Tanácsok az újévre, ha eddig is nagyon komolyan vette a sportot
Szakértőink
Toldi Zsuzsanna, fitness forma versenyző, sokszoros magyar bajnok és 2-szeres világbajnok. Egész életében sportolt valamit, kézilabdával és futással kezdte. Sport nélkül nem lenne teljes az élete, fontos számára a folyamatos kihívás. A hétköznapokban személyi edzőként dolgozik.
Nagy László, a kosárlabdázónak induló kézis 2000 és 2012 között az FC Barcelona kézilabdacsapatában játszott, most a Telecom Veszprém KC játékosa. Többször volt „Az év magyar kézilabdázója.” A magyar válogatottba a 2012-es londoni olimpián tért vissza csapatkapitányként.
Bánfai Károly, az Avomed Pszichológiai Központ sport szakpszichológusa, klinikai szakpszichológus jelölt. 16 éves koráig versenyszerűen gózott. 21 évesen döntötte el, hogy sportpszichológus lesz. Szereti a sportolók felkészítését és a klinikai munkát is. Más célban és más időtávokon segíti a hozzá fordulókat, így a munkája változatos marad. Jelenleg pszichodrámát, családterápiát és integratív hipnoterápiát tanul, és valószínűleg sosem fogja abbahagyni a tanulást.
Turner Andrea pszichológus 20 évig versenysportolt, jelenleg a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház felnőtt pszichiátriai osztályán dolgozik mint osztályos pszichológus. Kutatási szakterülete az együttérzés és mindfulness a klinikai gyakorlatban.
Példakép lehetsz a többieknek!
- mondja Nagy László kézilabdázó.
De azért nem árt vigyázod, a túlzott maximalizmus káros is lehet. Ha pedig sokáig versenysportoló voltál, most nehéz átállni arra, hogy csak „kicsit” sportolj. Neked elsősorban azt javasolja Turner Andrea pszichológus, hogy találd meg a sportágadat. "Ez első hallásra banálisan hangzik, de nem az. Olyan, mint egy hosszú szerelmi házasság után új partner után nézni: szomorkás, vágyakozó érzelmek, nosztalgikus emlékek törhetnek fel, nem könnyű ezekkel megküzdeni. De érdemes! Az új sportág tanulása számodra sokkal könnyebb, hiszen a mentalitásod, a mozgáskoordinációd fejlettebb az átlagos hobbisportolókénál – így a gyors sikerélmény garantált. Ne félj kipróbálni magad amatőr versenyeken sem! A cél élvezetesebbé teszi az edzéseket, és az amúgy is beléd égett versenyszellem mindenképpen előnyt jelent a technikailag esetleg képzettebb ellenfelekkel szemben. Hajrá!"
Toldi Zsuzsanna fitneszmodell-világbajnok is óvatosságra int, hiszen az izomcsoportoknak pihennie is kell! Ajánlatos a hét egyik napján egy másik sportágat választani és a nagy, súlyos edzést kombinálni a kisebb, könnyűvel.
Bánfai Károly sport szakpszichológus tanácsai sportfogadalmakhoz
Képzeljünk a szemünk elé minél több helyzetet, hogy milyen lesz, ha elértük a változást. Például, milyen végigmenni a strandon kockás hassal. Figyeljünk közben az érzéseinkre! Kezdetben fontos, hogy merjünk álmodozni, hiszen ez lesz majd a tartalék motivációs patronunk.
- Ha képszerűen megvan, hogy mit szeretnénk, akkor dolgozzuk ki részletesen! Tegyük mérhetővé, ha lehet többféleképpen is! Ha egy jó fociszezont képzelünk el a baráti társaságban, akkor ne csak a rúgott gólok számában mérjük meg magunkat, hanem a passzaink pontosságában (százalékosan), a meccseken szerzett labdák számában, a megnyert fejpárbajokban, a labdaeladások számában stb. Aki edzőterembe menne, ne csak a fekve kinyomott maximális súllyal foglalkozzon, hanem a szériákkal, a tudatos táplálkozással, vagy éppen a pihenéssel is!
- Gondoljuk végig, hogy a kitűzött cél reális-e! Beszéljünk róla másokkal, a téma szakértőivel, vagy azokkal a barátainkkal, akik kritikusak, és akiktől el is fogadunk kritikát! Igazítsuk a célunkat a realitáshoz, és vizsgáljuk meg, hogy még így is elég vonzó-e számunkra!
- Gondoljuk végig, hogy milyen változást szeretnénk, miért is fontos nekünk az, amit el szeretnénk érni. Milyen más fogadalmak épülhetnek majd rá, ha teljesül? Hogy függ össze az életünk fontosabb területeivel?
- Ha már van egy pontos, mérhető és reális célunk, tudjuk, hogy ez miért fontos nekünk, akkor részletesen tervezzük meg az oda vezető utat! Milyen szakaszok lesznek? Miben lesz mérhető a változás az egyes szakaszokban? Mik lesznek a nehézségek? Hogyan fogunk megküzdeni velük? Mennyi időt és pénzt fogunk szánni a tervünk megvalósítására? Honnan fogjuk ezt előteremteni? Hol foglal majd helyet ez az idő a heti rendünkben? Mi boríthatja fel? Mit teszünk, hogy ne borítsa fel?
- Ha ezeket mind átgondoltuk, akkor jöhet a fogadalom.
Ez a cikk a Mitől tartjuk be és miért bukjuk el az újévi fogadalmunkat? című cikkünkhöz kapcsolódik. Ha elolvasná azt is, kattintson ide: