A tűzből kibújó feketekígyó születése – avagy látványos videó Márkó laboratóriumából

marko-cover-1-b2
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
2024.11.05. 00:06 Módosítva: 2024.11.05. 10:09
Égéssel a mindennapok során gyakran találkozunk. De vajon tudjuk, hogy mi áll ennek a kémiai folyamatnak a hátterében? Linczényi Márkó ebben a videóban az ELTE Természettudományi Karának Kémiai Intézetébe látogatott el, ahol Dr. Zsély István Gyula, az egyetem habilitált docense beszélt az égésről és mutatott érdekes kísérleteket. A docens úr kutatási területe az égés, így nem is tudhatnánk meg mástól többet erről a folyamatról.

Ne feledjük! Az égés egy veszélyes folyamat. Nemcsak az égés során létrejövő tűz okozhat egészségügyi vagy anyagi károkat, de az égés során keletkező füst is nagyon káros az emberi szervezetre, mivel számos mérgező anyagot tartalmaz. Nézzük meg, mit is jelent az égés kémiai szempontból!Láthatunk tűzből kibújó feketekígyót, színes lánggal égő folyadékot, de még a füstöt is meggyújtjuk! Kattints és nézd meg az izgalmas videót.

Ha égésről van szó, akkor ez a hétköznapi életünkben több területen is megjelenhet: gyertyák, háztartási tüzelőberendezések, belső égésű motorok, erdőtüzek vagy például a dohányzás. Ez utóbbi különösen veszélyes, és nem elsősorban a niktotin miatt, amint ahogy sokan tévesen hiszik, hanem az égés során keletkező füstben lévő közel 7 ezer vegyi anyag miatt, amelyből 93 káros vagy potenciálisan káros. A legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk, azaz el sem kezdjük, vagy mihamarabb leszokunk róla. Aki valamiért mégsem szokik le, neki is van lehetősége tájékozódni az ártalomcsökkentés lehetőségeiről.

Ma már vannak olyan égés és füst nélkül működő technológiák, amelyek a cigarettánál lényegesen kevesebb káros anyagot bocsátanak ki.

Ilyen a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, az e-cigaretta vagy a dohányhevítéses technológia. Ezek használata során nincs égés és nem keletkezik füst, amely a benne lévő káros anyagok miatt a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek egyik fő oka.

Azonban ezen füstmentes technológiák sem veszélytelenek, hiszen tartalmaznak például nikotint, amely függőséget okoz, valamint egyéb negatív hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást. A füstmentes technológiák által elérhető ártalomcsökkentés csak akkor valósul meg, ha a cigarettát végleg letesszük. Fontos tudni, hogy ezen technológiák hosszú távú hatásait még vizsgálják, és a károsanyagkibocsátás-csökkenés és az egészségkárosító hatás csökkenése közötti összefüggés mértékének megállapításához még további kutatások szükségesek.

A dohányzás minden formája káros, ezért kizárólag a nikotin- és dohánytartalmú termékek végleges elhagyásával csökkenthetőek hosszú távon a dohányzás ártalmai.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.