A szegénység a dohányzás egyik jelentős rizikófaktora, jelentette ki a szakértő a Neu-Isenburgban megjelenő Der Kassenarzt szaklapnak.
Számít a nyaralás is
A tanulmány alapját különböző reprezentatív felmérések alkották. Ezek közé tartozik az 1998-as nemzeti egészségfelmérés és a WHO egyik 1994-es német felmérése. A fiatalkorú dohányosok "szegény" és "gazdag" családokra bontása összesen 3000 gyereken alapul, akik a 11 és 15 év közötti korosztályba tartoznak, mondta a kutató a dpa-nak.
A szegény és a gazdag besorolásnál nem csak a szülők jövedelmét, hanem a képzettségüket, a lakásuk méretét és a nyaralások számát is figyelembe vették.
Nincs igazi magyarázat
Arra viszont Henkel szerint az adatokból nem lehet következtetni, hogy a rosszabb helyzetű társadalmi rétegekből származó gyerekek vajon miért választják a cigarettát. Ennek oka lehet a rossz szociális környezet, ahol ugyancsak többen dohányoznak.
De szerepet játszhat a kisebbségi érzés, az iskolai stressz és a jövőtől való félelem, jelentette ki a pszichológus. Dieter Henkel szerint szükséges volna, hogy a megelőző kampányokban a szegénység kérdését jobban figyelembe vegyék.
Szegények közt
A német szakértő tanulmánya szegény sorban élő gyerekek és fiatalok függőségi kockázata (Suchtrisiken für Kinder und Jugendliche in Armut) címmel a tervek szerint ősszel jelenik meg egy összefoglaló kötetben.
A függőségkutató szakértő 2000-ben már publikált egy hasonló anyagot, amelyben az 1990/92-es egészségfelmérés alapján a kis jövedelmű rétegek alkohol-, dohány- és gyógyszerfogyasztását vizsgálta.