Gyurcsány vs Orbán

2005.07.08. 14:00
Mindketten kemény kötésű vidéki fiúk, akik Budapesten találták meg számításukat, de amíg Gyurcsány Ferenc hitt a rendszerben, Orbán Viktor szembe ment vele. A rendszerváltás után előbbi az üzleti életet, utóbbi a politikát választotta, de mindketten sikerrel jártak: Gyurcsányból milliárdos, Orbánból milliomos kormányfő lett. Kövesse a két miniszterelnök-aspiráns életútját és nyilatkozatait 1989-től mostanáig!
1989-1993 | 1994-1997 | 1998-2001 | 2002-2005
1994
  • A választásokat az MSZP nyeri és az SZDSZ-szel alakít kormányt
  • Horn Gyula balesetet szenved, de egy abronccsal a fején is kampányol
  • Budapesten az Ó utcában összedől egy ház, egy ember meghal
  • Meghal Apró Antal
  • Az imolai Forma-1-es futamon halálos balesetet szenved Ayrton Senna

Üdülőtulajdonos lesz Gyurcsányból, az MSZP pedig megnyeri a választásokat. A szocialista kampányba állítása szerint Gyurcsány mindössze százezer forinttal száll be, azt is plakátragasztásra adja Pál László egyéniben induló képviselőnek, aki korábban ipari miniszter volt, később a Mol Rt. élére kerül.

Egy Balaton-parti strandon összefut Gyurcsány baráti köre és Dobrev Klára baráti köre, a találkozásból szerelem lesz, másfél hónappal később pedig összeköltöznek. A következő években tovább gyarapodik az Altus cégcsoport (a cég részesedést szerez a nyomdaipari gumihengereket gyártó Béta-Roll Kft.-ben), Gyurcsány pedig egyre gazdagabb lesz.

"Az államot senki sem kényszerítette arra, hogy velem rossz üzleteket kössön. Megfizettem azt az árat, amit tőlem kértek, s ezt az árat én nem is tudtam befolyásolni. Aki augusztusban árengedménnyel vesz fürdőnadrágot, az sem sajnálja emiatt az áruházat. Lelkiismeretfurdalásom inkább akkor lehetne, ha az így szerzett vagyont (...) elkártyáztam volna." (Népszabadság, 1996. szeptember 21.)

"Én vezető akartam lenni, azt akartam, hogy a világ kicsikét olyan legyen, mint amilyen én vagyok. Azt gondoltam, hogy egyszer miniszterelnök leszek. (...) Ma már kinevetném magam, de akkor ezt komolyan hittem" (Népszabadság, 1996. szeptember 21.)

Hiába születik meg Sára lánya, ez az év Orbán Viktornak keserves csalódást hoz. A választáson székesfehérvári egyéni választókerületében ketten is megelőzték, pártja csak megismételni tudta négy évvel korábbi szereplését, ezzel csalódást okozott. Pártja kongresszusán felajánlotta lemondását, de azt a küldöttek nem fogadták el. Orbán felveszi szótárába a nemzeti elkötelezettséget és már inkább szabadelvűt mond liberális helyett.

"Elöljáróban hadd jegyezzem meg, hogy a liberális szó helyett inkább a szabadelvűt használom, hiszen vidéken semmit nem értenek abból, ha azt mondom, liberális. A mérsékeltség hangsúlyozása nagyon fontos, mivel a Fidesz korábban valóban radikális párt volt." (Kritika, 1994. március)

1995
  • A kormány bevezeti a Bokros-csomagot
  • A rosztovi egyetem díszdoktorává avatja egykori diákját, Horn Gyulát
  • A Ferencváros bejut a Bajnokok Ligájába
  • Az MTV Híradójának éléről menesztik Betlen János főszerkesztőt
  • Lezárul a délszláv háború

Gyurcsány sorban köti az állammal a számára kedvező privatizációs üzleteket. Ebben az évben már élvezi a lízingszerződést a balatonőszödi kormányüdülőre, és az övé a Képviselői Klub is, és számos olcsón megszerezhető, racionalizálható, majd nagy nyereséggel eladható vagy futtatható cég. Az Altus-GPS konzorcium megszerzi a Magyaróvári Timföldgyár és Műkorund Kft.-t, az akkori legnagyobb alumíniumipari cégért 705 millió forintot fizetnek.

"Nagyon fontos megérteni, hogy az üzleti életben már most sem arról szól a történet, hogy a nagy hal megeszi a kicsit, inkább arról, hogy a gyors megeszi a lassút." (Népszabadság, 1996. szeptember 21.)

Orbán Viktor a választás utáni sokkból kezd kilábalni és kitalálja a polgár szót. A Fidesz VII. kongresszusán megerősítik elnöki posztját, a párt nevét Fidesz - Magyar Polgári Pártra változtatják. Elfogadhatatlannak tartja, hogy a koalícióstárs SZDSZ korlátozza Horn kormányfő hatalmát.

"A Fidesz - Magyar Polgári Párt elnöke úgy véli, Horn Gyula nem az ország kormányfője, mert nincs miniszterelnöki hatásköre. Ezt ugyanis részben a koalíciós szerződés, részben a Bokros-csomag korlátozza." ( Tudósítás a Magyar Nemzetben egy sajtótájékoztatóról, 1995. szeptember 21.)

1996
  • Kirobban a Tocsik-ügy
  • Horn Gyula kormányfőt fogadja II. János Pál pápa
  • A Postabanké lesz a Magyar Nemzet
  • Bomba robbant Piliscsabán egy menetrendszerinti autóbuszjáraton
  • A tálibok beveszik Kabult és felakasztják a kommunista afgán elnököt

A már milliárdos Gyurcsány összeházasodik Dobrev Klárával, harmadik, egyben jelenlegi feleségével. Dobrev az exminiszter és Horn-kabinetfőnök Apró Piroska lánya, illetve a Nagy Imre kormányból a Kádáréba 1956-ban pálforduló Apró Antal unokája. Az új rokonok miatt azóta sem hagyja békén az ellenzék, jelenleg parlamenti bizottság foglalkozik a családdal.

"Apró Piroska a feleségem édesanyja, rokonom és nem több. Ha egyszer úgy adódik, számomra és az Altus számára lenne megtisztelő, ha üzlettársunk is lehetne. De a szerepeket jobb nem összekeverni, az ember egyszerre csak egy istent szolgáljon" (Népszabadság, 1996. szeptember 21.)

Orbán Viktor már nem nyírja frizuráját három milliméteresre, viszont interjút már ritkán ad pulóverben, nyilvános szereplésein általában öltönyt visel. Pártja a kisgazdákkal együtt vezeti a népszerűségi listát.

"Nem tudjuk, mit hoz a jövő. Óvatosnak kell lennünk az 1998-as kormány összetételére vonatkozó bármilyen következtetés levonásában a mai erőviszonyok alapján. Ami a kisgazdákat illeti, nem az együttműködés kialakítása, hanem a békés egymás mellett élés megteremtése van napirenden. [...] Idáig nem voltak (négyszemközti tárgyalások Torgyán Józseffel). Parlamenti folyosókon szokásos rövid beszélgetések előfordulnak." (Népszabadság, 1996. október 26.)

1997
  • A minimálbér 17 ezer forintra emelkedik
  • Pokolgép robban egy budapesti kínai étteremben, két ember meghal
  • Megjelenik a Radiohead OK Computer című albuma
  • Hét magyar is életét veszti egy thaiföldi szállodatűzben
  • Az EU a Malév-részesedéseinek eladására kötelezi az Alitaliát

Gyurcsány ezekben az években sem mutatkozik a közéletben, ezért a cégvásárlásokon kívül nem tudunk szinte semmit, ami - üzletemberről lévén szó - nem is olyan meglepő. Megindul a privatizáció második korszaka, egyre kevesebbet kell az állammal, annál többet a csőd szélén álló versenytársakkal alkudozni a felfuttatandó cégekről. Dobrev Klárával megszületik első gyermekük, Anna.

"Persze tudom, hogy nem szokványos dolog hárommillió forintból négy év alatt többmilliárdos céget csinálni. De nincsen titkom: egy erőszakos vidéki gyerek voltam, aki mert álmodni akkor is, amikor politikus volt, és álmodik most is. Az álmok pedig arra valók, hogy megvalósítsuk azokat, és nem mások, hanem mi magunk." (Népszabadság, 1996. szeptember 21.)

Orbán Viktor tovább növeszti öltönyét, pártja népszerűségét sikerül megőriznie, a Fidesz kongresszus ismét elnökké választja. Lévai Anikó beleveti magát az üzleti életbe és egyik alapítója a Szárhegy-dűlő-Sárazsadány-Tokaj Hegyalja Kft.-nek.

"A Fidesz és az FKGP békés egymás mellett élése immár valósággá vált, ennél többről azonban nincs szó." (Magyar hírlap, 1997. október 31.)

1989-1993 | 1994-1997 | 1998-2001 | 2002-2005