További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
Péntek délután négytől sorsolják ki a 2018-as oroszországi futball-világbajnokság csoportjait, vagyis beindulhat végre a tippelgetés, hogy ki milyen esélyekkel megy neki a tornának.
A vb-t harminckét csapattal rendezik meg: harmincegy ország selejtezőkön, illetve pótselejtezőkön kvalifikálta magát a tornára, Oroszország pedig a rendező jogán lehet ott a világbajnokságon, és kiemeltként várja a sorshúzást. Ami abból a szempontból irányított, hogy a kijutott csapatokat erősorrend alapján négy különböző kalapba szórták szét a FIFA-világranglista aktuális állása szerint. Arról, hogy ez a világranglista mennyire nem tükrözi a valós erőviszonyokat, ebben a cikkünkben írtunk, de a FIFA ezzel dolgozik, ezt kell szeretni.
Így került például az első kalapba a világbajnoki címvédő német, valamint a világranglistán második brazil válogatott, és a negyedikbe a világranglistán hatvanharmadik Szaúd-Arábia. Oroszország nagy szerencséje, hogy a rendező automatikusan első kalapos a sorsolásnál, noha a világranglista alapján ők a mezőny leggyengébb csapata, mert csak a hatvanötödikek.
Nagy hiányzók is lesznek: Olaszország hatvan év után nem jutott ki a vb-re, Hollandia szintén lemaradt, és az Egyesült Államok válogatottja sem kvalifikálta magát. Újoncok is vannak: Panama és Izland először szerepel futball-vb-n.
A sorsolás menete, hogy a nyolc darab négyszereplős csoportba egyenként húznak csapatokat a kalapokból. Ez a fajta kiemelés arra jó, hogy a csoportkörben ne futhassanak össze tömegesen a topcsapatok, és ne üssék ki egymást a tornáról már ebben a korai fázisban.
A négy nyolccsapatos kalapba szétdobált válogatottakból kalaponként tehát húznak egyet-egyet a csoportokba, amíg kialakul a teljes mezőny. Ám itt is vannak megkötések: maximum két csapat szerepelhet egyetlen csoportban az UEFA-tagállamok, vagyis az európai csapatok esetében, míg a többi kontinentális szövetség esetében csoportonként csak egy csapat lehet per kontinens. Nem kerülhet egy csoportba tehát két dél-amerikai vagy két afrikai. Európa azért kivétel, mert közel a mezőny felét, tizennégy csapatot delegál a tornára.
A 2018-as világbajnokság kiemelései
Első kalap: Oroszország (házigazda), Németország, Brazília, Argentína, Portugália, Belgium, Lengyelország, Franciaország
Második kalap: Spanyolország, Peru, Svájc, Anglia, Kolumbia, Mexikó, Uruguay, Horvátország
Harmadik kalap: Dánia, Izland, Costa Rica, Svédország, Tunézia, Egyiptom, Szenegál, Irán
Negyedik kalap: Szerbia, Nigéria, Ausztrália, Japán, Marokkó, Panama, Dél-Korea, Szaúd-Arábia
A megkötések miatt nem jöhet össze például egy olyan csoport, hogy Németország, Spanyolország, Dánia, Szerbia. Egy olyan viszont már működhet, hogy Németország, Spanyolország, Costa Rica és Nigéria.
A házigazda oroszok egész jó helyzetben vannak a kiemelésük miatt: Peru, Irán, Panama is összejöhet nekik, amiből már nem lenne reménytelen a továbbjutás a hazai tornán. A spanyolok viszont nehéz helyzetben is lehetnek, mert csak második kalaposak, de ha például kikapják onnan a lengyeleket, akkor mákjuk van.
Az egész tehát úgy fog zajlani, hogy az első kalapos nyolc csapatot szétszórják a nyolc csoportban (Oroszország, mint minden rendező, az A csoportba kerül), majd jönnek a második kalapos válogatottak. Ezután követik őket a második kalapos válogatottak, és a kontinentális megkötések ezek után játszanak majd be leginkább, mivel a csoportokban addigra már lesz két-két válogatott.
Ha például az A csoportba kisorsolnak egy harmadik kalapos afrikai vagy ázsiai csapatot, akkor ők csatlakozhatnak a csoporthoz, ha addigra van ott két európai csapat. Például Oroszország mellett Svájc. De ha a harmadik kalapból európait húznának ki először, akkor ők nem az A csoporthoz csatlakozhatnának, hanem alfabetikus sorrendben ahhoz a következő négyeshez, ahol nincs két másik európai válogatott. Ezt a szabályt követik végig a harmadik és negyedik kalapos válogatottak kihúzásánál, egészen addig, amíg ki nem alakul a végleges mezőny. A tornán a négycsapatos csoportokból csak az első két helyzett jut tovább az egyenes kieséses szakaszba.
Az alábbi videó remekül megmutatja, hogy megy majd a húzás.
A futball-világbajnokság 2018. június 14-én kezdődik, tizenkét helyszínen játszanak majd a csapatok, és a döntőt július 15-én rendezik Moszkvában.