Az ellenzéké volt az utca október 23-án
További Belföld cikkek
- A Coca-Colának is gyárt alumínium dobozokat a Makón épülő kínai üzem
- Nem gyilkolt, nyomokat tüntetett el az emberölés miatt körözött 16 éves nyíregyházi lány
- Rubik Ernő első bevételéből olyan autót vett, amelyhez ötven év után is kötődik
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
A tavalyi nyugodt, piknikhangulatú ünneplés után az idei október 23-át két nagyobb ellenzéki tüntetés uralta: a Jobbik körülbelül ezer fős nagygyűlése és az Egymillióan a sajtószabadságért csoport többtízezres megmozdulása.
Az elmúlt évek hagyományát megszakítva Orbán Viktor nem mondott beszédet, a Fidesz-gyűlés is elmaradt, mert a miniszterelnök Brüsszelbe utazott az Európai Tanács elnöke által összehívott csúcstalálkozóra. A három közjogi méltóság közül csak Schmitt Pál államfő volt itthon, Kövér László házelnök ugyanis Brazíliában járt hivatalos látogatáson, ahol a Sao Pauló-i magyar közösségekkel is találkozott.
Az egymilliós tüntetés alaphangját a Nem tetszik a rendszer reklámdal adta meg. Most még többen mentek el, mint tavasszal, a szervezők szerint százezren is voltak. Papp Réka Kinga a Hallgatói Hálózattól arról beszélt, hogy az erőszakmentes tiltakozások minden formája elképzelhető. Jónás Marianna szociálpedagógus az elesettek védelmében emelt szót. A tömegben néha felzúgott az Orbán, takarodj!. Dénes Balázs, a TASZ ügyvivője szerint meg kell üzenni a hatalomnak, milyen rendszert szeretnének a demokraták, és a munka még csak most kezdődik. Juhász Péter az Egymillióan a sajtószabadságért szóvivője bejelentette: március 15-én újabb demonstrációt tartanak, ahol megválasztják az ország alternatív köztársasági elnökét.
A Jobbik József Attila utcai nagygyűlése nagyrészt a bank-tank rímpárra épült, arra a gondolatra, hogy az elnyomást ma a bankok jelképezik, Vona Gábor szerint Orbán is a bankokért ment Brüsszelbe. A pártelnök a kormányt bírálta, és "rendszerváltó programot" hirdetett. A rendezvényt a Kalapács együttes koncertje zárta, majd a párt ifjúsági tagozata - ahogy azt előre bejelentették - fáklyákkal átvonult a Rádió elé. (Videónk a Jobbik gyűléséről itt.)
Nem a Jobbik rendezvénye volt az egyetlen, amelyről levált egy kisebb csoport. Az egymilliós tüntetésről a Magyar Szolidaritás egy ezerfős csoportja szakadt le, és elindult a Duna-parton a Szabadság tér felé, hogy ott mécsest gyújtsanak a 2006-os tévéostrom rendőr sérültjeinek tiszteletére.
A szemerkélő esőben kezdetben mindössze tizennyolcan gyűltek össze az LMP hívására a Műegyetemnél, és a megemlékezők létszáma később sem nagyon nőtt. József Attilát idézve a megőrült sátánt is transzparensükre vették, a szónokok a Nemzeti Együttműködés Rendszeréről és egy új diktatúráról beszéltek.
Az MSZP-nek nem volt saját rendezvénye, de sok politikus ment el szimpatizánsként az egymilliósok tüntetésére, az MSZP szóvivője és a Societas elnöke pedig felavatta "Orbán Viktor hűlt helyét" az Astoriánál, a Fidesz korábbi nagygyűléseinek helyszínén.
A Főváros megemlékezése idén a Magyar Rádiónál volt. A jajongókat és hivatásos bajkeverőket emlegető Tarlós István főpolgármesterre pár száz fős hallgatóság volt kíváncsi. Tarlós védelmébe vette az Új Színházra vonatkozó döntését, és Budapest érdekében összefogásra kérte a parlamenti erőket és a kerületek vezetését. (Videónk Tarlós István beszédéről itt.)
A Corvin közben a forradalom cigányhőseire emlékeztek délelőtt. Megkoszorúzták a 17 évesen agyonlőtt Szabó Ilonka emléktábláját is.
Tavaly a legnépszerűbb helyszín a Kossuth tér volt. A programokat - például a parlamenti nyílt napot vagy a gyerekrajz-versenyt - idén is megrendezték, de a hangulat a rossz idő miatt nem volt ugyanaz. Míg tavaly a napsütésben sokan heverésztek még a fűben is, a gyerekek idén a szakadó esőben az aszfalt helyett papírra rajzolhattak a Vidékfejlesztési Minisztérium árkádjai alatt, a színészek pedig egy sátor alatt olvastak fel a forradalom irodalmából. (Videónk az idei zászlófelvonásról itt.)
A nap történéseit percről percre itt olvashatja újra.