
Hatféle online őrület
További Net cikkek
Online kurvaanyázó idegbetegség (vagy online időszakos robbanékonysági zavar)
Csakúgy, mint egy sorozatgyilkos, ő is normálisnak tűnik először. Órák vagy akár napok telnek el aközött, hogy viccesen, kedvesen kommentál, levelez, majd gyomorforgató stílusban küld el – jó esetben – az anyjába. Úgy fröcsög, hogy még a hírhedten idegbeteg Christian Bale is nyugalomra intené. (A Terminátor főhőse a film forgatásán cirka fél órát üvöltözött gusztustalan stílusban egy kollégájával, aki véletlenül belesétált a jelenetbe. Hallgassa meg!)
Az online kurvaanyázó idegbeteg azért portyázik a neten, mert kisebb a valószínűsége, hogy a szenvedő fél pofán vágja. Esetleg a dühkitörése azért is szélsőségesebb, mert attól tart, hogy a hangszín, mimika, testbeszéd hiányában nem fogják eléggé érteni a mérgét.

A való életben ezt a betegséget időszakos robbanékonysági zavarnak (IED) hívják. Az IED-esek nyugodt betegek, akik stresszhelyzetekben megmagyarázhatatlan, indokolatlan dührohammal reagálnak. A szakértők szerint gyakran találkozni közlekedési dugókban velük, sőtúgy vélik, számos, családon belüli erőszakos esetben is az IED lehet az igazi felelős. Az IED, ahogy a bipoláris depresszió is, a szerotonináramlással van összefüggésben, ezért szerotoninblokkoló gyógyszerekkel kezelhető. A chicagói egyetem kutatói szerint az amerikaiak öt-hét százaléka, vagyis tizenhatmillió ember szenved az IED-től.
F5-függőség (vagyis alacsony frusztrációs tolerancia)
Ő az a felhasználó, aki ír egy blogbejegyzést, vagy frissíti a státuszát, és azonnal úgy érzi, megalkotta az internet történetének eddigi legtökéletesebb darabját. Következő gondolata szerint az alkotás arra hivatott, hogy a lehető legszélesebb rétegek megismerkedjenek vele. Az F5-frusztrált három másodpercenként csekkolja az oldalát, hogy érkezett-e a bejegyzésére komment. Ha érkezett, akkor fél másodpercen belül reagál rá, legalább három különböző kommentben, majd újrakezdi a frissítést. Ha nem reagál senki a posztjára, saját maga indít threadet: „Mi van már? Hallóóóó! Senkinek nincs hozzáfűznivalója?”

A való életben ennek az állapotnak a neve alacsony frusztrációs tolerancia. Mértéke azt a frusztrációmennyiséget jelöli, amennyit az egyén képes elviselni anélkül, hogy eredetei célját megváltoztassa. A frusztrációs tolerancia egyedi meghatározásának általánosan használt eszköze a Saul Rosenzweig által 1945-ben kidolgozott PFT (képes frusztrációs teszt). A teszt elvégzése számos munkakörben a pályaalkalmassági vizsgálat protokolljának részét képezi. Az interneten azért gyakori ez a kór, mert az internet a türelmetlenségnek kedvez. Itt mindent azonnal lehet. Nem kell kivárni, amíg a tévé leadja a videoklipet, akkor és annyiszor kattintunk rá, ahányszor csak kedvünk tartja. Alig valamire kell várni. A vetkőző csaj is csak két kattintás és három dollár.
Kóros webes képzelgés (vagyis az online Münchausen)
Ő az, aki letaglózva közli csetpartnerével, hogy a kutyája, az édesapja vagy egy nagyon közeli barátja hirtelen elhunyt, esetleg róla derül ki, hogy rejtélyes vágat nyílt a lapockája és a dereka között, amelyből zöldes lé szivárog. Együttérző leveleket és kommenteket kap, az is lehet, hogy egy bátorító tekintetű kölyökmacska fotóját is elküldik neki. Néhány hónappal később újabb tragédia üti fel a fejét. Megerőszakolják, majd még aznap lebénul egy sajnálatos baleset következtében. Ezután az édesapja is meghal. Újra.
A való életbeli formája a Münchausen-szindróma. A betegek tudatosan szimulálnak valamilyen fizikai rendellenességet, betegségeket találnak ki, és kórházról kórházra járnak kezelésért. A betegség nem pusztán tünetek kitalálása és szimulálása, komoly érzelmi problémák állnak a hátterében. A betegek általában intelligensek és találékonyak, nemcsak azt tudják, hogyan mímeljék a betegségeket, hanem bizonyos szintű orvosi tudással is rendelkeznek.
Kezelőjüknél elérik, hogy kórházba kerülhessenek, ahol komoly vizsgálatokat és kezeléseket végeztetnek magukon, esetleg nagyobb műtéteket is beleértve. Tudatában vannak a csalásnak, motivációjuk és figyelemfelkeltésre irányuló vágyuk azonban tudatalatti eredetű. A kiberMünchausen legékesebb példája egy Kaycee Nicole nevű, tizenkilenc éves, leukémiás blogger esete volt. Két év szívszorító blogolás után derült ki, hogy az egész mögött egy Debbie Swenson nevű, negyvenéves nő áll, aki egyáltalán nem rákos. Kaycee két év blogolás után meghalt, olvasói pedig el szerettek volna menni a temetésre, így derült ki a turpisság.

Nyelvtannáci attribútum (vagyis online kényszerbetegség)
Képtelen megállni, hogy egy ötszáz szavas szövegben található egyetlen elütésre ne hívja fel a figyelmet. Minden esetben emlékezteti a szerzőt, hogy „éssel nem kezdünk mondatot”, „az ékezetek nélkül írni még magánlevelezésben is pongyolaság”, valamint hogy az „stb.” helyesen leírva „és a többi”.
A való életben a szélsőségesen kényszeresek úgynevezett kényszerbetegségben (obszesszív-kompulzív zavarban) szenvednek. A betegeknél bizonyos gondolatok és cselekvések kényszerítő erővel hatnak. Leggyakoribb kényszergondolatok a fertőzéstől, a bepiszkolódástól való félelem, vagy agresszív gondolatok a beteg által szeretett személyek iránt. Tipikus kényszercselekvések például a vég nélküli kézmosás, az órákig tartó fürdés meghatározott ceremónia szerint, vagy bizonyos rituáléval történő elindulás otthonról, ami sokszor lehetetlenné válik az egyre bővülő szertartások miatt. Gyakori a zárak, kapcsolók ellenőrzése, bizonyos dolgok megérintése, megütése, megigazítása, és akár a nyelvi rendszerekre is kiterjedő túlzott rendmánia.
Megalázó önismerethiány
Mindannyiunk számára létezik az a webes tér, ahol igazán otthon érezzük magunkat. Legyen az üzenőfal egy remek analfistingoldalon, egy staff címmel ellátott munkahelyi levelezőlista vagy a curlingseprűfanszájt csetoldala. Minden otthonos helyen, közösségi hálózatban, listán van egy vagy néhány ember, aki egyáltalán nem illik oda. Orros szmájlikban és felkiáltójelekben bővelkedő üzeneteket ír, amelyekben minden poénra ostobán rákérdez, ezért folyton rajta röhög mindenki. Nyilvánosan is megszégyenítik, és bármikor elhagyhatná a közösségi teret. De sosem hagyja el.

A való életben ezt a jelenséget a figyelemkereső magatartást mutató emberekhez – rendszerint gyerekekhez kötik, azonban olyan pszichotikus felnőttek jellemzője is lehet, akik saját magukat alázzák meg annak érdekében, hogy felfigyeljenek rájuk. Ha az idegesítő felhasználónak azt írja valaki, hogy „Tihamér, takarodj már innen, idegesítő pöcsfej vagy!”, akkor Tihamér boldog, mert valaki végre a nevén szólította, tehát bebizonyosodott, hogy legalább egy valaki tud a létezéséről.
Internetes Asperger-szindróma (vagyis a troll)
A túlzott internethasználat miatt elvesztette a hagyományos társas kapcsolatrendszerekben ismert szabályokat, és azzal együtt minden empatikus képességét. Kizárólag a billentyűzet és a monitor segítségével kommunikál, azt is leginkább olyan módon, hogy másokat zavarjon. Annyira eltávolodott a való világtól, hogy simán végignézi, amint egy elkeseredett szerencsétlen a webkamerája előtt öngyilkos lesz, és kiröhögi azt, aki értesíti a mentőket.
A való életben az Asperger-szindróma az autizmus egy enyhébb formája, olyan neurobiológiai fejlődési zavar, amelyet átlagos vagy annál magasabb intelligenciaszint jellemez. Az Asperger-szindrómát, amelynek diagnosztikai elemei közé tartozik a szociális válaszkészség hiánya, a mások iránti teljes érdektelenség, a zárkózottság, nehéz diagnosztizálni, ugyanis nincs univerzálisan elfogadott diagnosztikai kritériumrendszere.

Az oldalról ajánljuk
- Stenk
Egyszeri és megismételhetetlen alkalom az MVM Dome színpadán
A háború elleni tiltakozás örök.
április 11., 09:07
- Belföld
47 másodpercenként egy új hiba – kritikus állapotban a magyar egészségügyi intézmények
Milliárdos tartozások és infrastrukturális nehézségek.
április 11., 08:35
- Külföld
Apokaliptikus látvány: hat évtized után először száradt ki teljesen az osztrák Grüner See
Történelmi aszály sújtja a vidéket.
április 11., 08:22
- Gazdaság
Trump lehűtötte a magyar reményeket: nem lesz külön vámmegállapodás
Az amerikai elnök egyetlen blokknak tekinti az Európai Uniót.
április 11., 08:02
- Külföld
Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról
A két tárcavezető személyesen egyeztetett egymással.
8 perce
- Külföld
Késelésig fajult egy drogügylet az Árpád hídnál, súlyosan megsérült az egyik fiatal
A kábítószer vásárlása közben fajult el a vita.
április 11., 08:42
- Belföld
Orbán Viktor: Ezt belemondják pacekba, az arcunkba, és még büszkék is rá
A miniszterelnök a tiszás Kollár Kinga kijelentéséről a Kossuth rádióban is megszólalt.
április 11., 07:39
- Belföld
Magyar Nemzet: nem először rúg bele a magyarokba Magyar Péter brüsszeli embere
Orbán Viktor szerint Kollár Kinga szavai az őszödi beszédre emlékeztetnek.
április 11., 08:45
- Vélemény
A kérdés a következő: ki alkalmasabb a NER vezetésére, Orbán vagy Magyar?
Magyar a jöjjön bármi csúcsmodellje, ami egyébként a politikai látványpékség felől nézve sikeresebbnek tűnik, mint bármi az elmúlt 14-15 évben.
április 11., 08:00
- Gazdaság
Donald Trump bármelyik pillanatban lavinát indíthat, de már most bajban van Magyarország
Nagy a baj az ipari termelésben.
április 11., 09:19
- Gazdaság
A Temu lehet a nevető nyertese a magyar készpénzszabályozásnak
Az OKSZ a törvényjavaslat módosítását kéri a kormánytól.
április 11., 09:28
- Belföld
Döntött a kormány, kártalanítják a száj- és körömfájásjárványban érintett gazdákat
A támogatást feltételekhez kötötték.
április 11., 07:00
- Külföld
Amerikai legfelsőbb bíróság: a Trump-kormánynak elő kell segítenie egy tévesen deportált férfi hazatérését
Minden érintett a saját győzelmének tartja a döntést.
április 11., 09:10
- Kultúr
Ezt a várost úgy is hívják, magyar Jeruzsálem, de mindenki más néven ismeri
Április 11-én ünneplik a Város Napját.
április 11., 05:55
- Külföld
Amerikai csapatok kerülhetnek a Panama-csatornához, de katonai bázisok nem
Új katonai megállapodás született a két ország között.
április 11., 07:19
- Gazdaság
Olasz luxusmárka-birodalom születik: a Prada felvásárolja a Versacét
Két meghatározó divatház egyesül.
április 11., 09:12
- Külföld
Pályaudvari tragédia Újvidéken, kártyavárként összeomlott felhőkarcoló Bangkokban – ugyanaz a kínai kivitelező
Bangkokban csak az az egyetlen épülő toronyház dőlt össze, amit a kínaiak terveztek.
április 11., 05:51
- Kultúr
Ilyen se volt még: az Index összegyűjtötte a kétezres évek legjobb magyar verseit
Mutatjuk a tíz legkiválóbbat.
április 11., 07:00
- Gazdaság
Húsvét miatt változás jön a Lidlben, karácsony óta nem volt ilyen
Ünnepi üzemmódban az áruházlánc.
április 11., 05:57
- Külföld
Egymásnak estek Donald Trump emberei, az orosz kívánságlista miatt belharc dúl a Fehér Házban
április 11., 05:57
- Belföld
Két új helyettes államtitkárt nevezett ki Orbán Viktor
A kinevezésről szóló határozat április 11-én életbe lépett.
április 11., 06:35
- Belföld
Erőteljes melegedéssel, de figyelmeztetésekkel zárul a hét
Akár 23 fok is lehet.
április 11., 06:07
- Belföld
Kiléptek Orbán Viktor autója elé a tüntetők az MTVA-székháznál
Az ellenzéki párt ismét demonstrációt tart.
április 11., 06:45
- FOMO
Gáspár Bea: Nem tudtam, hogy cigány vagyok
Gyerekként azt gondolta, az a normális, ha cigányul beszélnek otthon.
április 11., 06:23
- Külföld
Lelőtt madárként csapódott a Hudson folyóba a városnéző helikopter, három gyerek az áldozatok között
Már a levegőben darabjaira hullott a légi jármű.
április 11., 06:10
- Külföld
Mintegy kétmilliárd dollár kártérítést kapnak azok a nők, akik szexuális zaklatással vádolták James Tobackot
A 80 éves rendező továbbra is tagadja a vádakat.
április 11., 06:13
- Külföld
Meghalt az Indiában eltűnt magyar túrázó
Túrázás közben látták utoljára a helyi lakosok.
április 11., 06:21
- Külföld
Így emelték ki a tragikus helikopter-baleset roncsait a New York-i Hudson folyóból
április 11., 06:29