- Brand and Content
- környzetvédelem
- innováció
- energy globe award
- eon
- fenntarthatóság
- magyarország
- szavazás
Életet is menthet a megújuló energia
További Brand and Content cikkek
- Az Index-olvasók eredménye egyáltalán nem lett égő
- „A betegség korai felfedezésének és a korszerű terápiáknak nagy jelentősége van az életkilátások szempontjából”
- „Nem mindennapos, hogy a jegesmedve kikerget a kifutóból”
- Milliárdokat csalnak ki tőlünk az online csalók, de ön ne dőljön be nekik!
- Mi kell ahhoz, hogy külön bankárunk legyen?
A fenntarthatósági díjat a legjobb energiatakarékossági projektek kapják meg, minden évben több kategóriában választják ki ezeket a pályázók közül. Nagy részük a fejlődő országok mindennapjait hivatott megkönnyíteni, és olyan is akad közöttük, amelyek elterjedése életeket ment.
A nicaraguai Maria Mercedes Alvarez Valle megelégelte, hogy a vidéki, fatüzelésű tűzhelyeken főző nők súlyosan egészségkárosító füstöt lélegeznek be nap mint nap. A vegyészmérnöknő 2004-ben létrehozta a non-profit FUPROSOMUNIC (Fundación Proyecto Solar de Mujeres Nicaragüenses) alapítványt, amely napenergiával működő, egyszerűen megépíthető sütők használatára próbálja rábeszélni a háziasszonyokat. A projekt 2014-ben megnyerte az Energy Globe Award-ot a „Levegő” kategóriában: ekkorra már 700 háztartás használta ezt a környezet- és költségkímélő eszközt.
A mobil naperőműtől az életmentő orvosi táskáig
A napenergia hasznosítása a fejlődő országokban komoly mindennapos problémákra nyújthat hosszú távú megoldást. A Use Solar, Save lives kenyai programja például egyszerű, 50 százalékban újrahasznosított anyagokból készülő, napenergiával működő lámpák készítésére tanítja meg a helyieket. Mivel nem kell több kerozint vásárolni, az így megtakarított összeg ételre, tanulásra, egészségügyi kiadásokra, vagy akár egy biogázzal működő tűzhely beszerzésére fordítható. Eddig 1200 fiatal tanulta meg a lámpakészítést, 60 ezer háztartás és 200 ezer gyerek életét tették könnyebbé.
Vészhelyzet esetén az orvosok nem tudják elvégezni a szükséges beavatkozásokat és a császármetszéseket elég fény és áram hiányában (A WHO nyolc szubszaharai országról készült 2013-as jelentése szerint az egészségügyi intézmények mindössze 28 százalékában volt megfelelő áramellátás!). Ezt a problémát enyhíti a We Care Solar által kifejlesztett Solar Suitcase kompakt, napenergiával működő rendszer, ami áramot biztosít a világításhoz, a mobilkommunikációhoz és az alapvető orvosi eszközök használatához. Segítségével azonnal megtörténhet a diagnózis és a beavatkozás, így az éjszakai műszak sokkal kockázatmentesebb. A speciális táska öt év alatt 30 országba és 1300 kórházba jutott el, és összesen 1,5 millió órányi világítást biztosított – gyertyák és kerozinlámpák helyett.
Szintén díjnyertes projekt a német Multicon mobil naperőműve: a több, egymásra csatlakoztatott, akár 100 kWh energiát tároló konténer kórházak, menekülttáborok ellátására is alkalmas. A projektet először Maliban tesztelték – egy olyan településen, ahol a megtermelt tej csaknem egyharmada megfelelő hűtőkapacitás hiányában megromlott.
Borral és algával a fenntarthatóságért
A 2015-ös csehországi verseny győztese, a mikulovi (Dél-Morvaország) Galant borászati és wellnesskomplexumban a bor erjesztésével keletkező felesleges hőt vízmelegítésre használják, a fürdőmedencék vizének hőjét pedig leengedés előtt elvezetik hőszivattyúkkal. A szürke vizet vécéöblítésre, az esővizet kertöntözésre és halastó táplálásához használják, ehhez ciszternákkal oldották meg a tárolást. Talán a legmeglepőbb újítás az, hogy az erjedő borból felszabaduló szén-dioxidot elvezetik, és ezt élvezhetik a szállóvendégek a pezsgőfürdőkben.
Az alga pedig nemcsak a kozmetikai, a gyógyszer- és az élelmiszeripar számára fontos nyersanyag, hanem még szinte kihasználatlan megújuló energiaforrás is. Az Ecoduna of Bruck (2014-es győztes a Tűz kategóriában), egy 250 négyzetméteres algatelepet hozott létre, ahol napelemes rendszer gondoskodik az optimális fényviszonyokról és a tápanyageloszlásról. Az eredmény évente 17 tonna biomassza, amelyből 4-5 tonna olaj és 2-3 tonna üzemanyag nyerhető ki. A keletkező biomasszából bioműanyag és biotrágya is készül, a technológiát haltápok előállítására is használják.
„A befektetők fel tudják karolni a magyar ötleteket”
Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, a budapesti Közép-európai Egyetem éghajlati és fenntartható energiapolitikai kutatóközpontjának vezetője és az Energy Globe Magyarország zsűrielnöke szerint a díj hazai bevezetése felhívja a közönség figyelmét a jó és fontos ügyekre, és széles körben terjeszti a környezettudatosságot. „Az esetleges befektetők fel tudják karolni a jó magyar ötleteket, találmányokat. Rengeteg izgalmas kezdeményezés érkezett, de még vannak felfedezésre váró területek a jövőre nézve is.
Jakupcsek Gabriella műsorvezető és zsűritag szerint a díj „igazi, kézzelfogható és pozitív példákkal” hozza közelebb a hétköznapi ember számára is az energiahatékonyságot és a fenntarthatóságot.
Fontosnak tartom, hogy azokat a kezdeményezéseket, amelyek már most előre gondolkodnak és ebben a témában újszerű megoldásokat tesznek le az asztalra, díjazzuk, mutassuk meg sok embernek, ezáltal ösztönözzük őket is további ötletek megvalósítására
- fejti ki a műsorvezető. „Zsűritagként a hazai projektekből nem lenne fair kiemelni kedvencet, de a nemzetközi projektek közül is nehéz választani, annyi jó ötlet van. Kínában például nagy gondot okoz a klímaváltozással együtt járó jelenség, a váratlanul és hirtelen lesújtó zivatarok - egy Észak-Kínában újjáépülő városrész kialakításakor erre kerestek megoldást. A város közepén egy külön park létesült a felhőszakadás elnyelésére, ami óriási zöld szivacsként gyűjti, szűri és tárolja a vizet, miközben rekreációs célokat is szolgál, és látványosságnak sem utolsó. Ezt nevezem jövőformáló, okos és fenntartható kezdeményezésnek. De nagyon tetszett Tunézia első környezetbarát mosoda projektének megvalósítása is”.
A fenntarthatóság és a környezettudatosság a hétköznapokban is fontos. „A szelektív hulladékgyűjtés azt gondolom, már sokaknál alapvető, én is külön gyűjtöm a szemetet, de figyelek arra is, hogy takarékos izzókat vásároljak, hogy feleslegesen ne használjak vizet, és a vásárlásnál is igyekszem ezt az elvet követni, és csak annyit a kosárba tenni, amennyire tényleg szükségünk van. Arra is figyelek, hogy helyi termelőktől származó, vegyszermentes ételeket vigyek haza. Nagyon értékelem, hogy ma már egyre több étterem, kávézó is képviseli ezt a szemléletet, odafigyel a kínálatára, az alapanyagokra és a partnereire – az egyik hazai döntős ötlet pontosan azon dolgozik, hogy ilyenből még több legyen.”
Az energia okos felhasználása, az energiatudatosság erősítése olyan felelősségteljes feladat, amely a következő generációk számára az élhető, fenntartható, továbbfejlődést biztosító jövő megteremtésének egyik záloga
- mondta Jamniczky Zsolt, az E.ON igazgatósági tagja, az Energy Globe Magyarország díj zsűritagja. „Összesen mintegy 90 db pályázat érkezett: ezeknek több mint negyede vállalati kategóriában, közel harmada önkormányzati kategóriában, a legtöbb pedig a Jövő generációja kategóriában”.
A zöld éttermektől a biogázas buszokig – Szavazzon!
Helyi élelmiszerek, több vegetáriánus fogás, nem csöpögő csapok, lebomló csomagolás - a Felelős Gasztrohős Alapítvány egy 120 pontos minősítési rendszer segítségével térképezi fel a vendéglátóhelyek környezetterhelését. Az Alapítvány tanácsot is ad az étel-italkínálattal, a beszerzéssel; az energia- és vízhatékonysággal kapcsolatban, és segítséget is ad azoknak a vendéglátóhelyeknek, amelyek csökkentenék a biológiai lábnyomukat.
A Lidl Magyarország 2016. október 20-án megnyílt új élelmiszer áruházát egy korábbi textiláruház korszerűtlen épületéből alakította át. A homlokzati hőszigetelésnek köszönhetően a fűtési hőigény 21%-kal csökkent, a világítást teljes egészében LED technológiával oldották meg, amely közel 40%-kal alacsonyabb villamos energia fogyasztást jelent. A hűtéstechnikai berendezések hulladékhőjét hővisszanyerő rendszerrel télen az áruház fűtésére használják fel.
Egy átlagos nyári napon egy fél bevásárlóközpont méretű csarnokba annyi energia jut be a lapos tetőkön át a napsugárzásból, amennyit 2-3000 4 fős család fogyaszt egy nap alatt a konnektorban hagyott töltőkkel, hagyományos izzókkal, korszerűtlen háztartási gépekkel, meleg vízzel és klímával együtt. Az Öntözés.hu Kft. egy teljesen új elveken működő hővédelmi rendszert fejlesztett ki, a WaterFilm TechnologyTM pedig a teljes tetőfelszín hűtésével akadályozza meg a napsugárzásból érkező hőterhelést. A hűtési energiafelhasználás akár 20-80 %-kal csökken.
Kaposvár 40 darab CNG üzemű környezetkímélő autóbusszal pályázott az Önkormányzat kategóriában. A flotta buszai az utastér teljes hosszában rendelkeznek alacsony padlós rámpával, az üzemanyag, a biogáz pedig elsősorban a Kaposvári Cukorgyárból származik. Azt pedig, hogy a járművekre mely kaposvári kötődésű híres emberek fotói kerüljenek fel, a helyiek szavazták meg.
A Váci Önkormányzat a környezettudatosságra nevelő, szemléletformálást célzó programokkal pályázott: az „Adj egy napot a Ligetnek” kezdeményezés keretében például minden tavasszal a helyi lakosok bevonásával teszik rendbe a Ligetet, amiben a városi iskolák, fogyatékkal élő diákok csoportjai, civil szervezetek, tűzoltók, sőt a váci evezősök is segítenek. 2016-ban a kétnapos városi takarítás során hatszáz zsák és négy konténer hulladékot gyűjtöttek össze a résztvevők.
Visonta önkormányzata a Szent-Györgyi Albert Általános Iskola fűtését biomassza felhasználásával, venyigebálák elégetésével oldja meg. Visonta bortermelő vidékként gazdag a szőlő száraz, már nem hasznosítható hajtásaiban. A projekt innovatív eleme, hogy a lakosok is megismerkedhetnek a megújuló energia egyik alternatív formájával. A projekt eredményeként az iskola éves gázdíjának kb. 80%-át takarítják meg.
Az öko erdei iskolától az iskolai méhészetig
Az Energy Factory a fenntarthatóság és környezettudatosság témakörében szervezett országos interaktív vetélkedősorozat, amely 2014-ben indult útjára általános és középiskolás diákok számára. A verseny célja, hogy a diákok egyedi ötleteikkel minél több embert ráébresszenek a fenntarthatóság és a megújuló energiaforrások használatának fontosságára.
A mecseki Sásvölgyben található Mókus Suli Erdészeti Erdei Iskola és Erdő Háza ökoházzá történő fejlesztésével környezeti szempontból egy teljesen önfenntartó intézmény jött létre. Az erdei iskolában a gyerekeknek lehetősége nyílik tapasztalati úton megismerkedni a természetvédelem és a fenntarthatóság alapelveivel.
Az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Iskola méhészetet hozott létre Szent Miklós Aranynektár néven, és ehhez külön tantervet is kidolgoztak. A programmal nem csupán a méhek védelmére kívánja az iskola felhívni a figyelmet: napelemes mézpergető-rendszerrel tennék fenntarthatóbbá a mézgyártást, és megújuló energiaforrásból kívánják pótolni a működéshez szükséges áramot.