További Belföld cikkek
- Kiderült, hogy az RTL Híradó nézőinél kik kapták Az Év Embere-díjat
- Különleges időjárási jelenség alakult ki a Balatonnál
- Változtatott a kormány egy nagy visszhangot kapott program szabályain
- Nyomkövető nélkül járkál Csepelen az anyja megölésével gyanúsított nyugdíjas óvónő
- Frontális baleset történt az M3-as autópályán, lezárták a Budapest felé vezető oldalt
A pontos dátumról egyelőre nem tudni semmit, sejtések vannak, sőt egyesek szerint Orbán Viktor pontosan tudja már, mikor kell csúcsformában lennie, hiszen 125 nappal előtte megjósolta a dátumot.
Sólyom László április 1. (a választások törvényszabta lehető legkorábbi időpontja) előtt 72 nappal jelenti be a választás időpontját, vagyis január 19-én, csütörtökön.
Az Index által megkérdezett politológusok szerint nincs különösebb jelentősége a dátumnak, de néhány szempontot azért figyelembe vehetnek a pártok.
Polt Péter utóda
Ilyen például a legfőbb ügyész megválasztásának május 16. időpontja. A vádhatóság jelenlegi vezetőjét, Polt Pétert a koalíciós pártok a ciklusban számtalanszor megvádolták politikai elfogultsággal, ennek csúcsidőszaka 2003 volt, amikor hetente szavazták le az Orbán-kormány alatt kivirágzott kormányközeli cégek utáni vizsgálat ügyében interpellált legfőbb ügyészt.
Ezért lehet a Fidesznek fontosabb egy áprilisi időpont, hiszen kormányváltás esetén a legfőbb ügyészről az új Országgyűlés dönthet. Természetesen az új kormánynak meg van kötve a keze: Polt utódát Sólyom László államfő jelöli ki, ráadásul, mint azt nemrégiben nyilatkozta, jelöltjének nevét már a választások előtt megmondja a félreértések elkerülése végett.
Négy év tiszta kormányzás
A Fidesz az áprilisi időpontot tartja a jobbik verziónak. Álláspontjuk szerint ugyanis minden megválasztott kormány négy évet kap a kormányzásra, és mivel 2002-ben is április elején voltak a választások, korrekt volna, ha 2006 is akkor lennének (Orbánék a négy évnél egy hónappal kevesebb ideig kormányozhattak).
Kern Tamás, a Századvég elemzője szerint fontos lehet, hogy május 1. előtt vagy után választunk. A hagyományosan baloldali vircsaft és a hozzá tartozó médiaszereplések hatással lehetnek a magyar választókra, akiknek egy harmada kevéssel a választások előtt dönt arról, kire adja szavazatát.
Húsvéti kiszólások
A Medián Piackutató elnöke, Hann Endre a húsvét (április 16-17.) jelentőségét emelte ki, választási szezonban a templomban mindig felerősödnek a prédikáció politikai felhangjai. Túl nagy ráhatással azért itt sem lehet számolni, hiszen a misére járó, jobboldali hívek száma viszonylag kevés (bár húsvétkor jóval több), és őket amúgy sem kell meggyőzni arról, hogy ne az MSZP-re szavazzanak. Persze mind a "jobboldali", mind a "baloldali" ünnep visszafelé is elsülhet.
Több pénz az ablakban
Bár a pártok erről nem szívesen beszélnek, a hosszú kampány sem a kampánycsapat erőbírásának, sem a pártkasszának nem tesz jót. Információink szerint a nagy pártoknál milliárdos tétel egy-egy hónap kampányolás, tehát korántsem mindegy meddig kell a plakátokat ragasztgatni.
MSZP-s forrásunk úgy nyilatkozott, a pártban most már nem ügy a választások időpontja, mivel Sólyom Lászlót nem tudják befolyásolni, ráadásul már a stagnáló népszerűségvesztés miatti nyári pánik sem érezhető a párton, amikor még úgy gondolták, minél később jönnek a választások, annál jobban össze tudják szedni magukat.
A választóknak valószínűleg az áprilisi időpont kedvezne jobban, így ugyanis előbb érne véget a választási kampányidőszak és az ezzel járó őrület.