A körülbelül húszezer forintba kerülő SuSE 8.2 dobozában két vastag könyvet, öt CD-t és két DVD-t találtunk. A korongok többségén a telepíthető szoftvereket vannak, az egyik DVD-re pedig a forráskódok kerültek. Tapasztalatunk szerint a SuSE egyik erőssége az átfogó, több mint ezer oldalas dokumentáció, amely alapján az is bátran neki kezdhet a telepítésnek, aki életében először lát Linuxot.
A telepítés gyerekjáték
|
Tekintse meg képeinket |
A telepítés során először a szoftvercsomagokat és a rendszerindítási jellemzőket lehetett kiválasztani, majd a hardverbeállítások kerültek sorra, melynek során az ADSL-eléréstől kezdve a kijelző felbontásán át a nyomtatókig mindent be tudtunk állítani. A SuSE telepítője még olyan apróságokra is külön felhívta a figyelmünket, hogy az nVidia videokártyánkhoz később érdemes lesz töltenünk a hivatalos eszközvezérlőt. A SuSE 8.2 támogatja a vezeték nélküli technológiákat, például a WiFi, a Bluetooth és az infravörös kapcsolatot, de ezeket megfelelő eszközök hiányában nem tudtuk kipróbálni.
A SuSE Linuxban a beállításokat a YaST-on keresztül lehet elérni, amely a Windows vezérlőpultjára hasonlít. Az elvetemültebb Linux felhasználók egy része még ma is kizárólag szöveges beállításokat hajlandó használni, mi azonban sokkal használhatóbbnak és közérthetőbbnek találtuk ezt a grafikus felületet, amelyen keresztül minden lényeges beállítás elérhető. Többek között itt lehet megtalálni a hardverrel, a hálózatokkal és a rendszerfrissítéssel kapcsolatos opciókat, amelyek közül az online frissítést már rögtön az első indítás után érdemes lefuttatni, mivel a számos biztonsági frissítés mellett az előbb előbb említett nVidia csomagot és az ismertebb Truetype betűtípusokat is ezzel lehet megszerezni.
A kaméleon rendszer
A SuSE Linux 8.2-ben többféle ablakkezelő van, például Enlightenment, Gnome 2.2, és KDE 3.1.1. Szerintünk ezek közül KDE a legszebb és a legfejlettebb, bár kétségtelenül sok olyan elem található benne, amely a Windows felületére emlékeztet, például az ablakok kerete és gombjai, a "K-menü" és a munkaasztal. Mindenképpen a KDE mellett szól a jobb kezelhetőséget eredményező csillogó-villogó kiegészítések armadája, amely nem lassította le érezhetően a viszonylag elavult tesztgépünket. A képeinken látható változatos menüket egy ingyen letölthető és könnyen telepíthető szoftverrel (superkaramba) lehet beállítani, ami kitűnő példa a Linux bővíthetőségére és a KDE kezelőfelületének rugalmasságára. A bővíthetőség egyébként minden területen jellemző, és az interneten még számos olyan hasznos szoftvert lehet találni, amelyek nem kerültek fel a korongokra.
Több ezer szoftver ingyen
A SuSE igazán alapos munkát végzett a programok összeválogatásával, melynek köszönhetően a lemezeken a több mint kétezer alkalmazás között a Microsoft Office irodai programcsomaggal kompatíbilis OpenOffice, a Microsoft Outlook levelezőt utánzó Ximian Evolution, a Mozilla böngésző is helyet kapott. A vannak szoftverek a biztonságos levelezéshez és az elektronikus banki műveletekhez, emellett CD-írók, film- és mp3-lejátszók valamint játékok is találhatóak a CD-ken, a minőségi háromdimenziós lövöldözős, autó- és repülős szimulátoroktól a szerepjátékon át egészen az egyszerűbb táblás és kártyajátékokig. Az újdonságok között érdekesnek találtuk a MainActor videóvágó és az Audacity többsávos digitális hangrögzítő programot.
Több számítástechnikai bolt árlistája alapján kiderítettük: a magyar nyelvű Microsoft Windows XP Professional dobozos változata (irodai programcsomag nélkül) közel százezer forintba, a SuSE Linux 8.2 Porfessional pedig húszezer forintba kerül.
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!