A Népszabadság engedély nélkül felköszönti Kádár Jánost
További 1989 cikkek
A blogról
Partnereink
Videók
Kádár János 77. születésnapján már súlyos beteg volt, nem is jelent meg az aznapi Elnöki Tanács ülésen. Az MSZMP három héttel korábban végleg nyugdíjazta, és leváltotta abból a díszpozícióból is, amit a számára kreáltak. Ám érkeztek a jókívánságok és szívélyes üdvözletek, felköszöntötte Kádárt a Szovjetunió Kommunista Pártja Központi Bizottsága és a Német Szocialista Egységpárt Központi Bizottsága is. Az MSZMP viszont nem. A párt központi lapja, a Népszabadság azonban meglepte egy elvtársias köszönötővel, mert ahogyan írták, eddig nem lehetett ünnepelni Kádárt, vagy nem úgy, ahogyan másokat. Nem is magyaráznánk tovább, íme a szó szerinti cikk, ami aláírás nélkül jelent meg a Népszabadságban 1989. május 26-án.
Köszöntő, engedély nélkül
Ezeken a hasábokon nem volt szokás felköszönteni Kádár Jánost születésnapjain. Bizonyos kerek dátumok alkalmával az ünnepelt kivételt tett, hiszen elsőrendűen ő volt az, aki nem engedett az elmúlt harminc esztendőben annak a - sajnos - bennünket szorosan körbeölelő gyakorlatnak, amely egyes vezetők mértéktelen, mi több, ízléstelen dicshimnuszaiban csúcsosodott ki. Ám felelősen állíthatjuk azt is, hogy ezek az ötévenként ismétlődő köszöntők korántsem abban a hangnemben íródtak , amelyet a kortárs Közép-Kelet-Európában elfogadott normák előírhattak volna. S ugyanezen normák szerint most már hallgatnunk kellene, hiszen a nyugdíjba vonult pártvezetőkről hallgatni kell, vagy úgymond - le kell "leplezni" őket.
Mondjuk ki, Kádár János mai, hetvenhetedik születésnapján azt, hogy azért is köszönthetjük őt, mert mások voltak az előzmények - és ez mindenekelőtt Kádár János érdeme.
Igazán nem ez az az alkalom, amikor számot kell vetnünk egy történelmi korszak eredményeivel, mulasztásaival, tévedéseivel. Még akkor sem, ha ez az a korszak, amelyet Magyarországon a legmarkánsabban Kádár János tevékenysége jellemez.
Ezúttal az emberről szólunk. Arról az emberről, aki nagyon nehéz életet élt. Mégis, ritka sors, hogy valakinek a neve még életében korszakjelző legyen. A siker éveiben, a konszolidált, mégis kezdeményezésekkel teli hatvanas években nem volt vitatott sem idehaza, sem külföldön, hogy Kádár János joggal népszerű, jelentős magyar államférfi. Nem véletlen, hogy személyéhez fűződik Magyarország visszavezetése a világ közösségébe.
Azon kommunisták közé tartozik, akik korán felismerték: a munkásosztály ügye elválaszthatatlan a nemzet sorsától. Gyakorlati politikusként sem magyarsága, sem internacionalizmusa nem volt számára elvont fogalom. A kor lehetőségei korlátozták: ő mégis mindig azon munkálkodott, hogy a szocializmus céljai ne kerüljenek ellentétbe a nép, az ország érdekeivel.
Az ország első embereként sem volt vezér. Hétköznapian viselkedett, egyszerűen fogalmazott. Sokan mégis megérezték benne a vívódó embert.
Most nem a történelemről írunk. Most nem a Kádár-korszakról van szó, csak elvtársunkról, Kádár Jánosról.
Tisztelettel köszöntjük ezen a hetvenhetedik születésnapján. (Népszabadság, 1989. május 26.)
Korábbi 89-es és Tegnapi Újságok Kádárról:
Kádár János nagyinterjú ad a Time-nak