Gyurcsány vs Orbán

2005.07.08. 14:00
Mindketten kemény kötésű vidéki fiúk, akik Budapesten találták meg számításukat, de amíg Gyurcsány Ferenc hitt a rendszerben, Orbán Viktor szembe ment vele. A rendszerváltás után előbbi az üzleti életet, utóbbi a politikát választotta, de mindketten sikerrel jártak: Gyurcsányból milliárdos, Orbánból milliomos kormányfő lett. Kövesse a két miniszterelnök-aspiráns életútját és nyilatkozatait 1989-től mostanáig!
1989-1993 | 1994-1997 | 1998-2001 | 2002-2005
1998
  • A Fidesz megnyeri a választást és koalíciót köt az FKGP-vel és az MDF-fel
  • A futball-világbajnokságot a francia válogatott nyeri
  • Londonban őrizetbe veszik Pinochetet
  • Gazdasági válság Oroszországban
  • Meghal Tolnay Klári színésznő

Csak sejthető, hogy Gyurcsány Ferenc az év első felében még mint a nemzet egyszerű milliárdosa éldegél otthonában, de Hornék csúfos bukása után kinyílik a bicska a zsebében, mert ősztől ott folytatja, ahol 1989 nyarán abbahagyta: ezúttal az MSZP megreformálásán kezdi el törni a fejét. Erre Tony Blair brit kormányfő tanácsadójának, Anthony Giddensnek A harmadik út című könyve készteti. A recept pedig a piaci alapú szociáldemokrácia. Vagyis pontosan az, amit egy meggazdagodott, szegény vidéki "fickótól" várni lehet. Pedig a fideszesek még nem is idegesítik annyira.

"Engem ez a dolog nagyon sokáig csak intellektuálisan érdekelt. Mert az üzlet egy idő után már nem nagyon kötött le, azt gondoltam, amit ebből megtanulhattam, az megvan. Szóval én nem akartam a politikával foglalkozni, csak érdekelt. (...) Ez [a Giddensszel való találkozás] 1998 őszén történt, amikor mi itt javában főttünk a saját levünkben, éppen csak elindult az Orbán-kormány, amelyet én nem fogadtam rossz szívvel." (Mozgó Világ, 2003. december 3.)

Orbán Viktor pályája csúcsára ér, amikor a parlament miniszterelnökké választja. A sikert nem adják ingyen, a Fidesz-FKGP-koalíció megkötése előtte feleségével öt órát kénytelen eltölteni a Torgyán-házaspár leányfalui nyaralójában. Ősszel bejelenti, hogy a Horn-kormány alatt állami pénzből ellenzékieket figyeltek meg. Ja, és kezdeményezi a Sárazsadányi XXI. Század Alapítvány létrehozását.

"Nem azért dolgozott-e az elmúlt nyolc évben a társadalom, hogy soha többé ne legyen olyan kormányfője Magyarországnak, aki nyugodtan kijelentheti: rajta kívül nincs más alternatíva. Aki ezt állítja, az nem kormányozni, hanem uralkodni akar." (Magyar Nemzet, 1998. április 9.)

1999
  • Magyarország a NATO tagja lett
  • A NATO légi háborút indít Jugoszlávia ellen
  • Deutsch Tamás az államvizsgája után sportminisztériumot kap
  • Steffi Graf befejezi teniszpályafutását
  • Az ország megismeri Pepó Pál nevét

Gyurcsány még mindig rója az MSZP-jobbító sorokat a Népszabadságban, sőt egyenesen lebénázza őket. Az üzleti gondolkodás és az értelmiség visszacsalogatását kéri számon, teljes szervezeti és kommunikációs váltást tanácsol a régi elvtársaknak. Úgy találja, hogy egyre egyenlőtlenebb a jövedelemeloszlás Magyarországon. Ekkor még azt gondolja, a politikai pátoszra semmi szükség.

"[Gyurcsány az MSZP-hez:] Nem kell állandó bekiabálásokkal fellármázni a közönséget: "Csak a kezét nézzétek!" Tudjuk, hogy csal. Ere számítottunk. Inkább csendben, nyugodtan tessék új produkciót tanulni, hogy majd az is sorra kerülhessen. Belátom, ez nehezebb, mint kiabálni. De nem baj. Van még majdnem négy év. Vagy talán nyolc? Ne higgyétek, hogy ráértek." (Népszabadság, 1999. november 10.)

Orbán Viktor kormányoz. A kisgazdák ámokfutását egészen addig eltűri, amíg gond nélkül leszalámizhatja őket. A vidéki Magyarország templomkertjeiben az idős nénik kedvencévé válik. Egy fél országgal kedvelteti meg a dakotahumort.

"A keresztény Magyarország kifejezés annak idején, a két háború között okkal vagy ok nélkül bánthatta az ország protestáns polgárainak érzékenységét. 1989 után pedig a keresztény kurzus kifejezést próbálták kevésbé tájékozott emberek riogatásra használni. Ezzel szemben nekem meggyőződésem, hogy ha a jövő Magyarországának fundamentumai között nem lenne ott nagyon jelentős örökségként a keresztyénség, akkor ez a Magyarország nagyon szegény és kiszolgáltatott ország lenne." (Reformátusok Lapja, 1999. április 4.)

2000
  • Ciánszennyezés a Tiszán
  • Belgrádban lelövik a háborús bűnös Arkan kapitányt
  • Megszűnik a TV3
  • Vlagyimir Putyin nyeri az orosz elnökválasztást
  • Mádl Ferenc a köztársasági elnök

Gyurcsány publikál egy hosszú és rettentően unalmas cikket a Figyelőben a globalizáció magyar vonatkozásairól, aminek veszélyeit szerinte Matolcsy György gazdasági miniszter csak annyira érzékeli, mint vak elefánt az aknamezőt. Alapvetően azonban ő is azon rugózik, mint akkoriban minden ellenzéki, hogy a Fidesz mindig csak a középosztályra gondol.

"Sérülékeny mindenki, aki kicsi, aki nem tud növekedni, aki befolyását nem tudja kiterjeszteni másokra, függetlenül attól, hogy államokról, vállalatokról, vagy emberekről beszélünk. A globalizáció az erősek világa." (Figyelő, 2000. április 26.)

Orbán Viktornak megszületik Róza lánya, és még az sem szegi kedvét, hogy a Fidesz kongresszusa Kövér Lászlót választja pártelnökké, hiszen ő akarta így. A vidéket járja, megnyitja a református világtalálkozót, és készül a kisgazdákkal való leszámolásra.

Orbán Viktor nem számol azzal, hogy 2002-ben újból ellenzéki pozícióban találja magát - derült ki az interjúból. A miniszterelnök szeretné befejezni a megkezdett munkát, és erre lát is esélyt. A világ végezetéig nem maradhat persze hatalmon egy koalíció, tette hozzá, előbb-utóbb ez be fog következni ( Index, 2000. július 6.)

2001
  • Torgyán József lemond a miniszteri posztjáról
  • Terrortámadás az Egyesült Államok ellen
  • Pokorni Zoltán a Fidesz elnöke
  • Medgyessy Péter az MSZP miniszterelnök-jelöltje
  • Senki sem tudja, hogy ki a kisgazdapárt elnöke

Miután az MSZP nagy nehezen kitalálja, hogy a bujkáló Németh Miklós helyett a dadogós de legalább visszafogott Medgyessy Pétert indítja Orbán ellenében, már Gyurcsány osztja az észt a párt kampánycsapatában. Medgyessy állítólag Gyurcsány harmadikutas cikkeire figyel fel. Ráadásul - anyja lánya - Dobrev Klára lesz Medgyessy kabinetfőnöke, így Gyurcsányékhoz beköltözik a választási kampány. Gyurcsány találmánya lesz a nemzeti közép fogalma, amivel az MSZP hazai jellegét próbálja kidomborítani, a nagy, árkok feletti összeborulás kedvenc témái közé tartozik.

"Az 1950-es évek óta nem kriminalizálódott annyira a politika, mint a legutóbbi három évben. Antall József tisztességéhez nem férhetett kétség. A szocialistáknak voltak korrupciógyanús ügyeik ugyan, de egyértelmű volt, hogy a párt és személyesen Horn azokat szégyellnivaló tehernek tekinti" (Népszabadság, 2001. október 13.)

Orbán Viktor nagy formában volt ebben az évben. A Felcsút színeiben a magasabban jegyzett Dorognak és BVSC-nek is gólt lőtt. A csapat horvátországi edzőtáborozása miatt a kormányülés is csúszott. Havi televíziós interjúi mellett időt szakít a Vasárnapi Újságra, meghirdeti a gazdaságpolitika magyar modelljét és olimpiát rendezne Budapesten.

"Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet." (Index, 2005. március 17.)

1989-1993 | 1994-1997 | 1998-2001 | 2002-2005