További Jog cikkek
Jogdíjak százmilliótól néhány százezerig
A helyzet bonyolultságára hívta fel a figyelmet Tószegi Zsuzsa is. A Neumann Ház igazgatója megkeresésünkre elmondta, ketté kell választani már a digitalizálás módját is, és különbséget tenni az offline (leggyakrabban CD-ROM), és az online művek között. Míg az utóbbi esetben a szépirodalmi művekre létezik közös jogkezelés, az előbbi esetben külön-külön egyedi megállapodásokat kell kötni a jogtulajdonosokkal. Ugyanez vonatkozik a szakirodalomra is. Drótos László, a Magyar Elektronikus Könyvtár egyik atyja ráadásul hozzá tette: erre nincs közös szabályozás, a jogtulajdonos annyit kér, amennyit akar.
A jogdíjak nagyságrendje egyébként nagy szórást mutat. A Neumann Digitális Arcképcsarnok (DIA) például a szerzőinek a minimálbér négyszeresét fizeti ki jogdíj gyanánt. Tószegi közlése alapján ez eléri a 100 milliós tételt is. Kritikusai szerint azonban a DIA szabályozása nem konform az egyéb jogdíjszabályozással, és sokkal inkább a kortárs magyar irodalom sokszor elhanyagolt szerzőinek anyagi megbecsülését szolgálja. Tószegi és Drótos ugyanakkor egybehangzóan állította, hogy az Artisjusnak a már említett díjtáblázat alapján fizetendő díjak nem jelentősek. Ráadásul a nagy felhasználók esetében a jogvédő iroda méltányolja, hogy nagy tömegben, non-profit módon terjesztik a műveket a hálón. Mindent egybevéve azonban a jogdíjak rendezése csupán 10 milliós nagyságrendű tétel lehet a pályázható egymilliárdból.
Szakemberek és a koordináció hiánya
Még egy probléma, a megfelelő szakemberek hiánya merül fel a pályázat kapcsán. Bár Drótos szerint a könyvtárosok egyre inkább informatikus szakemberek is, nehezen tagadható, hogy a jól képzettek inkább az üzleti szférában keresik a megélhetésüket, semmint közalkalmazotti fizetésért dolgozzanak. A pályázat szövegéből nem derül ki, hogy az elnyert támogatás fordítható-e jól képzett könyvtáros-informatikusok alkalmazására, így a - megkérdezett szakemberek szerint - a legjobb megoldás az lenne, ha a nyertes pályázók alvállalkozókat bíznának meg a munka elvégzésével.
|
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az adatok egységes formában és tartalomban kell, hogy megjelenjenek a világhálón. A nemzetközi gyakorlatban bevett szokás, hogy egy nagy szervezet koordinálja a munkát. Így elkerülhető, hogy ugyanazok a tartalmak többször, vagy éppen különböző formátumokban kerüljenek fel a hálóra. Ugyancsak nagyban segítené a most fejlesztendő tartalmak használhatóságát, ha szintén egységes keresőrendszer alapján lehetne az egyes oldalakon. Ez egyébként nálunk szerencsésebb vidékeken már így van.
Abban természetesen egyetért a szakma, hogy a most kiírt egymilliárdos pályázat az elmúlt időszak legnagyobb fejlesztési beruházása, és remélik, hogy segítségével komoly mértékben lehet tartalmat bővíteni a világhálón. Azt, hogy erre mekkora igény van jól jelzi a friss irodalmi Nobel-díjas Kertész Imre Sorstalanság című kötetének online sikere. A Neumann Ház honlapjárol fellelhető e-bookot múlt hét csütörtöktől vasárnapig ötezren töltötték le, míg a hét első munkanapján, amikor már ki-ki a munkahelyén is hozzáfért az internethez, 11 ezren.