Visszaesett ugyan némileg a jelentkezések száma tavalyhoz képest, de így is annyian jelentkeztek, mint a szocialista kormányok utolsó évében, mondta a vártnál megértőbb Pokorni.
Az oktatási államtitkár a felvételi jelentkezésekről beszél, a parlament az egyházügyi törvényről szavaz.
Múlt szerdán lengette be a példátlan büntetést az Európai Bizottság. Ha nem emlékszik minden részletre, kattintson a címre.
"A tolvajnak jár kártérítés" - jellemezte napirend előtti felszólalásában a "forradalmi elszámoltatást" a jobbikos Mirkóczki Ádám. "A közvélemény egészséges fele teljesen jogosan háborodott fel" a Hunvald-ügyben született ítéleten, mondta. Hunvaldot első fokon másfél év börtönre ítélték. Mivel két és fél évet ült előzetesben, így akár kártérítésre is jogosult lehet.
Mirkóczki nem akar véleményt nyilvánítani, szerinte a tények, hogy a VII. kerületi ingatlanpanamák miatt csak két vádlottat ítéltek el, magukért beszélnek. Az ítélet gyöngyszemének minősítette, hogy a 21 millió forintos kártérítésre ítélt Hunvald visszakaphatja luxusautóit és magánrepülőjét. "Magyarországon sokakat érdekel, hogy egy polgármesternek miből telik magánrepülőre" - tett fel egy valóban érdekes kérdést. "Hány polgármester rendelkezik ma magánrepülőgéppel" - adott hozzá még egy másikat. Végül @dajcstomit idézte, aki szerint Hunvald azért úszhatta meg, mert szocialista.
A kormány nevében Rétvári Bence védekezett azzal, hogy a magyar bíróságok függetlenek, ezért a kormány nem is kommentálhatja az ítéletet, amire befolyása sincs.
A fideszes EP-képviselő ezt írta az ítéletről:
"Ezt iszonyatosan elbaltázta a Gál György. Ha annak idején ő igazol a szocikhoz és a Hunvaldot küldi az SZDSZbe, akkor most mosolyogva szabadlábon távozhatott volna a nagyértékű gépkocsijaival és a repülőgépével együtt (azért itt álljunk meg egy dramaturgiai pillanatra: hogy a jó büdös kurva életbe van/lehet ennek a Hunvaldnak repülője? a szorgalmasan kuporgatott polgármesteri fizetéséből?), a Hunvald pedig csücsülhetne nyóc és fél évet. Pártot választani is tudni kell, elvtársak!"
Nem emlékszik egészen pontosan, hogy ki, miért, mennyit kapott a nagy erzsébetvárosi ingatlanpanama első fokú ítéletében pénteken? Akkor Önnek érdemes a címre kattintania!
A kereszténydemokrata Lanczendorfer Erzsébet a 120 éve született Apor Vilmos győri püspökre emlékezett, a boldoggá avatott vértanúval a Vörös hadsereg egy tisztje végzett. Lanczendorfer ismertette életpályáját. 1944-ben kiállt a zsidók mellett, pogánynak bélyegezve a nyilasokat.
A katolikus.hu cikkét olvashatja el Apor Vilmos életéről, ha a címre kattint. Aki türelmetlen, annak idézzük a végét: "Hosszú várakozás után Apor Vilmos vértanú püspököt II. János Pál pápa 1997. november 9-én a boldogok sorába iktatta."
A kormány úgy érezte, válaszolni akar a felszólalásra, Rétvári közigazgatási államtitkár szerint Magyarország bővelkedik a mártírokban, akik a fasizmussal és a kommunizmussal szemben felvették a harcot. Ő is hosszan beszélt Aporról, akinek az édesapja, Apor Gábor államtitkár volt, és egyszer azt mondta, "felejtsük el magunkat". Emlékeztetett rá, hogy Mindszenty József is 120 éve született.
Lázár János benyújtott címe szerint "aktuális kérdésekről" beszél majd napirend előtt, kíváncsian várjuk, hogy vajon a dohánylobbihoz fűződő kapcsolata lesz-e az aktualitás. Mint kiderült, Lázár ennél eggyel kevésbé aktuális, témájául a kohéziós támogatások befagyasztását választotta, de aktuálisan hivatkozott az imént emlegetett Apor Vilmosra is. Amúgy pedig annyi történt, hogy a Fidesz támogatja a kormányt abban, hogy megvédje álláspontját Brüsszellel szemben.
"Kit képvisel Brüsszel?" - kérdezte, mert szerinte az Európai Bizottság mind a tízmillió magyart bünteti csak azért, mert a Fidesz-kormány az elmúlt két évben megpróbálta kijavítani az elmúltnyolcév hibáit. De miközben mindenkit büntet, Brüsszel részérdekeket képvisel. A bűn a szocialistáké, a büntetés mindannyiunké, mondta még. Szó volt még a 2006-os hiányhamisításról, meg arról, hogy a szocialisták puhányak voltak, ezért tehet meg bármit velünk Brüsszel. Az MSZP és a Jobbik közti középutat a kormány képviseli, mondta. Arra gyanakszik, hogy a magyar gazdaságpolitika sérti valakinek az érdekét, ezért büntetnek minket.
A kormány Lázár Jánosnak már nem kívánt válaszolni, a következő tíz percben a napirendet fogadják el.
Ezt Orbán Viktor mondta Németországban az Európai Bizottság büntetési javaslatáról. A címre kattintva részletesen is megismerheti a miniszterelnök ezzel kapcsolatos véleményét, ami hasonlít Lázár János most megfogalmazott véleményére.
A volt belvárosi polgármester, a szocialista Steiner Pál azt kifogásolja interpellációjában, hogy a Kossuth téri építkezésen a kormány felfüggesztette a nyilvános pályáztatást. Másrészt egy kodifikációs hibát is elkövettek, mert a rekonstrukcióról szóló határozatban megtiltották a tér tényleges rekonstrukcióját, amit csak egy másik törvényhez hozzácsapott zárószavazás előtti módosítással orvosoltak. Ebben függesztették fel a nyilvános pályáztatást is. Hiába akarták mégis odajátszani a Kossuth téri mélygarázs megépítését a Parking Kft.-nek, Rogán Antal úgy alakította át a kerületi szabályozást, hogy elutasították az építési engedélyt. Steiner azt gyanítja, hogy egy Fideszhez közel álló cégcsoportot próbálnak helyzetbe hozni.
A kérdésre válaszolva Fónagy János államtitkár azt kifogásolta, hogy Steiner mást olvasott fel, mint amit benyújtott. Felolvasta azt a törvényrészt, amely alapján valóban nem lehetne hozzányúlni a Kossuth térhez, és elismerte, hogy a teret valóban egy hozzácsapott zárószavazás előtti módosítóval változtatták meg. Azt viszont tagadta, hogy a versenyeztetésből is kiemelték volna a Kossuth téri beruházást. Steiner nem fogadta el a választ, mert szerinte Fónagy elismerte, hogy versenyeztetés nélkül akarják elintézni a rekonstrukciót. A kormánytöbbség viszont elfogadta.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel Szentendréért aggódik, ahol az eladósodott város élére a hitelező bank kérésére új alpolgármestert választottak. Z. Kárpát szerint ez kifogásolható, hiszen az lesz vele szemben az elvárás, "hogy idézőjelben konszolidálja a várost", azaz "vigyen mindent, ami mozdítható": "Új típusú honfoglalást" emleget, és attól tart, hogy a sok elasodott város miatt a bankok "elprivatizálhatják a demokráciát".
A kormány nevében Tállai András önkormányzati államtitkár válaszolt, ő arra hivatkozott, hogy a javaslatot a jobbikos Filó András is megszavazta a testületben. Filót amúgy a Jobbik visszahívta, Tállai szerint törvénytelenül és jogszerűtlenül. A külső alpolgármester amúgy a törvény szerint döntést nem hozhat, legfeljebb javaslatokat tehet. Z. Kárpát nem fogadta el "a gyáva választ", a parlament viszont igen.
A fideszes Nagy Gábor Tamást az érdekli, hogy hogy halad a Wallenberg Év célkitűzéseinek megvalósulása.
Hogyan lett a dúsgazdag svéd család sarja magyarországi zsidók ezreinek megmentője, majd a szovjet terror áldozata? A címre kattintva elolvashatja.
Lamperth Mónika szocialista képviselő Lázár János hódmezővásárhelyi polgármesteri tevékenységét támadta volna, de visszavonta felszólalását.
Csalódott, hogy elmaradt Lamperth Mónika interpellációja? Az elkeseredetteket honlapja legfrissebb bejegyzésével vígasztaljuk!
"Magyarországon baloldali párt egyáltalán nincs, mert amelyik annak nevezi magát, az egy neoliberális érdekcsoport" – tudtuk meg Balog Zoltántól Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium felzárkózásért felelős államtitkárától szombaton, Lakitelken a „Nemzeti identitás, keresztény identitás” című előadásából. És, hogy mit tudhatunk meg ebből a mondatból? Csupán annyit, hogy az államtitkár imádja a divatszavakat használni olyankor, amikor saját kormányának alkalmatlanságáról kell(ene) elterelni a figyelmet.
Most az LMP frakcióvezetője, Jávor Benedek következik, aki a Duna és a Tisza vízgyűjtő területén felhalmozódott hó olvadása, és az árvízi védekezésre szánt pénz csökkenése miatt aggódik. A vízügyi igazgatóságok támogatása 4,3 milliárddal csökkent az előző évhez képest, pedig már tavaly év végén se jutott benzin minden gátőrnek. Ráadásul a vízügy belügyminisztérium alá rendelése is probléma szerinte, mert a belügyben kevés az elismert vízügyes. Jávor attól tart, hogy a közmunkások sem jelentenek megoldást, például mert az olvadás miatt meggyengült gátakra rá se lehet ereszteni a képzetlen munkaerőt. Tragikus halálesetektől tart.
"Ami a vízhelyzetet illeti, a hóban tárolt vízkészlet az átlagnál nagyobb, de elmarad a maximumtól" - kezdte válaszát Tállai András önkormányzati államtitkár, aki szerint a magyar árvizi helyzetet a szomszédos országokban történtek határozzák meg. Amúgy most alacsony a víz, és egyelőre nincs szükség árvízi védekezésre sem, Jávor eltúlozta a veszélyt. Nem volt kedve kikeresni a költségvetésből, hogy hol vannak a vízügyi források, de Jávor higyje el, hogy megvannak. Az sem igaz, hogy szervezetlenség lenne, és még a szakemberek is megvannak valahol. Jávor nem fogadta el a választ, a parlament viszont igen.
A szocialisták napi sztárszónoka, Lukács Zoltán napirend előtti felszólalása után interpellációjában is a megyei önkormányzatisággal foglalkozik. Szerinte a kormány munkahelyteremtés helyett munkahely-megszüntetésen dolgozik, például a közszférában is. A közszféra leépítésében "a fideszes főispánok" jártak élen, pedig ők többszázezer forintot keresnek másodállásukban. "Hajlandók-e megfontolni azt, hogy a megyei kormányhivatalok éléről felállítják a fideszes országgyűlési képviselőket, vagy legalább felszólítaná őket, hogy legaláb egyik fizetésüket ne vegyék fel?" - kérdezte.
Rétvári Bence államtitkár úgy értelmezte, hogy Lukács maga is kormánymegbízott akar lenni, a kormánymegbízott pedig inkább a főispánnak felel meg. Az elbocsátásra azzal revolverezett, hogy a szocialisták tizenkétezer közalkalmazottat rúgtak ki, míg a Fidesz kétmillió forintban korlátozta a közalkalmazotti fizetéseket, ráadásul csökkentette az önkormányzati, és csökkenti a parlamenti képviselők számát. A közszolgálatból kikerülőknek pedig karrierhetet szerveztek, ilyet a szocialisták soha. Rétvári ismer olyan kormánypárti képviselőt, aki nagytudású. Lukács nem fogadta el a választ, a kormánytöbbség igen.
A jobbikos Apáti István sajnálja, hogy nem Orbán Viktor válaszol az interpellációjára, aminek a témája az IMF, ami szerinte a pénzügyi eszközökkel végrehajtott államosítás zászlóshajója. Apátit meglepte, hogy még mindig érvényben van az IMF-hez való csatlakozásunkról szóló 1982-es kormányhatározat. Azon is meglepődött, hogy a magyar kormány nem adóztathatja meg az IMF-et. Apáti értelmezésében amúgy az IMF kényszeríti hitelfelvételre Magyarországot. Végül a magyar ívóvízkészletért aggódott.
Apáti képviselő érezhetően nem kedveli az IMF-t. De mit gondol az IMF Magyarországról? A címre kattintva elolvashatja a szervezet összes közleményét hazánkról, időrendben, angol nyelven.
A miniszterelnök helyett Cséfalvay Zoltán válaszolt. "Talán elkerülte a képviselő úr figyelmét, hogy az IMF szerepéről rendkívül magas intellektuális színvonalú vita folyik" - kezdte. Az IMF ellenzői közül Noam Chomsky nyelvészt és Joseph Stiglitz közgazdászt emelte ki, a támogatók oldaláról Kenneth Rogoffot. De ez mindegy is, a lényeg, hogy szó sincs Magyarországra kényszerített hitelről, a "védőhálóra" a bizonytalan európai folyamatok miatt van szükség.
Apáti uzsorásozását és gyarmatosításozását szinvonaltalan hülyeségnek nevezte, és megkérte, hogy "ne süllyedjen le a baloldali kocsmák színvonalára". A támadott kormányhatározat pedig egyszerűen a tagországok kötelezettségeinek jegyzéke, amely minden tagországban pont ugyanaz. Apáti persze nem fogadta el a választ, a parlament viszont igen.
Az atv.hu „Kilyukasztanám a fejét” Fideszes győzelem, kocsmai verekedés című, 2009 júliusi cikke jó példa arra, hogy milyen is az a baloldali kocsma, amiről Cséfalvay állímtitkár is beszélt.
Az utolsó interpelláló, a jobbikos Ferenczi Gábor a szerinte gyanús egészségügyi privatizációk feltárását kérte számon az egészségügyi kormányzaton. Vélelmezése szerint a Fidesz és az MSZP felosztotta az egészségügyi piacot, például a szerinte szociközeli Hospinvestből kivált a Fidesz-közeli Medicist. Idézte a kormány 2010-es vállalását a korábbi privatizáció felülvizsgálatára. Ez szerinte nem történt meg.