![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Szupervulkánok márpedig nincsenek
További Tudomány cikkek
-
Vadonatúj felfedezés látott napvilágot a madarak kialakulásáról
- A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
A szupervulkán elnevezés a BBC Discovery csatorna egy adása után terjedt el, amely a Yellowstone park alatti vulkán egy esetleges kitöréséről szólt. Az adás után nagyobb figyelem fordult ezekre a hatalmas kitörésekre, és a kitörések erősségét jelző VEI skálán a legmagasabb fokozatot elnevezték szupervulkáni kitörésnek.
Ez azt jelenti, hogy a robbanásos kitörés során több mint 1000 köbkilométer térfogatú vulkáni anyag (tefra) kerül a felszínre. Ez hatalmas mennyiségű vulkáni anyag, ezerszerese egy átlagos vulkáni kitörésnek. A történelemből nem is ismerünk ilyen kitörést, csak a földtörténeti korban történek ilyenek. A feltételezések szerint 73 ezer évvel ezelőtt a Toba lehetett ilyen, amikor 2800 köbkilométer anyag került a levegőbe. De ilyen lehetett a Yellowstone vulkán is 600 ezer évvel ezelőtt.
![A St. Helens kitörése, 1980-ban](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/539/5392/53927/5392762_02a1d29700b20440ee6570d01192d939_wm.jpg)
A történelmi korban a legerősebb kitörés, amit ismerünk, az indonéziai Tambora vulkán 1815-ös kitörése volt, ez 7-es fokozatú volt, és nagyjából 150 köbkilométer anyagot lövellt ki. Hatása az egész bolygón érezhető volt, 1816-ban sok helyen nem volt nyár, a telek szokatlanul hidegek voltak.
Mi okozza a kitörést?
A vulkanológia tudománya elfogadta a szupervulkáni kitörés elnevezést. Szupervulkán azonban nem létezik, legfeljebb olyan vulkáni rendszerek, amelyek képesek szupervulkáni kitörést produkálni. Ezekben persze nem szupervulkáni kitörések is történhetnek. Egy idén megjelent tanulmányban két kutatócsoport az olvadt magma és az azt övező kőzetek eltérő sűrűségével magyarázza a kitörést. Mint a felhajtóerőnél, amikor egy labdát nyomunk a vízbe, az a felszínre kerül.
Hasonló folyamatok játszódnak le szilárd kőzeteknél is, ilyenkor a könnyebb kőzetnek óriási kiterjedésűnek kell lennie ahhoz, hogy megtörje a felette lévő egységes réteget, és ezeken a rétegeken elinduljon a felszín felé. Amikor megindul, már felgyorsul a folyamat. A feltörő magmából ugyanis a nyomáscsökkenés hatására kiválnak az oldott illóanyagok (például szén-dioxid és víz), ezzel a magmában gázbuborékok jelennek meg, amelyek tovább csökkentik a magma sűrűségét, mellesleg pedig a gázbuborék képződés térfogat-növekedéssel jár, ami további feszítő nyomást okoz.
Egy szupervulkáni kitöréshez szükséges magma több százezer év alatt gyűlik össze, ha már megindult a folyamat, vagyis elkezdődött a kritikus mennyiségű olvadéktömeg elkülönülése, akkor néhány évszázad alatt lehet kitörés. Egyelőre a Föld egyetlen területén nem ismerünk olyan helyszínt, ahol szupervulkáni kitörésre alkalmas kőzetolvadék tömeg tározódna. Még a Yellowstone sem.
A Yellowstone alatti tízezer köbkilométer
Leggyakrabban a Yellowstone-t szokták szupervulkánnak nevezni, a legutóbb is úgy került a hírekbe, hogy kutatók kiderítették, jóval nagyobb a kiterjedése, mint korábban gondolták. Harangi Szabolcs, az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője és a Tűzhányó blog szerzője szerint a magmakamrát nem úgy kell elképzelni, mint egy hatalmas, olvadékkal teli üreget a földkéregben, hanem inkább úgy, mint egy hatalmas szivacsot, amelyben a kristályos, szilárd anyagban lévő kisebb-nagyobb terekben olvadék is van. A Yellowstone alatt több mint tizenötezer köbkilométer kiterjedésű magmás test van, azonban ennek kevesebb mint harminc százaléka olvadék (így is jóval több, mint a szupervulkáni kitörés határául szolgáló ezer köbkilométer), de ez elkülönülten van. Akkor van esélye felfelé indulni, ha az olvadék összeáll.
![Az európai légiközlekedést 2010-ben megbénító Eyjafjallajokull](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/539/5392/53928/5392804_8075847d2956d0aafd63321737d6c637_wm.jpg)
Ezt azonban már meg tudják figyelni például földrengéshullámok segítségével. A rengéshullámok ugyanis lassabban haladnak a folyékony kőzetekben, így lehet kiszámolni az olvadék mennyiségét és helyét. A kutatók jelenlegi ismeretei szerint még messze nem tart ott az összeállás, hogy a közeljövőben számítani lehetne egy szupervulkáni kitörésre.
Több ismert óriáskitörése volt a Yellowstone-nak, ezek közül korban a legközelebbiek a 2,2 millió éve, 1,3 millió éve és 640 ezer éve történtek. Ezekből az első és a harmadik kitörést nevezhetjük szupervulkáninak, a másodiknál 280 köbkilométer volt a levegőbe jutott anyag mennyisége. De ezenkívül is volt vagy egy tucatnyi lávás kitörése is, tehát itt is láthatjuk, hogy egy hatalmas magmát tartalmazó üreg felett sem feltétlenül szupervulkáni a kitörés.
Emelkedik a hegy
A megfigyelésben segítenek az új technológiai eszközök, amelyekkel le tudnak látni a mélybe. Matematikai modellekkel is dolgoznak, amelyek a folyamatokat segítik megérteni. Műholdakkal, radarokkal is figyelik a potenciálisan veszélyes helyeket, így a vulkanológusok nagyjából ismerik, hol nyomul be hatalmas magmatömeg a hegyek alá.
Ha ugyanis ez a hatalmas tömeg kialakul, akkor hihetetlen erejű nyomás irányul felfelé, a felszín elkezd púposodni. A kutatók tudják, hogy az Andokban hihetetlen mennyiségű magma tározódik a szunnyadó tűzhányók alatt. A bolíviai Uturuncu hegy például fél métert emelkedett az elmúlt években, még azt is ki tudták számolni, hogy ötven köbkilométer magma nyomult be alá.
Harangi Szabolcs szerint a fél méter igen jelentősnek mondható. Még az aktív vulkánok is lélegeznek, kitörés előtt emelkednek néhány centimétert, de a 8-10 centiméteres emelkedésre már fel szoktak figyelni. Nemrég például Santorini is mutatott némi emelkedést, de ez is csak 10-12 centiméter volt. A kutatóknak igen nehéz szunnyadó vulkánokat megfigyelni, hiszen még az összes aktív vulkán megfigyelésére sincs elég pénz. Ez a félméteres emelkedés azonban meggyőző volt, most már kutatócsoport figyeli az ottani folyamatokat.
Veszélyes zónák
Számtalan potenciális veszélyzónáját figyelik a Földnek, ugyanis egyre többen, ma már ötszázmillióan élnek olyan vulkánok közelében, amelyek bármikor kitörhetnek. A Föld legveszélyesebb zónái közé tartozik a nápolyi térség, de meglepő módon nem a Vezúv miatt, hanem az ottani Flegrei-mezők kalderája miatt (ilyen kalderákat egyébként hatalmas erejű vulkáni kitörések okoztak a múltban). Hasonlóan veszélyes terület a Mexikóváros melletti Popocatépetl vulkán, amely bármikor kitörhet, de a Fujit is közelről figyelik Tokió mellett.
![Villámok cikáznak a mexikói Cerra Negra kitörése közben, 1992-ben](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/539/5392/53927/5392774_110bd2bb3df2deeb7c6a558e1d8467d5_wm.jpg)
Peruban és Mexikóban is vannak olyan vulkánok, amelyek kitörésükkel nagyon sok ember lakhelyét veszélyeztetnék. Az Egyesült Államokban is vannak olyan vulkánok, amelyek a Mount St. Helens 1980-as kitöréséhez hasonlóan aktivizálódhatnak, ilyen a Mount Baker például.
Új Zéland több szempontból is veszélyzónának számít, egyrészt a Taupo-tó területén bármikor kitörhet egy vulkán, ugye itt volt az utolsó szupervulkáni kitörés is 26 500 évvel ezelőtt. Ennél jóval veszélyesebb hely Auckland városa, amely bazaltvulkáni mezőre épült. Amikor a várost építeni kezdték, nem tudták, hogy hatszáz évvel ezelőtt volt az utolsó kitörés. Most intenzíven figyelik a vulkán minden rezdülését, hiszen akár a város főterén is lehet kitörés.
Mint derült égből napsugár
A Föld tehát tele van veszélyzónákkal, mégis előfordulhat, hogy olyan területen tör ki egy vulkán, ahol korábban semmilyen erre utaló jel nem volt. Lehetnek olyan kitörések is, amelyeket egyáltalán nem lehet előre jelezni és egy-két nap alatt lejátszódnak. Harangi Szabolcs elmondta, hogy még a Kárpát-medencében is előfordulhat ilyen, pedig erről a helyről tényleg senki nem gondolja, hogy kitörés lehetne. Mégsem lehet teljesen kizárni.
Olyan eseteket is ismernek a kutatók, amikor évmilliókig semmi jele nem volt vulkáni aktivitásnak, mégis megjelent ott egy vulkán. Mohács mellett kétmillió éve úgy keletkezett egy vulkáni kupac, hogy előtte és utána semmi nem történt ott. Ugyanez történt Temesvár mellett is szintén kétmillió évvel ezelőtt.
A mexikói Parícutin vulkán még különösebb. 1943-ban egy helyi gazda egy 47 méter hosszú repedést talált egy délután a kukoricamező közepén, innen nőtt ki a vulkáni kúp, amely aztán kilenc évig működött, és számos települést rombolt le. Ennek sem voltak komoly előjelei.
![A napokban aktivizálódott Sinabung, Indonéziában](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/539/5392/53927/5392780_a682ec7012278247e7c11a54448869a7_wm.jpg)
A műszerek, újabb technológiák, műholdas megfigyelések segítségével egyre pontosabb előrejelzésekre képesek a vulkanológusok. Vannak is sikertörténeket a közelmúltból, 2010. október 25-én 24 órával a Merapi vulkán kitörése előtt sikerült figyelmeztetni a helyieket és több tízezer embert menekítettek ki a vulkán közeléből. De ehhez azt is tudni kell, hogy ez az egyik legjobban megfigyelt vulkán, amely hirtelen teljesen más jeleket kezdett mutatni, mint a korábbi évtizedekben.
Ezzel ellentétes példa a most igencsak aktív Sinabung, amely 2010-es aktivizálódása előtt évszázadokon keresztül szunnyadó vulkán volt. A jelenleg is folyamatosan lezúduló izzófelhők miatt már több mint huszonötezer embert telepítettek ki a vulkán közeléből, de a kutatók még csak most ismerkednek a heggyel, és próbálják kiépíteni a megfigyelő rendszereket. A hosszú inaktivitás miatt a tűzhányó korábban nem állt folyamatos megfigyelés alatt, a kutatók jelenleg igyekeznek kiépíteni a megfigyelő rendszereket. Harangi Szabolcs hangsúlyozta: idővel elérhetünk oda, hogy a vulkanológusok egyre pontosabban tudják majd előre jelezni a kitöréseket, de ehhez nagyon sok műszeres megfigyelésre, kutatási adatra van szükség, mivel ismerni kell az adott vulkán jellemzőit is.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Szijjártó Péter reagált Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetésére
A külügyminiszter szerint végre itt a lehetőség, hogy „reményeink beteljesüljenek”.
február 13., 08:43
- Külföld
Több mint száz halászt mentettek ki egy úszó jégtábláról
Nem mindenki örült a mentőalakulatoknak.
február 13., 07:45
- Futball
Nem bánnak kesztyűs kézzel a kritikusok Szoboszlai Dominikkel
Túl sok a hatos, a középpályás nem tudta átmenteni remek formáját.
február 13., 07:59
- Belföld
Kórházban hagyott kisbabáktól vált túlzsúfolttá a Heim Pál Gyermekkórház intenzív osztálya
Az Országos Kórházi Főigazgatóság segítséget kért az elhelyezésükben.
február 13., 08:07
- Belföld
Eltűnt egy 12 éves kislány Szekszárdon
Szauervein Jázmin Kata február 12-én este távozott otthonából, azóta nem adott életjelet.
február 13., 08:31
- Gazdaság
Új vezető kerül a Foxpost élére
Magyarország egyik vezető csomagautomata-szolgáltatója 2014-ben indult útjára.
február 13., 07:47
- Külföld
Börtönbüntetés vár a kidobóra, aki megzsarolta Michael Schumacher családját
Az egykori autóversenyző korábbi testőre is érintett az ügyben.
február 13., 08:33
- Belföld
Új műsor indul a KözTér csatornáján
A műsorban népszerű influenszerek fognak közéleti kérdésekről beszélgetni.
10 perce
- Kézilabda
Olimpiai bronzérmes játékost igazolt a Ferencváros
A nyáron érkező dán tréner jelenlegi együttesétől igazol a címvédő.
február 13., 08:38
- Belföld
Index-információ: valóban bennfentes kereskedést követhetett el Magyar Péter
Az ügyben már Vogel Evelint is beidézték tanúnak.
február 13., 07:38
- Belföld
Lincshangulat alakult ki Magyar Péter interjúja miatt egy elemző közösségi oldalán
A Tisza Párt elnöke kommentháborút indított, mert kritikát fogalmaztak meg vele szemben.
február 13., 08:46
- Kézilabda
Nagy meglepetésre kikapott a Szeged a sereghajtótól, még nem biztos a továbbjutása
Két hete a vb-n szenvedtünk fájó vereséget, most a BL-ben, pedig két sztárjuk is a magyar együttest erősítette.
február 13., 09:12
- Belföld
Nagyon félrement a Nissan reklámja Stohl Andrással és Ganxsta Zoleeval, felháborodtak a nőjogi szervezetek
Azóta már mindenhonnan el is távolították.
február 13., 07:25
- Külföld
Magyarországon egyelőre nem jött be a boltbojkott, de a horvátoknál kiválóan működött
„Aki teheti, egyáltalán ne vásároljon!” – javasolták a magyar szervezők.
február 13., 06:01
- Kultúr
Szacsvay Lászlónak haza kellett vinnie a feleségét a hospice-házból, mert a nővér szerint zavarta a haldoklókat
A Nemzet Színésze hosszú éveken át ápolta nejét, Csicsay Claudiát.
február 13., 07:30
- Gazdaság
Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje
Különösen hasogató az akkumulátoripar 50 százalékos visszaesése.
február 13., 09:06
- Külföld
Előrelépés az ukrajnai háborúban: megvan az első Trump–Putyin-találkozó lehetséges helyszíne
Az Egyesült Államok elnöke kemény kritikát kapott a korábbi megjegyzései miatt.
február 13., 09:07
- Gazdaság
Milliókat érintő adóváltozás jön, és lehet, ez még csak a kezdet
Már meg is történt a bejelentés.
február 13., 06:00
- Futball
Szoboszlai történelmi meccset játszott, ilyenben többé már nem lesz része
A drukkerek is megkönnyezték.
február 13., 00:39
- Belföld
Összesen hét vármegyére adtak ki figyelmeztetést, több járásban pedig riasztás van érvényben
Havazás és ónos eső is borzolja a kedélyeket Magyarországon csütörtökön.
február 13., 06:54
- Külföld
„Gyakorlatilag megadta magát Putyinnak” – kritikusává vált egykori szövetségese bírálta Trumpot
február 13., 06:09
- Belföld
Delegációt küld Magyarországra az Európai Parlament, a magyar jogállamiság helyzetét vizsgálják
Különleges figyelmet fordítanak a bírósági reformokra és a korrupció helyzetére.
február 13., 07:06
- Futball
Neymar még nem felejtett el futballozni, sarokkal esernyőzte be az ellenfelét
Aztán össze is balhézott az ellenfél egyik játékosával.
február 13., 07:14
- Gazdaság
Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja
A cél a tb-ellátással járó normál bér egész évben.
február 13., 06:16
- Belföld
Pert vesztett Pál Norbert kormánybiztos ukrán menekültekkel szemben
A döntésben 64 gyermek és húsz nő érintett, akik az ukrajnai háború miatt menekültek hazánkba.
február 13., 06:21
- Külföld
Méregdrága mobiltelefonjaik buktatták le a szicíliai maffiatagokat
Palermo ügyészsége 188 embert tartóztatott le.
február 13., 08:26
- Külföld
Gránátot robbantottak egy franciaországi bárban, több vendégnek válságos az állapota
A támadónál fegyver is volt, de azt nem használta.
február 13., 06:58
- Külföld
Vallási fürdések és tisztálkodás a folyóban – különleges fesztivál a szent hónap végén
február 13., 06:59
- Belföld
Hipót ivott egy kislány, mert társai csúfolták az iskolában
A gyerek megpróbált végezni magával.
február 13., 06:19