További Net cikkek
"Ezeknek a gyerekek még nincs életük, úgyhogy az összes idejüket munkával töltik. A Google mindent megad nekik, amire szükségük van a ruhától (a tárolókba hetente kétszer tesznek ki ingyen pólókat) az ennivalóig - annyit eszel, amennyit akarsz, naponta háromszor, ingyen" - így számolt be nemrég a Google-nél szerzett tapasztalatairól egy anonimitását őrző, magát csak Geoffrey-nek nevező volt alkalmazott, akinek észrevételeit időközben többen megerősítették. "Plusz céges orvosi rendelő, fogászat, mosoda, tornaterem, stb. ... Az emberek általában naponta 10-től 6-ig vannak az épületben, de majdnem mindenki éjjel-nappal emailközelben van, és a legtöbben este is dolgoznak otthonról" - állítja a Google volt munkatársa, aki immár a Microsoftnál dolgozik, így mindenképpen van összehasonlítási alapja.
Azoknak, akik a három nagy egyikénél, a Google-nél, a Yahoonál vagy a Microsoftnál keresnek munkát, de szeretnének a hivatalos propagandaszövegnél többet megtudni leendő munkáltatójukról, ritka kincs az ilyen beszámoló. A kaliforniai Mountain View-ban székelő Google például legendásan emberbarát munkáltatónak számít, nemcsak a máshol szokatlan extra juttatások miatt - hosszú évekig Charlie Ayers volt a céges főszakács, aki a Google alkalmazottai mellet főzött már Mihail Gorbacsovra, Robin Williamsre és Brunei szultánjára -, hanem azért is, mert megengedi az alkalmazottaknak, hogy a hét egy napját, hivatalos munkaidejük 20 százalékát saját projektjeikkel töltsék. De hogy ez a gyakorlatban hogyan működik, arról nagyon keveset tudni, mert a nagy techcégek erőteljesen titkolóznak, külsősöket, látogatókat alig engednek a közelbe, a munkatársakkal meg vaskos titoktartási nyilatkozatokat íratnak alá. Szerencsére van, ami kiszivárog.
Szeretjük az alkalmazottainkat
Vidám, fiatalos hangulat a Google-nél
Geoffrey szerint mostani alkalmazója, a Microsoft sok szempontból előbbre jár, mint a konkurens, de azért lenne mit importálnia Kaliforniából. A Google-nél például színesebb, élettelibb a munkakörnyezet, mint Redmondban, kevesebb a bürokrácia, és minden épület minden szintjén találhatók "Tech Stop"-ok, amelyek szó nélkül ellátják a munkatársakat egérrel, billentyűzettel vagy akár laptopokkal, ha arra van szükségük. Geoffrey legfontosabb tanácsa azonban a Microsoftnak az, hogy a Google-höz hasonlóan adjon ingyen enni a munkatársaknak, akár ahelyett, hogy a kezdő fizetéseket emelné - ez fejenként évi 3750 dollárjába kerülne a cégnek, viszont népszerűségben sokat jelentene.
Buli buli hátán
A Gates-rezidencia a Washington tó partján
|
Mint az amerikai gyakornok is megjegyzi, a redmondi cégnél a főállású alkalmazottak rendes irodában dolgoznak, és nem a máshol szokásos kockákban (cubicles); a gyakornokok raftinggel, frizbizéssel, pókerrel és Halo-bajnokságokkal múlatják az időt. A program összességében jól szervezett, sok érdekes és fontos emberrel lehet közben találkozni, és a volt gyakornokok később is összetartanak, ami segít az elhelyezkedésben.
NASA-gyakornokok és csótányok
Ennél egy fokkal rosszabb dolga van a gyakornokoknak a Google-nél: bloggerünket legalábbis a Googlepex-szel szomszédos NASA-központban, az Aimesben helyezték el, ami tele volt NASA-gyakornokokkal és csótányokkal. A volt gyakornok sérelmezi, hogy Segwayek helyett csak mopedekkel lehetett volna közlekedni a kampuszon, de mire ő felkelt, a robogókat már elvitte más. Az italkínálat viszont teljesen lenyűgözte: a Google-nél mindenki azt iszik, amit akar, ő először a Naked Juice-ra vetette rá magád, majd átállt a könnyebb Honest Tea-re (mindkettő százszázalékos biotermék igazán környezettudatos fogyasztóknak.) Az ingyenpólók legendája is igaz, azzal a kitétellel, hogy egy gyakornok egyszerre csak kettőt vehet el; hősünk így is "több mint elég" pólót harácsolt magának össze a nyár végére.
Nem vicc, a személyes beszámolókból valóban úgy tűnik, hogy ha az egyéb feltételek azonosak vagy legalább hasonlóak, a Google, a Microsoft és a Yahoo közti választásnál olyan apróságok döntenek, mint az ingyenes juttatások. Vegyük például Michael Brundage-t, aki Xbox-fejlesztőként dolgozik a Microsoftnál. Brundage munkahelyi tapasztalatait összegezve nyíltan szembedicséri a nagyfőnököket, Gatest és Steve Ballmert, viszont legszívesebben kirúgná az összes középvezetőt, elégedett személyes szabadságával, imádja a forráskódot és bátran állítja, hogy a Microsoft az ellenkező híresztelésekkel ellentétben nem is gonosz. De mi az egyik legfőbb pozitívum? Az ingyen üdítő. "Néha azzal szoktam viccelni, hogy azon a napon mondok fel, amikor a Microsoft nem ad több ingyen üdítőt. Legalábbis mindenki azt hiszi, hogy viccelek." - viccel Brundage. Vagy lehet, hogy tényleg nem viccel.
Ha hangos a zene, nem érthető a mailcím
Süppedős bőrkanapé a Yahoonál
Hasonló véleményen van Paul Stamatiou is, aki a Yahoot értékelő blogbejegyzésében különösen nagyra tartja a céges kampusz minden egyes épületében megtalálható ingyenes, Starbucks-szerű kávézókat, nem is beszélve a C épületben elhelyezett csocsó-, hoki- és biliárdasztalokról.
Bár a Google "Miért érdemes nálunk dolgozni" listáján csak az utolsó helyen áll az ingyen ebéd ("Igenis van olyan, hogy ingyen ebéd. Nálunk minden nap van"), azt az összes nagylelkűen osztogató cég pontosan tudja, mit kap érte cserébe: lelkeket.
Mit is mond az Xbox-os Brundage? "A Microsoft alkalmazottai gyakran megszállottak és szociálisan kissé diszfunkcionálisak. A munkatársak emberi kapcsolatai sokszor tönkremennek, és csak a munkájukra összpontosítanak minden más kizárásával, anélkül, hogy erre a Microsoft bátorítaná őket. Seattle-ben és környéké amúgy is közismerten magányosak az emberek - sok fiatal, ambiciózus alkalmazott, akinek nincs ideje arra, hogy barátokat szerezzen."
És hogy néhány ezer mérfölddel délebbre sem sokkal jobb a helyzet, kiderül egy másik Yahoo-alkalmazott vallomásából. Matt McAlister, aki beszámolójának írásakor már egy évet lehúzott a kaliforniai Sunnyvale-ben, a nyitott elmékért, a jó munkakörnyezetért dicséri a Yahoot, és a végén, a Szilícium-völgy férfidominanciájának láttán keserűen teszi fel a kérdést: "De hol vannak a nők?"