Tényleg élhetünk egy légtérben a vécével?
Az Urbanistán egyre többször fordulnak elő olyan lakások, ahol a vécé egy légtérben van a hálószobában. A legutóbb egy bajai luxusvillában találkozhattunk vele, ahol kifejezetten az ágy mellett volt egy kagyló és egyáltalán nem szükségmegoldásból. Elég magától értetődik a kérdés, hogy mégis, hogy nem büdös. Elhatároztuk hát, hogy az örökké illatos vécé nyomába eredünk.
Számtalan könyv próbálta már lerántani a leplet a vécézés körüli rejtelmekről, de a büdös az a világon mindenhol büdös, és sokszor a legnagyobb erőfeszítéseink ellenére is visszatérnek a kellemetlen szagok a frissen kitakarított vécébe, fürdőszobába is. Pedig a bűz elleni fegyvertár szinte kifogyhatatlan: pezsgő, habzó súrolószerek, elektromos tisztítókefék, szupererős cseppek és régimódi tisztítószerek garmadája áll a rendelkezésünkre, a toalett időről időre mégis szúrós szagokat áraszt. Jó esetben néhány napig marad a frissesség, rosszabb esetben viszont órákkal a takarítás után megint jön a bűz a vécéből.
200 összetevőtől jön a vécébűz
Bármilyen meglepő, a visszatérő vécészag egyáltalán nemcsak a háziasszonyok, csatornázási művek vagy a duguláselhárítók problémája, ugyanis él a világon mintegy 2,5 milliárd ember, aki nem használ a megszokott fogalmaink szerinti toalettet. A higiénikus környezet hiánya miatt Indiában és több afrikai országban is évente 800 ezer, ötévesnél kisebb gyerek hal meg fekáliával összefüggő betegségekben.
![Vécéfirkák és a szivacsos bot, amit feltehetőleg fenéktörlésre használtak. Az ókori római wellnessről itt írtunk részletesebben](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1795/17954/179546/17954652_6fa2a7b0fe1ad82f8c6fe3c84c106000_wm.jpg)
Annak ellenére, hogy az elmúlt években rengeteg vécé épült Indiában, olyan bűz árad belőlük, hogy az emberek inkább nem használják azokat, és az utcán végzik a dolgukat. Egy kedves ismerősöm például álmélkodva mesélte, hogy indiai utazása során szemtanúja volt, amint
A súlyos higiéniai válság megoldását a Bill és Melinda Gates Alapítvány is támogatja, a vécé tavaly novemberi világnapján jelentették be, hogy a 120 éves múltú Firmenich parfümgyártóval közösen a budiból terjedő bűz semlegesítésén dolgoznak. A cég tudósai Kenya, India, Uganda és Dél-Afrika latrináiból gyűjtött mintáikkal laboratóriumba vonultak és kiderítették, hogy az orrfacsaró vécészag 200 kémiai összetevőből áll. Ezeket szintetizálva létrehozták az úgynevezett székletparfümöt, hogy kifejlesszék az ellenszerét. "Olyan büdös, mint a legocsmányabb vécé, ahol életemben jártam" - jellemezte Bill Gates a székletparfümöt.
A tudósok által kifejlesztett ellenszer blokkolja az agyunkban a büdösre érzékeny receptorokat, tehát nagyjából úgy működik, mint a zajszűrős fülhallgatók, csak éppen a szaglásunkra hat. A parfümgyártó kutatói most azt tesztelik Indiában és Afrikában, hogy az új illat hatására többen járnak-e majd a nyilvános vécékbe, és hogy a szagtalanító sprayk vagy porok tartják-e jobban a friss illatot a csészékben. "Továbbra is le vagyok nyűgözve a higiénia területén zajló fejlesztésektől" - írta a kutatásról szóló blogbejegyzésében Bill Gates, aki szerint ezzel a fejlesztéssel akár több millió ember életét is meg lehetne menteni.
Támad a kémia
Repülőn, vonatokon, hajókon kémiai anyagokkal semlegesítik a szagokat, általában ettől kék a víz a kagylóban. Ez a folyadék biológiailag lebontja és folyékony állagúvá teszi a vécétartály tartalmát, így elvileg a szagképződést is megszünteti. Kempingezőknek ajánlott mobilvécék mellé szagközömbösítő szereket árulnak, amelyek teljesen szagmentes környezetet ígérnek. Néha azonban itt is valahogy hiba csúszik a rendszerbe, hiszen előfordult már, hogy egy repülőgépet a vécéből terjengő bűz miatt kellett visszafordítani.
Norvég kémikusok kísérleteiből kiderült, hogy a székelés során keletkező hidrogén-szulfid a levegőben oxigénnel érintkezve gyúlékony lehet. Ha meggyújtunk egy gyufát, a keletkező füst elfedi a szagokat, vagyis a gyufa hatékony szagűző, de minden alkalommal nyilván nem gyújtogathatunk gyufát a vécénkben. Jo Dohl, az Oslói Egyetem Kémia Tanszékének vezetője szerint a gyufa elvén alapszik és nagyon hatékony szagtalanító lehet, ha aktív szénnel szűrjük a mellékhelyiség levegőjét. Az aktív szén a faszénből előállított anyag, amely nagy felületen pici pórusokat tartalmaz, így a vízben oldódó vegyületeket képes elkapni. Aktív szénszűrővel ellátott vécékben tehát tovább megmaradhat a friss levegő, itt azonban különös gondot kell fordítani a szűrő tisztítására.
Ahol egy helyszínelő is gondban lenne
Miközben a világ egyik felén az alapvető higiéniai körülmények hiányától és örökké bűzölgő budiktól szenvednek az emberek, van olyan vécé a világon, ahol még egy bűnügyi helyszínelő is nehezen tudná megállapítani, elszállt-e akár egyetlen büdös puki is a levegőbe, nemhogy valami termék is távozott volna a kagylóba. Nem kell sokat gondolkodni, hiszen ha mellékhelyiségről van szó, nem lehet elmenni a futurusztikusnak tűnő japán vécék mellett. A japánok kifejezetten kényesek a vécéikre és bár a második világháborúig ők is földbe süllyesztett pottyantósba végezték a dolgukat, ma már egy átlagos klozetben is minimum altáji mosásra és szárításra számíthatunk, miután 2016-ban a japán háztartások 80 százalékát bidével egybeépített toalettettel látták el.
![Egy európai értelemben vett high tech vécén is csak két gomb van. Mondjuk a hitelesség kedvéért a lepkék helyett képzeljünk oda egy guriga vécépapírt](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1795/17954/179546/17954608_8954afad8cc9c92b102ab62e78525c9b_wm.jpg)
Bár az európai és amerikai luxus lakberendezésben a vécé sokszor a fürdőszoba nyitott terében helyezkedik el, a japánok ragaszkodnak ahhoz, hogy a toalett egy külön, zárt helyiségben legyen. Sokan a mai napig külön toalettpapucsot tartanak a vécében, és ezzel más, tiszta helyiségbe nem is lépnek be. Régi hagyományként zene szól odabent, ma már az élmény fokozása érdekében, de
A folyamatos illatosítás ehhez képest már alap, de Japánban már egyáltalán nem ritkák a fűtött vécécsészék sem.
![Egy 38 gombos vécéirányító felület. Több mint egy évtizeddel ezelőtti modell Japánból](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1795/17954/179545/17954578_78c19d914705a0f93828c24d34f280a8_wm.jpg)
A japán vécék annyira futurisztikusak és annyira meghaladták a nyugati világ vécékultúráját, hogy a turisták egyszerűen nem tudják használni az automatikus mellékhelyiségeket. A Telegraph utazási melléklete szerint a problémát megoldhatja az áprilisban bevezetett új szimbólumrendszer, amely részletesen bemutatja, hogyan kell a vécéket használni. Különösen hasznos az új ikonrendszer a 2019-es rögbi világkupa és a 2020-as olimpiai játékok előtt, amikor várhatóan rengeteg külföldi lepi majd el az országot, és remélhetőleg le is tudják majd húzni maguk után a vécét.
Rovataink a Facebookon