"Az beszél félelemről, aki fél" - vágott vissza Gyurcsánynak Orbán. A miniszterelnök szerint elődje az elszámoltatástól fél. "Nehéz lehet hozzászokni, nyolc évig nem kellett semmiért felelősséget vállalni" - mondta Orbán, aki szerint a választók másként döntöttek, ezért is van szükség új alkotmányra. "A köz érdekében kell munkát végeznünk, ezt nem akadályozhatja meg senki személyes félelme" - mondta, majd közölte, hogy az új alkotmányt az országgyűlés fogja megalkotni.
Orbán válasza közben nem fordult Gyurcsány Ferenc felé, és nem is szólította meg felszólalása elején az őt kérdező politikust (általában "Tisztelt képviselő úr/asszony!" formával szoktak válaszolni a kormány képviselői a kérdésekre).
Hegedűs Tamás, a Jobbik frakcióvezető-helyettesének napirend előtti felszólalásával indult az ülésnap. Mint mondta, a Jobbik kezdeményezője volt a magánnyugdíjpénztárak felszámolásának, mert rossznak tartja a rendszert. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a magánnyugdíjpénztárak nyilván a most folytatott reklámkampányukat is a nyugdíjasok pénzéből finanszírozzák, és szerinte ez nem helyes.
Mint mondta, egyetértenek a kormány céljával, a magánnyugdíjrendszer felszámolásával, de az eszközökkel nem. Például hiányolják a kormány elképzeléseiből az egyéni számlák rendszerét. Ráadásul a kormány nem hagy választási lehetőséget, "revolvert szorít a pénztári tagok fejéhez, és kikényszeríti az átlépést". Bírálta azt is, hogy a magánnyugdíjpénztári tagoktól is beszedik a 24 százalékos nyugdíjjárulékot úgy, hogy az nem eredeztet majd jogot a jövőben. Aggódni azért kell, hogy mire költi majd a most megszerzett pénzt az állam, zárta felszólalását.
Kövér László hét perc késéssel elindította a parlament utolsó novemberi ülésnapját, majd bejelentette, hogy Tarlós István decemberi hatállyal lemondott képviselői mandátumáról.
Az MSZP tiltakozásként kivonul a kormány nyugdíjreform-javaslatának, vagyis a magánnyugdíjpénztári tagokat az állami nyugdíjrendszerbe kényszerítő törvénytervezetnek a vitájáról, jelentette be a parlament ülése előtt Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető.
Kivételesen nem használják ki a frakciók a napirend előtti felszólalások adta médiamegjelenés lehetőségét, az MSZP és a Fidesz nevében senki sem szólal fel. A nap első felszólalója így a jobbikos Hegedűs Tamás lesz, felszólalása címe "Tévedések szomorújátéka - avagy semmi nem az, aminek látszik". Másodikként Schiffer András szólal fel "Fenntarthatóság, jogbiztonság és bizalom" címen. A kereszténydemokrata Harrach Péter pedig "Az új Alkotmány értékrendjéről" beszél majd.
MTI 2010. november 26., péntek 7:33
[...]
A sajtó jövőbeni parlamenti működése kapcsán az Országgyűlés elnöke azt mondta: itt is lesznek kisebb, az ésszerű működést szem előtt tartó változások, amelyek "semmiképpen nem a liberalizmus irányába" mutatnak. A cél az, hogy normális, nyugodt rendben tudjanak a képviselők dolgozni - húzta alá.
Szerinte mindenkinek meg kell találnia a parlament épületben a helyét: az újságíróknak, a lobbistáknak, az érdeklődőknek, a szakértőknek; kategóriánként végig kell nézni, hogy ki miért van az épületben ülésnapokon.
Nem látom be, hogy a sajtószabadság elidegeníthetetlen része lenne az, amikor mozsárágyú nagyságú teleobjektívvel fotózzák a parlamenti képviselők asztalait - hozott példát.
[...]
A héten is tíz interpelláció szerepel a napirendi javaslatban, de általában csak hét felszólalásra marad idő. Elsőként a szocialista Gúr Nándor és Kovács Tibor érdeklődik majd Matolcsy György nemzetgazdasági minisztertől, hogy mi lett negyvenezer munkahellyel. Őket két fideszes, Győrffy Balázs és Kovács Zoltán öninterpellációja követi, a kormány kérdésükre kifejtheti, hogy mi mindent tett az iszapkatasztrófa sújtotta Marcal-völgye helyreállításáért.
A Jobbik folytatja a kulturkampfot, a szerinte létező "liberális kultúrterror" felszámolását követeli majd Szávay István, őt egy újabb, ezúttal kereszténydemokrata öninterpelláció követi.
Az elempés Vágó Gábort az érdekli, hogy mi lesz a magánnyugdíjpénztárakból kiszedett háromezermilliárd forint sorsa. A szocialista Sós Tamás a szakképzés átalakítása, a kamarák szerepének növelése miatt aggódhat, párttársa, Steiner Pál pedig a szélsőségesekkel szembeni pofonosztó lendületet kéri számon Pintér Sándor belügyminiszteren.
Tarlós István december 3-tól már nem lesz országgyűlési képviselő, mert a főpolgármesterség mellett erre már nincs ideje.
Hétfőn már tárgyalja a parlament a magánnyugdíjpénztárak működését ellehetetlenítő, a pénztári tagokat járadékuk elvételével fenyegetve az állami rendszerbe kényszerítő, a kormány által nyugdíjreformnak nevezett javaslatcsomagot. Kedden is nyugdíjtéma lesz, megteremtik a nők negyven év munkaviszony utáni nyugdíjba vonulásának lehetőségét. Szavaznak a rendészeti törvények módosító indítványairól, és megalkotják a jövő évi népszámlálás új szabályait is.