Szita Károly tagadja, hogy Krakus álnéven jelentett
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
Néhány nappal azt követően, hogy az Index Fórumán megjelent hozzászólások alapján kipattant Molnár Gál Péter színikritikus ügynökbotránya, az egyik topikban azt állították, bizonyíték van arra, hogy a rendszerváltás előtt Kaposvár jelenlegi "első emberét" is beszervezték.
Élettársa tégla
|
Krakus Péter
A Krakus Péter álnéven írt, 1989 márciusára dátumozott feljegyzést az Indexhez is eljuttatták. A Krakus-levél írója több olyan életrajzi elemre tesz utalást, amelyek megegyeznek Szita karrierjének és magánéletének a rendszerváltást megelőző állomásaival. Az egyes szám harmadik személyben készült feljegyzés ugyanis arról számol be, hogy a Somogy megyei tanácson elnyert környezet- és természetvédelmi főmérnökség, valamint az épp megkezdett családi építkezés (a megnevezett utcanév azonos Szita korábbi lakhelyével) miatt nem marad szabadideje az érintettnek "a katonai objektumok védelmével összefüggő" tevékenységére. (Szita hivatalos parlamenti képviselői önéletrajzából kiderül, hogy 1988-tól töltötte be a megyei környezet- és természetvédelmi főmérnöki posztot.) Krakus ugyanakkor jelzi, hogy a megváltozott körülmények miatt a jövőben "a belpolitikai eseményekkel összefüggő változások kapcsán" "az ellenséges megnyilvánulások felderítésében", "mint tartalékos TS" (társadalmi segítő) tevékenykedik majd.
Mint emlékezetes, a katonai objektumvédelemmel, kémelhárítással nem az átvilágítási törvény hatálya alá tartozó a III/III-as ügyosztály tagjai, hanem a III/II-esek foglakoztak. Ehhez az ügyosztályhoz tartozott Medgyessy Péter miniszterelnök is, akiről a 2002-es választások derült ki , hogy kémelhárítóként tevékenykedett az elmúlt rendszerben.
"Elmennek a büdös fenébe!"
A vádakkal és a levéllel kapcsolatban megkerestük Szita Károlyt, a Fidesz korábbi országgyűlési képviselőjét, Kaposvár polgármesterét. Szita azt hangoztatta, hogy parlamenti mandátumának megszerzésekor, a többi képviselőhöz hasonlóan őt is átvilágították, múltjával kapcsolatban pedig akkor semmilyen kivetnivaló nem merült fel. Szita az ügynöki múltra vonatkozó vádakat többszöri kérdésünkre sem cáfolta, az 1989 márciusi levél tartalmának ismertetése után pedig csak annyit mondott: "Elmennek a büdös fenébe!"Szita Károly cikkünk megjelenése után az MTI-nek tagadta, hogy a rendszerváltás előtt beszervezték volna. "A hír nem igaz, jogi úton elégtételt fogok követelni" - jelentette ki a volt fideszes országgyűlési képviselő.