Gyurcsány vs Orbán

2005.07.08. 14:00
Mindketten kemény kötésű vidéki fiúk, akik Budapesten találták meg számításukat, de amíg Gyurcsány Ferenc hitt a rendszerben, Orbán Viktor szembe ment vele. A rendszerváltás után előbbi az üzleti életet, utóbbi a politikát választotta, de mindketten sikerrel jártak: Gyurcsányból milliárdos, Orbánból milliomos kormányfő lett. Kövesse a két miniszterelnök-aspiráns életútját és nyilatkozatait 1989-től mostanáig!
1989-1993 | 1994-1997 | 1998-2001 | 2002-2005
2002
  • Megalakul a második MSZP-SZDSZ koalíció
  • Az új kormányfő bevallja ügynökmúltját
  • Nyolc embert ölnek meg a móri bankrablók
  • Meghalt Hofi Géza
  • A TV2-n elindul a magyar Big Brother

A választások megnyerése után Gyurcsány állítása szerint nem akar tovább politizálni, de időközben annyira hozzánőtt Medgyessy Péter jobb csuklójához, hogy kénytelen a kormány közelében maradni, így miniszterelnöki tanácsadóként szolgálja tovább a hazát. Ebben az évben még kifejezetten ódzkodik pártbeli tisztség vállalásától, de a hírek a Kovács László pártelnökhöz és a Medgyessyhez közel álló platformok háborújáról szólnak, az "arrogáns blairisták" vezetője pedig Gyurcsány.

"Nekem nincsen hosszú múltam ebben a pártban. Nem elegendő az, hogy a miniszterelnök meg én bizonyos dolgokról hasonlókat gondolunk. A kormánytagsághoz, a miniszterséghez, egy terület irányításához nem elég, ha az ember egyébként intellektuálisan elbír bizonyos ügyekkel. Az ember háttér nélkül, miközben politizál - mert én politizáló miniszter vagyok -, meglehetősen sérülékeny. Nekem nem volt kiterjedt politikai hátterem ebben a pártban, és akkortájt sokak szemében csak egy furcsa fickó voltam..." (Mozgó Világ, 2003. december 3.)

Orbán Viktor a fővárosi tereken a budai tinilányok kedvencévé válik, de ez is kevés volt ahhoz, hogy megnyerje az országgyűlési választásokat. A két forduló között teljes erővel kampányol és ezzel, valamint a negatív kampánnyal kis győzelmet arat. Az Európai Néppárt alelnöki posztjával vigasztalódik. Táborát a választás után tudatosan egyben tartja, néha leviszi megsétáltatni.

Orbán egyelőre nem tud magyarázatot adni a Fidesz-MDF választási vereségére, hiszen az előrejelzések jelentősen eltértek az első forduló eredményeitől. "Van valami összefüggés, egy tény, amit nem ismerek, nem értek" - fejtette ki Orbán, aki szerint a kérdésekre majd az idő választ ad. A választások tisztaságával szemben felmerült kifogásokat - még hivatalban lévő miniszterelnökként - Orbán nem kívánta minősíteni." ( Index, 2002. május 1.)

2003
  • Az Egyesült Államok megszállja Irakot
  • Aláírják Magyarország EU-csatlakozási szerződését
  • Megölik Zoran Djindjic szerb miniszterelnököt
  • Medgyessy Péter meghirdeti az Európa Tervet

Gyurcsányt már januárban azzal gyanúsítják, hogy márciusban Kovács László ellenében jelöli magát pártelnöknek. Ezt határozottan visszautasítja, de májusban olajozott mozdulatokkal foglalja el a helyét a sportminiszteri székben. Azonban még át kell esnie a tűzkeresztségen, azaz meg kell értetnie az emberekkel, hogyan jut valaki tisztességesen pár év alatt milliárdokhoz. Ez az első komoly közéleti szerepvállalása. Sportminiszterként meglepő ötletei vannak, de lelki szemei előtt még mindig egy jobb MSZP lebeg, amely pont olyan, mint a Fidesz, csak más a víziója. A nehézségek ellenére az év végére az emberek nem szeretik kevésbé mint a többi gazdagot, a pártban megtapsolják és még a Fidesz sem tudja megbuktatni.

"[Cégem akkor kezdte lízingelni a balatonőszödi ingatlant, amikor] a nemzeti tulajdonosi középosztály kialakítása volt az akkor hivatalban lévő kormány célja" (2003. július 31.)

"[A meggazdagodásáról:] Nekem egyébként (...) két dolog okozott csalódást ebben az ügyben. Először is az, hogy korábban azt hittem, ezt a dolgot helyre fogom tudni tenni, meg fogom tudni értetni az emberekkel. El fogom mondani, mi történt, és kész. Tévedtem, mert - most már tudom - a politikai küzdelemben bizonyos értelemben részletkérdés, hogy kinek van igaza." (Mozgó Világ, 2003. december 3.)

"Magyarországon az a furcsa helyzet alakult ki, hogy mentalitásában és kultúrájában a Magyar Szocialista Párt a konzervatív párt. (...) Ez a baloldali paradoxon. A másik oldal, amelyik konzervatívnak tartja magát, mentalitásában és kultúrájában radikális. (...) Amíg a baloldali attitűdnek nem lesz része az erőteljes rendszerkritika, (...) addig a jobboldal mindig erősebb lesz a fiatalok körében." (Index, 2003. június 16.)

Orbán Viktort a megyékben meggyőzték arról, hogy vállalja el újra a pártelnökséget. Hozzá is látott a tagozati rendszer kidolgozásához, de az ellenfelei ettől még nem csinálták össze magukat. Juhász Ferenccel, Lendvai Ildikóval pereskedik, a parlamentbe nem nagyon jár be. Dávid Ibolyától egyre inkább feláll a szőr a hátán.

"A magyar közélet jelentős változás előtt áll, összeomlott a célok helyébe az ellenségképet helyező politika, s a jólétet nem ellenségekkel, hanem közös célokkal lehet megteremteni. Ezek megvalósításához határozott kormányzati lépések szükségesek." ( Index, 2003. október 19.)

2004
  • Vonatrobbantás Madridban
  • A Fidesz nyeri az európai parlamenti választást
  • Medgyessy Péter lemond, Gyurcsány Ferenc az új kormányfő
  • Érvénytelen a kettős népszavazás
  • Öt magyar sportoló vét a doppingszabályok ellen az athéni olimpián
  • Cunami pusztít Délkelet-Ázsiában

Gyurcsány rákapcsol, és februárban már megyei elnök az MSZP-ben, miközben olyan rémhírek látnak napvilágot, hogy Medgyessy repül és Gyurcsány lesz a miniszterelnök. Már az év fele is eltelik, de Gyurcsány még mindig nem vallja be, hogy kormányfői álmokat dédelget. Szeptemberben aztán egy egész ország szurkol, hogy ne minden idők legunalmasabb, hanem leggazdagabb magyar miniszterelnöke legyen az utód. Kisebb forradalom az MSZP-ben, Gyurcsány kiütéssel győz, hat év munkával sikerült maga mögé állítani a pártot.

"Ostoba módon azt hitetjük el nagyon sok emberrel, hogy neki a mai rendszer jó. Tévedésben tartunk milliókat. A mai rendszer nekik rossz. A mai rendszer a felső egymilliónak jó." (Index, 2004. augusztus 25.)

"Elvesszük a gazdagoktól a lakásépítési támogatást, és jobban megadóztatjuk őket, hogy kevesebb adót kelljen fizetni a kevésbé tehetőseknek." (Index, 2004. október 8.)

Nem kétséges, hogy az a támogatás, amit a párton belül kapok, közel van ahhoz a hangulathoz, amit utoljára 1989-90-ben lehetett érezni a pártban. A felszabadultság és a bátorság pillanata ez, mely a pártban is változásokhoz vezethet. (Index, 2004. augusztus 23.)

"[A december 5-ei népszavazásról:] Nem a szavazásra, nem az igen szavazására, hanem az attól való távolmaradásra biztatok, hogy ne erőszakkal próbáljuk megoldani azt, amire nincsen még kész a magyar nemzet." (MTI, 2004. december 3.)

Orbán Viktor az európai parlamenti választáson győzelemre vezeti pártját, de a határozatlan Medgyessy távozásának már nem örül annyira. Megjegyzést tesz Dávid Ibolya kalapjára, és belelavírozza magát egy olyan népszavazásba, amiből nem jöhet ki győztesen. Egy 1991-es, Nagy-Magyarország matricával díszített fehér Volkswagen Golffal jár, havonta 661 ezer forintot keres. A dakotahumort a népi bölcsességek váltják. És megszületik Flóra.

"Az új miniszterelnök, annak a kormánynak a miniszterelnöke, aki a szabad Magyarország történetében elsőként kerül hatalomra választási felhatalmazás nélkül, éppen Szent Mihály napján lépett hivatalba. Szent György napján, kihajtáskor, mindenki lehet pásztor, de Szent Mihálykor, behajtáskor csak az pásztor, aki elszámol." (Index, 2004. október 1.)

2005
  • Sólyom Lászlót választják köztársasági elnöknek
  • A franciák és a hollandok sem szavazzák meg az EU-alkotmányt
  • Terrorakció a londoni metró ellen
  • Fideszes győzelem a soproni időközi választáson
  • Először nyer futballbajnokságot a Debrecen

Gyurcsány először értékelhetett évet kormányfőként, és azt találta, nem volt siker nélkül való 2004. Közel-keleti témákban több gubanc is akadt, Orbánnal pedig gorombáskodott, amiért kénytelen volt önkritikát gyakorolni. A reformer lendület azonban megtörni látszik, a 100 lépés program messze van a radikalizmustól. Három miniszterét meneszti a kormányból. Bár meg tudná akadályozni, mégsem teszi, együtt bukik arcra pártjával a köztársaságielnök-választás után.

"Az utolsó pillanatig segíteni próbáltam - mondta a kormányfő szerda esti rádióinterjújában arra a kérdésre válaszolva, meddig bízott abban, hogy az SZDSZ megváltoztatja az álláspontját. - Soha nem dörgedelmes nyilatkozatokkal, soha nem nyilvános (...) nyomásgyakorlással, hanem megértetve, elfogadtatva a két párttal, hogy a közös döntés (...) jobban szolgálja az ország érdekeit." (2005. június 8.)

Orbán Viktor Ausztriában síelt, az NB II-es bajnok Felcsútban negyvenegy évesen gólt lőtt. Politikai ellenfeleit ez nem hatja meg, a gazdagodásbizottság elé citálják, mire a meghallgatás előtti napon sajtótájékoztatón ad számot vagyonáról. Az év egyetlen választását megnyeri, mivel a kormánypárti jelölttel szemben a Fidesz támogatásával lesz köztársasági elnök Sólyom Lászlóból. Pártja a felmérések szerint magabiztosan vezet az MSZP előtt.

"Van is néhány ötletem arra nézvést, hogyan kellene az elrontott dolgokat kijavítani és hogyan kellene a mostani pártkormány helyett egy igazi nemzeti kormányt alakítani annak érdekében, hogy rendbe hozhassuk azt, amit még rendbe lehet hozni." (Index, 2005. június 17.)

1989-1993 | 1994-1997 | 1998-2001 | 2002-2005