A Jat-hoz kapcsolódott kérdésünk is. Több megfejtés is érkezett a jogalkotásról szóló törvényről szóló cikkünkben felvetett dilemmára, hogy mit is jelenthet a 10. paragrafus (4) bekezdése, amely felhatalmazást ad a kormánynak azon rendeletek megsemmisítésére, amelyre nincs felhatalmazása. Dr. Tordai szerint előfordul, hogy a kormány egy törvény felhatalmazása alapján alkot rendeletet, és ha a törvény, melynek felhatalmazása alapján a rendeletet alkották, hatályát veszti, a felhatalmazás is hatályát veszti. Hogy mégis eltörölhessék a rendeletet, ahhoz ad felhatalmazást az új Jat. Az igyirnankmi.blog.hu szerzői szerint is ez a megfejtés. Ők még azt is kifejtették, hogy az új Jat. csak a kötelező köröket teljesíti, bár volt pár ötletük nekik is volt. Egy neve elhallgatását kérő igazságügyi minisztériumi levelezőnk szerint pedig pusztán annyiról van szó, hogy az igazságügyi tárca alkotmányjogi főosztálya hobbiszinten szereti játszani a felhatalmazásosdit.
A sort a szocialisták állandó felszólalója, Gúr Nándor kezdi, akit az érdekel, hogy mi lesz a magánnyugdíjrendszerrel. Másodikként a fideszes Pichler László kérdez alá Réthelyi Miklós humánerőforrás-miniszternek, hogy hogyan is mentené meg a kormány a kistelepülések iskoláit. Ugyanebben a témában kérdez alá a kereszténydemokrata Michl József is.
A parlament honlapja szerint hétfőn akár tíz interpellációra is sor kerülhet, de valószínűleg csak a kötelezően előírt hét interpelláció fog elhangzani. Már csak azért is, mert az első hét között van fideszes és kereszténydemokrata kormánypárti interpelláció is, a sorrendben a nyolcadik pedig a fideszes L. Simon László, aki a nap harmadik kormánypárti felszólalója lenne - az is ritkán fordul elő, hogy hétnél több interpelláció hangozzék el, nemhogy három kormánypárti.
A kormány felszólalásával kezdődik hétfőn a parlament ülése, Soltész Miklós, a nemzetierőforrás-minisztérium kereszténydemokrata államtitkára a "segítő kezekről" fog beszélni. Őt a jobbikos Balczó Zoltán követi majd, aki a Székely Nemzeti Tanács az országházban tartott gyűléséről beszél majd. Az elempés Ertsey Katalin a nők 40 év munka utáni nyugdíjba vonulásáról beszél majd, ami szerinte átverés. A fideszes Balla Mihálynak kérdései és sejtései vannak a sanghaji világkiállítás magyar pavilonjáról. A szocialista Tukacs István a kormány gazdaságpolitikája apropóján vesztesekről és győztesekről beszél, míg a kereszténydemokrata Pálffy István a nemzeti kultúrát mutatná be a soros EU-elnökség idején.
. Az elmúlt hetekben a parlament fő témáját a köztársaság jogrendjét megbontó, visszamenőleg adókat kivető, az Alkotmánybíróság jogköreit szűkítő javaslatok voltak. A héten a jogállamiság követelményeinek magas szintű érvényesítése a kulcsszó, lesz új törvény a jogalkotásról és a jogszabályok társadalmi konzultációjáról. Hétfőn megkezdik a költségvetést megalapozó törvények vitáját, csütörtökön folytatják a költségvetési vitát. Hozzálátnak a honvédség átalakításához, a tartalékosi rendszer kialakításához is.