albert Zsoltné - által benyújtott beadványt is. A házaspár azzal okoztt hosszas vitát a testületben, hogy korábbi az OVB és az Ab által is jóváhagyott kérdésüket visszavonták, és lényegében ugyanazzal a tartalommal, az egybiztosítós rendszerrről újat adtak be.
Kálmán adatainak kiadása bűncselekmény volt?
Az OVB ülés Bordás-Halmai vitával kezdődött. Bordás Vilmos, a Fidesz delegáltja, aki pénteken a Kossuth rádióban maga mondta el, hogy a Fidesz három népszavazása kapcsán beadott ellenkérdések szerzőjének adatait maga továbbította megbízójának, az ülés kezdetén részletesen megerősítette a történteket. Leszögezte, hogy szerinte a továbbítással nem követett el semmilyen szabálysértést. Bordás viszont továbbra is cáfolta, hogy a Hír tévéhez is tőle jutottak el Kálmán László adatai.
Halmai Gábor, az OVB helyettes vezetőjének álláspontja szerint viszont a nyelvész lakcímének kiadása a közérdekű adatokkal való visszaélés bűncselekmény gyanúját meríti ki. Halmai azt mondta, kollegiális alapon nem kívánja Bordás megbüntetését, de szerinte megengedhetetlen, hogy ebben a politikai helyzetben a beadványtevők lakcíme kikerülhet. „Szerencse, hogy csak a Hír tévé kereste meg a nyelvészt, nem valaki más” - mondta.
Kilenc hónapja a Fidesz elnöke még azt ígérte híveinek, hogy egy ügydöntő reformnépszavazás megoldást jelenthet a válságból való kilábaláshoz, és hogy azon az emberek majd szabadon dönthetnek a megszorításokról.
Múlt hétfőn Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke újra beadta a párt három, már korábban már elfogadott kérdését, miután az aláírásgyűjtés hiányában lejárt a védettségük. A választási irodán nagy sajtónyilvánosság előtt lezajlott átadási ceremóniával egy időben emailen adta be a fideszes kérdések átírt változatait Kálmán László nyelvész is. Pokorni beadványára a helyiségben található órák alapján azt írták rá, hogy 16 óra 00 perckor érkezett, a nyelvész ellentétes tartalmú kérdései 16 óra 01 perckor érkezett a választási iroda mailboxába.
Kálmán csaknem percre pontosan akkor küldte el emailen népszavazási kezdeményezését, amikor Pokorni Zoltán a Fidesz nevében Rytkó Emíliának adta át a párt referendumra vonatkozó kérdéseit. Kálmán László a fidesszel gyakorlatilag azonos témakörben, de ellenkező kérdésfeltevéssel kezdeményezne népszavazást.
A nyelvész címét Bordás kiadta a Fidesznek, ezzel a kormánypártrok szerint bűncselekményt követett el.