További Belföld cikkek
Kilenc kormánytag közül hét nyert egyéni körzetében az országgyűlési választások első fordulójában, hárman közülük már mandátumot is szereztek. Az MSZP miniszterei alulmaradtak az első körben.
Befutók: Juhász, Kiss, Lamperth
A belügyminiszter, ha nem is fölényesen, de hozta már az első fordulóban kaposvári körzetét. 2002-ben túlóráznia kellett a helyért, akkor Szita Károlyt győzte le, most az MSZP és az SZDSZ közös jelöltjeként Heintz Tamást előzte meg.
Visszavágott a négy évvel ezelőtti vereségért és az első körben a parlamentbe jutott a honvédelmi miniszter. Juhász Ferenc most legyőzte a fideszes Karakó Lászlót Szabolcs-Szatmá-Bereg megye 3-as választókerületében, Tiszavasváriban.
Az első fordulóban hozta a körzetét Kiss Péter kancelláriaminiszter. A 2004-ben a miniszterelnökségért is induló Kiss Budapest 6-os választókerületében, Újpesten 52,31 százalékot ért el, húsz százalékot vert a fideszes Mihály Zoltánra.
Akiknek még küzdeniük kell
A budapesti 21. választókerületben, a XIV. kerületben egyszerre két kormánytag is versengett: az uniós pénzek felett exponáló tárca nélküli miniszter, Baráth Etele és Magyar Bálint. A szocialista politikus megnyerte az első fordulót, de mandátumot nem szerzett (41,19 százalék), az SZDSZ-ügyvivő a folytatást sem érte meg. Magyar 13,41 százaléka újabb győzelemhez segítheti a 2002-ben is bejutó Baráth Etelét.
Somogyország fővárosának másik választókerületében ugyancsak kormánytag szerepelt, de a területfejlesztést irányító Kolber Istvánnak a 49,01 százalékos eredményhez képest háromszáz szavazat hiányzott a mandátumhoz.
A polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő Tóth András 44,26 százalékos eredménye a Pest megyei 3-as választókerületben nem túl jelentős vezetést biztosít a számára. A majdnem tíz százalékot produkáló liberális jelölt szavazói meghozhatják számára a győzelmet Dunakeszin.
Alig nyolcvan szavazattal több elég lett volna Veres János pénzügyminiszternek, hogy a következő két hetet ne a kampánnyal töltse. Ez azonban hiányzott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 6-os választókerületben, így Nyírbátorban is újráznak.
Kóka még áll
Kóka Jánosnak nem sikerült mandátumot szereznie az első fordulóban a budapesti 1-es választókerültben, sőt, 44,34 százalékos eredménye csak a második helyre volt elég. Az SZDSZ által indított, de MSZP-jelölt híján a másik kormánypárt támogatását is élvező Kóka nem valószínű, hogy egyéniben bejut a parlamentbe, de eredménye nem is rossz a hagyományosan konzervatív környéken.
Hiller magabiztosan nyert, Nyakó biztosan kikapott
A szocialisták vezető politikusai közül az első fordulóban tudott győzni Hiller István és Szili Katalin is.
Több mint 23 százalékot vert a második helyezettre az MSZP elnöke, Hiller István Budapesten, a XX. kerületi 29-es választókerületben, és már az országgyűlésben van. Akárcsak négy éve, most is az első fordulóban eldöntötte a mandátum sorsát Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. A szocialista politikus a Baranya megyei 1-es választókerületben, Pécsett, majdnem 15 százalékot vert rá a fideszes Borhidi Attilára. AZ MSZP frakcióvezetője, Lendvai Ildikó a főváros 32-es választókerületében, a XXII. kerületben az élen végzett az első fordulóban, de bejutni még nem tudott. Ő is a nyolc százalékot szerzett SZDSZ-jelölt szavazóira számíthat. Elbukott viszont a szocialisták szóvivője, Nyakó István, akit már az első fordulóban legyőzött a fideszes Ódor Ferenc Encsen, a Borsod-Abaúj-Zemplén megye 9-es kerületében.
Kuncze, Dávid: ez kevés
A többi, egyéniben is induló pártelnök helyzete nem igazán bíztató.
Kuncze Gábornak Pest megye 12-es körzetében, Szigetszentmiklóson a húsz százalék sem jött össze, noha eddig mindig ő jutott innen a parlamentbe. Az SZDSZ első embere 2002-ben is csak harmadik volt az első forduló után, de akkor visszalépett az első, MSZP-s Varjú László. Négy éve viszont Kuncze lényegesen jobb eredmény ért el: most 19 százalékot kapott, akkor 26,13-at.
Dávid Ibolya bejutott a második fordulóba a Tolna megyei 5-ös választókerületben. Mivel azonban a Fidesz jelöltje 45 százalékot ért el Tamásiban, nem valószínű, hogy Hirt Ferenc lép vissza az MDF-elnök javára.
Áder és Varga hozta, Pelczné kiszállt
A Fidesz-vezérkar arcai közül ismét magabiztosan hozta körzetét, a Győr-Moson-Sopron megyei 5-öst Áder János. A frakcióvezető a maga 56 százalékával kis híján kétszer annyi szavazatot gyűjtött be, mint a második helyezett, szocialista Papp József. Az első forduló győztesei között van Karcagon Varga Mihály volt pénzügyminiszter is: Jász-Nagykun-Szolnok megye 8-as választókerületében a Fidesz politikusa 53,42 százalékos eredményével újra legyőzte Vadai Ágnest.
Pokorni Zoltán a budapesti 18-as számú választókerületben, a XII. kerületben 47,82 százalékkal végzett, az MDF-es jelölt visszalépése esetén mindenképpen bejutó lehet. Jó eredményt ért el az V. kerületben indított Rogán Antal is, aki a 7-es választókerületben megelőzte a szocialista Steiner Pált és a szabad demokrata Pető Ivánt is. Nem valószínű azonban, hogy tovább tudja növelni 40,71 százalékos támogatottságát.
Az első fordulóban véget ért a választás egyéni körzetében Pelczné Gáll Ildikó számára. A Fidesz alelnöke 38,8 százalékos eredménnyel kapott ki az 51,79 százalékot szerzett, szocialista Simon Gábortól Borsod-Abaúj-Zemplén megye 2-es választókerületében, Miskolcon.
Szijjártó jól áll, Kosztolányit alázták, Csapody nem kerül be
Nagyon szoros lesz a második forduló Győrben, a Győr-Moson-Sopron megyei 3-as választókerületben, ahol a Fidesz szóvivője, Szijjártó Péter vasárnap legyőzte a polgármester Balogh Józsefet. A fideszes politikus száz szavazattal sem kapott többet, mint a városvezető.
Jelentős verésbe futott bele a budapesti 19-es választókerületben Kosztolányi Dénes: a gazdasági tárca államtitkára, Szanyi Tibor 48,36 százalékkal épp nem nyerte meg az újlipótvárosi körzetet, ahol az SZDSZ-es ügyvivő, Horn Gábor is indult. Az egyik legnagyobb kudarc az MDF-es Csapody Miklósé, aki eddig rendre hozta a fővárosi 15-ös választókerületet, most éppen 11 százalékkal a negyedik helyre volt jó, tehát ő kiszállt a versenyből. Itt a fideszes Deák András áll az élen, Csapody szavazói bejuttathatják őt a parlamentbe.
Beugró jelöltként alakított viszont jót Semjén Zsolt, aki a jelölttársát megfenyegető Bagó Zoltán helyett indult el Kalocsán. A KDNP elnöke 45,61 százalékot ért el Bács-Kiskun megye 7-es választókerületében, nem valószínű, hogy az MSZP-s Alföldi Albert valóban meg tudja szorongatni két hét múlva.
A meglepetés kategóriába tartozik az is, hogy Rapcsák András egykori választókerületében a szintén KDNP-s Lázár János nem jutott be már az első fordulóban. A Csongrád megyei 6-os választókerületben, Hódmezővásárhelyen 24 százalékra volt jó a mártélyi polgármester, az idén februárig Fidesz-tag Balogh Jánosné. Ő pártja jelöltjeként akart indulni a választásokon, de nem tehette meg, mert kizárták.
Gyenesei az első kört nyerte
Megnyerte az első fordulót Nagyatádon, Somogy megye 6-os választókörzetében Gyenesei István, a megyei közgyűlés elnöke. Ezzel ő az egyetlen élen álló jelölt, akit sem az MSZP, sem a Fidesz nem támogat. Gyenesei 2002-ben még a Centrum párt egyik húzóneve volt, most a Somogyért Egyesület színeiben indult, szoros lesz a második forduló, mert Gyenesei 36,67 százaléka mellett a fideszes Kuzma László 33,92 százalékot szerzett, a szocialista Rákóczy Attila 25,53 százalékot.
Békésben, a megyei közgyűlés szocialista elnökét, Varga Zoltánt a 3-as választókerületben, Békésen a fideszes Erdős Norbert győzte le. Igaz, utóbbi mandátumot még nem szerzett.
Szegeden nem cseréltek
Nem hiába költött milliárdokat autópályákra a kormány: az eddig következetesen képviselőt cserélő szegedi kerületekben tudott magabiztosan újráznii két MSZP-s politikus: Újhelyi István a Csongrád megyei 1-esben 59 százalékkal, a polgármester Botka László 58 százalékkal nyert. Szegedre hosszú évek bénázása után decemberben ért el az M5-ös autópálya, és ez a részvételi számokon no meg az eredményeken is meglátszott: 2002-ben még a Fidesz nyert a megyei listás szavazatok alapján, most az MSZP 4,16 százalékot szerzett a Fidesz 41, 83 százalékához képest.
Megtörthet a Fidesz-hegemónia Bács-Kiskunban
Megyei jelentőségű a részsiker Kecskeméten Szécsi Gábor számára: a volt fideszes (de a pártvezetéssel szembefordult) polgármestert az MSZP és az SZDSZ együtt indította a Bács-Kiskun megyei 2-es választókerületben, és 47,92 százalékkal az első fordulót megnyerte. Ez azért érdekes, mert 2002-ben a Fidesz a megyét 10-0-s aránnyal hozta, a 2-es kerületet a most 44, 17 százalékkal második Horváth Zsolt nyerte. MSZP-s jelölt, dr. Balogh László vezet a Bács-Kiskun megyei 1. számú választókerületben is, de a végső győzelemre kevés az esélye, mert mögötte alig kétszáz szavazattal maradt le a fideszes Nyitray András, és számottevő támogatottsággal csak jobboldali (MDF: 1933 szavazat, MIÉP: 652 szavazat) jelöltek rendelkeznek.
Nem tudott áttörést hozni a Fidesznek az egykori MDF-es Demeter Ervin, akitől azt remélték, lendít valamit a párton az MSZP-vel szemben 6-0-ra elvesztett Hevesben. Ő sem tudta megelőzni MSZP-s vetélytársát, ahogyan a többi körzetben is az MSZP áll jobban, két helyen már mandátumot is szereztek politikusai.
Egyelőre fordulatnak számít, hogy a 2002-es 2-8-cal ellentétben "egy félidő" után 7-3-ra vezet az MSZP Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a Fidesszel szemben. Változik a térkép Veszprém megyében is, ahol négy éve 6-1-re nyert a Fidesz, míg most három kerületben is nyerésre áll az MSZP.