Az egyenruha nem ok az oszlatásra
További Belföld cikkek
- Azt hazudta, hogy infarktusa van, majd ellopta a defibrillátort az uszodából egy férfi Budapesten
- Orbán Viktor bejelentkezett a Karmelitából, Szoboszlai Dominik BL-mérkőzése is előkerült
- Az ünnep szempontjából kulcsfontosságú dologra figyelmeztet a katasztrófavédelem
- Ingyen utazhatnak a kutyák, és a kerékpárszállítás is díjmentes lesz a MÁV budapesti járatain
- Ellopták a kiállított adventi dekorációt egy magyar nagyvárosban
"A rendőrség rendkívül határozottan fog fellépni minden egyes jogsértés esetén, de maximálisan garantálja a békés gyülekezéshez való jogot" - mondta Bencze József országos rendőrfőkapitány a szombatra bejelentett politikai demonstrációk kapcsán.
Ha jogsértést tapasztalnak, akkor a parancsnokok pontosan tudni fogják, hogy mit kell tenniük. "Ők a helyszínen el tudják dönteni, hogy egy adott magatartás megalapozza-e az előállítást vagy kényszerítő eszköz alkalmazását. Ezt központilag nagyon nehéz vezényelni" - tette hozzá a főkapitány.
A szombati rendezvény biztosításparancsnoka Bozsó Zoltán, Budapest rendőrfőkapitányának rendészeti helyettese lesz, aki az összes rendőr mozgatásáért felel majd.
A formaruha kapcsán Bencze József azt mondta, hogy Magyarországon a törvényeket mindenkinek be kell tartania, így a jogerős bírósági ítéleteket is tudomásul kell venni, és tiszteletben kell tartani. A főkapitány kifejtette, hogy amennyiben "a formaruha egyéb kellékekkel, egyéb tényállási elemekkel" alkalmas arra, hogy másokat megbotránkoztasson, riadalmat keltsen, akkor a rendőröknek intézkedniük kell.
Békétlenség esetén közbelépnek
A főkapitány a múlt szombati Erzsébet téri demonstráció kapcsán cáfolta azokat a híreket, hogy a gárdistákat a formaruha használatáért állították volna elő. Ezt azzal is alátámasztotta, hogy a feljelentések a rendőri intézkedésekkel való ellenszegülések miatt születtek. Véleménye szerint a rendőrök jogszerűen és szakszerűen, a fokozatosság elvét betartva, kíméletesen jártak el. Az Erzsébet téri gyülekezés elvesztette békés jellegét, többen a rendőrökre támadtak. Ha pedig békétlenné válik a demonstráció, a rendőrség közbelép - tette hozzá.
A Magyar Gárda Egyesület feloszlatásáról szóló jogerős ítélet indoklásában szerepel, hogy a Gárda megsértette mások jogait. A bírónő ugyanakkor kiemelte, hogy önmagában a Gárda egyenruhája, vonulása, a szónoklatok tartalma nem lenne feltétlenül jogsértő, de ezek együttes hatása már másként értékelendő.
Éjféltől fokozott ellenőrzés
A szombatra bejelentett politikai demonstrációk miatt éjféltől fokozott rendőri ellenőrzést rendelt el Budapest rendőrfőkapitánya.
A BRFK tájékoztatása szerint a fokozott ellenőrzés célja a közbiztonságot veszélyeztető cselekmények, események megelőzése, megakadályozása. A rendőrség személyeket igazoltathat, ruházatukat, járművüket átvizsgálhatja, a közbiztonságra veszélyt jelentő eszközöket, anyagokat lefoglalhatja.
Bajnai kitüntetett nyolc rendőrt
Elismerő okleveleket adott át a miniszterelnök nyolc rendőrnek, akik a július 4-i Erzsébet téri demonstráción teljesítettek szolgálatot.
A kormányszóvivői iroda tájékoztatása szerint az okleveleket "az engedély nélküli demonstráció kezelésében, az alkalmanként erőszakossá váló tömeg elleni szakszerű intézkedésben, a rend fenntartásában" teljesített szolgálatukért kapták a rendőrök.
Bajnai Gordon azt mondta: az állampolgárok joggal várják az államtól Magyarország minden részén, a legkisebb településen, vagy éppen egy nagyvárosban, hogy szavatolja a biztonságot, tegyen meg mindent a rend védelméért.
Visszavonták Házi István intézkedését
Félreértésre adhatott okot, ezért Bencze József visszavonta az ORFK bűnügyi főigazgatójának a Magyar Gárdával kapcsolatban kiadott intézkedését.
A főkapitány elmondta: a bűnügyi főigazgató, Házi István az ő távollétében adta ki ezt az intézkedést.
Mint mondta, ebben a múlt csütörtöki - a Magyar Gárda Egyesületet jogerősen feloszlató - bírósági ítélet után kiadott intézkedésben részben a bírósági ítéletről szóló tájékoztatás, részben "segítő jellegű értelmezés" volt arról, hogy "a rendőrség mit tehet, mit nem tehet, milyen jogalapja van különböző intézkedésekre".
Bencze a visszavonást azzal indokolta, hogy az félreértelmezhető volt, mivel "polgári bírósági véleményeket hozott be a rendszerbe".
Arra a kérdésre, hogy pontosan mi volt az, ami félreérthető volt, mindössze annyit mondott: a gárda felszámolásával kapcsolatos bírói ítéleteket rögzítették a tájékoztatóban, de "olyan összefüggésben, ami félreértésre adhatott okot".