Megszüntették a nyomozást az UD Zrt. vezetője ellen
További Belföld cikkek
- Varga Mihály elfogadja a kormányfő jelölelését a jegybankelnöki munkára
- Varga Mihály pénzügyminisztert jelöli Orbán Viktor a jegybank élére
- Orbán Viktor: Hálásak vagyunk a románoknak, hogy ezt lekísérletezik nekünk
- Vogel Evelin újra megszólalt: Nem azt mondom, hogy Orbán jó, azt mondom, Péter nem jó
- Holttestet találtak az M3-as autópálya mogyoródi szakaszánál
Megszüntette a Nemzeti Nyomozó Iroda az UD Zrt. vezetője, Tóth János ellen a haditechnikai termékkel visszaélés gyanúja miatt indított eljárást, közölte a gyanúsított védője, Futó Barnabás.
Bartha László, az NNI szóvivője megerősítette: bűncselekmény hiányában megszüntették az eljárást.
Tóth Jánost tavaly szeptemberben hallgatta ki az NNI gyanúsítottként, mert az NBH akkori főigazgatója által tett feljelentés alapján elrendelt házkutatáskor olyan eszközöket foglaltak le az UD Zrt. székházában, amelyről akkor a rendőrség azt állította: tartásuk engedélyköteles.
Futó Barnabás ügyvéd korábban azt közölte, hogy hét különböző eszköz miatt történt a gyanúsítás, szakértői vélemény alapján.
Az UD Zrt. neve az úgynevezett adatgyűjtési üggyel kapcsolatban került a köztudatba. Az ügyben Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori főigazgatója tett feljelentést még 2008. szeptember 10-én, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés és más bűncselekmények gyanúja miatt.
Ennek nyomán az NNI házkutatást tartott hat helyszínen, ahol szervereket, adathordozókat foglaltak le, majd magántitok jogosulatlan megismerése, államtitoksértés és számítógépes rendszer feltörése miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. Ezen bűncselekmények miatt azonban 2009 nyarán megszüntették a nyomozást.
Laborc Sándor panasszal élt a nyomozást megszüntető határozatok miatt. A panaszban a főigazgató - aki egyébként a nyomozás során tapasztalt "anomáliák matt" tavaly szeptember 1-jével lemondott posztjáról - hangsúlyozta, hogy ismeretei szerint az UD Zrt. székhelyén tartott házkutatás során olyan - a haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel visszaélést megalapozó - eszközöket (például farönkbe rejtett videokamerát, annak vevőegységét, mobil helymeghatározó eszközt, rádióvevőt) találtak, amelyek a kirendelt szakértő véleménye szerint is titkos megfigyelésre alkalmas eszközök.
A főigazgatónak a megszüntetett nyomozások miatt tett panaszát a Fővárosi Főügyészség később elutasította.