Agresszívvá tesznek az aranyos állatok
Mindenkivel előfordulhat, hogy egy édes kisgyermek láttán kedve szottyan megcsipkedni a puha kis pofiját. Most már tudományos bizonyíték van rá, hogy ez teljesen normális reakció. A Yale Egyetem kutatói arra jöttek rá, hogy a cukiság agresszív reakciót válthat ki az emberekben.
Rebecca Dyer pszichológus állatokról készült fényképeket játszott le a kísérletében részt vevőknek, és buborékfóliát adott a kezükbe, hogy ezzel vizsgálni tudja a reakcióikat. Amikor az emberek cuki képeket láttak, akkor sokkal aktívabban nyomkodták szét a buborékokat, mint amikor vicces vagy semleges képeket láttak.
Minden korábbi tanulmány azt sugallja, hogy az embereknek éppen ellentétes módon kellene viselkedniük, és kedvesen kellene bánniuk az aranyos állatokkal. Dyer mégis kíváncsivá volt, hogy mi az igazság, miután néhány hallgatótársával arról csetelt, hogy a cuki internetes képek láttán kedvük lenne jól meggyömöszölni egy ilyen aranyos állatot.
Persze Dyer szerint nem arról van szó, hogy az emberek kimondottan szeretnének fájdalmat okozni, ha meglátnak egy szőrős kiscicát. A kutatók még csak találgatják, hogy mi van a cukiság által kiváltott szelíd agresszió hátterében. Könnyen lehet, hogy az aranyos kisbaba és a szőrmók kisállatok éppen azt a vágyat keltik fel bennünk, hogy szeretnénk gondoskodni róluk.
De mivel nem tudunk az általunk kívánt mértékben foglalkozni a cuki élőlénnyel, ez frusztrációt, áttételesen pedig agressziót generál. Vagy egyszerűen annyira nem szeretnénk bántani az állatot, hogy a végén mégis ezt tesszük. Mint amikor a gyerekek túl szorosan fogják a macskát, és a túláradó szeretetért cserébe karmolásokat kapnak. A kérdés tehát további kutatásokat igényel.
Rovataink a Facebookon