Fodor azonnal távozni akar az SZDSZ éléről

2009.06.13. 10:01 Módosítva: 2009.06.13. 15:37
Az SZDSZ országos tanácsának szombati ülésén zárt ajtók mögött tárgyaltak a liberálisok az EP-valasztás eredménye miatt, végül arról állapodtak meg, hogy július 4-ére hívják össze az új elnököt is megválasztó rendkívüli küldöttgyűlést. Az elnöki poszt nem túl népszerű, az már biztos, hogy Fodor Gábor és Szent-Iványi István nem jelöltetik magukat.

Öt órás tanácskozás után ért véget az SZDSZ országos tanácsának szombati ülése, amelyet követően Fodor Gábor és Szent-Iványi István tartott sajtótájékoztatót az elhangzottakról. Az ot-ban szavazást tartottak, és úgy döntöttek, hogy július 4-ére hívják össze a rendkívüli küldöttgyűlést, ahol új elnököt és új ügyvivői testületet választanak. Az biztos, hogy Fodor Gábor és Szent-Iványi István nem jelöltetik magukat pártelnöknek.

Fodorék elmondták, hogy Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes a tisztújítás után távozik posztjáról, hogy helyét az új elnök javaslata alapján töltsék be. Gusztos ezt később pontosította. Mint mondta, ő azzal indokolta lemondását a tanácskozáson, hogy a párt után a frakcióban is tisztújítást kell tartani, az új elnöknek arra kell lehetőséget adni, hogy a frakció teljes vezetését megújítsa. Kóka János frakcióvezető nem reagált a felvetésre, ahogy a többi, hozzá intézett kérdésre sem, pedig távozását nem csak Gusztos pedzegette. Értesüléseink szerint Kóka egyáltalán nem szólalt fel az ülésen.

Fotó: Barakonyi Szabolcs
Fotó: Barakonyi Szabolcs

Délelőtt 10 órakor kezdődött az ot ülése, aminek egyik kimelt témája az EP-választás eredményének kiértékelése volt. A liberálisok a vasárnap tartott választáson a szavazatok mindössze 2,16 százalékát szerezték meg, ami a legrosszabb eredmény a párt 20 éves történetében.

Az ülésen sokan el akarták mondani a véleményüket, több tucat prominens felszólalt, például Fodor Gábor, Molnár Lajos. Forrásaink szerint igazán érdemi vita zajlott a párt megújításáról ,őszre politikai alapvetést fogalmaznak meg, amiben kitérnek majd a kormányhoz való viszonyukra is.

Fodor Gábor pártelnök szombaton megerősítette azt a szándékát, hogy azonnal távozni akar a párt éléről, sokan azonban arról győzködték, hogy maradjon őszig, és csak akkor válasszanak új elnököt. Azzal érveltek, hogy addig lenne idő az elnökjeltek programját kiakakítani és megismertetni, hiszen ezen múlik a párt újraélesztése. Az Ügyvivői Testület (üt) pénteki ülésén ugyanez a vita kialakult, és Fodoron kívül minden ügyvivő az őszi elnökválasztás mellett foglalt állást. Az üt egyébként jelenleg 4 taggal kevesebbel működik, a lemondott tagok helyét még nem vették át az újak, és egy ideg nem is fogják.

Fodor Gábor pártelnök rögtön hétfőn, az ügyvivői testület ülésén felajánlotta lemondását, egy új elnök megválasztásához rendkívüli küldöttgyűlést kell összehívni. Amennyiben egy őszi időpont mellett döntöttek volna, akkor addig Fodor Gábor maradna az elnök, mert az alapszabály szerint az elnök lemondása után 30 napon belül meg kell tartani a rendkívüli küldöttgyűlést.

Fotó: Barakonyi Szabolcs
Fotó: Barakonyi Szabolcs

Az országos küldöttgyűlés a párt legfőbb döntéshozó testülete, ez hivatott tisztségviselőket választani vagy például a koalícióba lépésről dönteni. Összehívásáról az ot hozhat döntést.

Instabillá válhat az üt

A héten mondott le ügyvivői testületi tagságáról Béki Gabriella, Csőzik László, Gulyás József és Léderer András. Közleményük szerint a döntést már a Bajnai-kormánynak adott üt-támogatás után meghozták, de az EP-választási kampány miatt nem akarták nyilvánosságra hozni.

Az új ügyvivők megválasztása azért lehet indokolt, mert a korábbi választás után létrejött listán már csak négy olyan név szerepel (Lakos Imre, Hankó Faragó Miklós, Kovács Kálmán, Skaliczky Andrea), akik lemondás esetén automatikusan bekerülhetnek a testületbe. Így ha később bármilyen okból kiesik valaki, akkor nincs kit a helyére delegálni, megbénul az üt, instabillá válik a párt működése.

A héten több név is felmerült lehetséges elnökként, bár ez most nem tartozik a legnépszerűbb pozíciók közé. Így a pártot már többször megmentő, viszont teljesen visszavonult Kuncze Gábor, szóba került Demszky Gábor, Szent-Iványi István, Hankó Faragó Miklós, illetve Gusztos Péter.

Rezeg a frakció

Békiék döntése után Eörsi Mátyás – a kilépőket bírálva képviselői mandátumuk megtartása miatt – érdekes javaslattal állt elő, amiről akár már az országos tanács szombati ülésén is szavazhatnak: az SZDSZ-frakció minden tagja mondjon le, és adja át helyét a fiataloknak.

Forrásaink szerint kicsi az esély, hogy ez a forgatókönyv megvalósul, amit alátámasztanak Fodor Gábor szavai is. Az elnök pénteken azt mondta a parlamenti frakcióról, hogy el akarja kerülni a pánikreakciót, nem örülne, ha a frakció tagjai kiugrálnának, és nem vennének részt a politikai stratégia kidolgozásában.

Stratégialakotásról pedig már van szó, 21 liberális politikus írta alá azt a pénteken megjelent nyilatkozatot, amiben szembenéznek a választási vereséggel, és leírják, milyennek képzelik el Magyarországot. Az SZDSZ fővárosi választmánya szerint Kóka János távozása a frakcióvezetői posztról lehet az út a megújulás felé. Vámos József be is nyújtott szombaton az ot elé egy javaslatot, amiben indítványozta, hogy Kóka János mondjon le frakcióvezetői beosztásáról, és maga helyett jelöljön más személyt a küldöttgyűlésig. MIndezt azért, mert Kóka nem kért szót, nem fejtette ki a véleményét, nem reagált a hozzá intézett kérdésekre, s az ot jelen lévő tagjainak semmit nem mondott az általa elképzelt jövőről. Vámos javaslata 27 támogató szavazatot kapott, 31-en ellenezték, négyen pedig tartózkodtak.