Előkészítik a szavazást Schmitt Pál lemondásáról.
Schmitt Pál váratlanul felszólalt a Parlamentben, a beszéd végén bejelentette, lemond. Az országgyűlésnek tizenöt napja van új köztársasági elnököt választani.
Kövér László csak a köztársasági elnök iránti tiszteletből nem szakította meg Schmitt beszédét, hogy a bekiabálókat fegyelmezze. "Ha már az elmúlt napokban a méltóságról és a méltatlanságról hosszú vita keveredett, az önmagában méltatlan, hogy a tőlem balra ülő képviselő hölgyek és urak itt helyet foglalhatnak az országgyűlésben" - mondta. Vastaps a kormánypártokból, a DK egésze és az MSZP egy része kivonul.
az Íródeák remek teljesítményét.
Schmitt: "Isten akarata és az önök bizalma nagy feladat elé állított. Az államfő kifejezi a nemzet egységét. Ez a rendelkezés számomra azt jelenti, hogy jelen helyzetben kötelességemnek érzem, hogy szolgálatomat befejezzem, elnöki mandátumomról lemondjak" - mondta Schmitt. A kormánypártok felállva tapsolnak.
Schmitt most érzelmes húrokat pengetett a szülőzéssel. Tényleg ő a jobbos Esterházy Péter, csak ő nem Ottlik regényét írta meg újra kézzel, hanem két kevésbé ismert szerzőét, szerénységből.
Schmitt: Újra bejelentette, hogy megkísérli megszerezni a PhD-t. "Bizonyítani kívánok magamnak, és mindazoknak, akik az országból és a határon túlról szeretetet küldenek". Témája a sport és a környezetvédelem kapcsolata lesz.
"Újszerű és hasznos ismereteket tártam fel" - állítja Schmitt a dolgozatról, amiben feltárta Nikolaj Georgijev munkáját. Majd arról beszél, hogy a SOTE Egyetemi Tanácsa etikátlan eljárásban, felhatalmazás nélkül vonta vissza oklevelét, mert azt csak a bíróságnak lett volna joga. "A döntés ellen fellebbezéssel fogok élni és igazamat bírói úton bizonyítom be" - mondta. Pénteki és vasárnapi interjúiban még azt mondta, nem fog fellebbezni.
és blokád ide vagy oda, csak beültek a Schmitt-beszédre.
mert árulkodós Júdásként most épp az egyetemet, az opponest és a konzulenst vádolja.
"A jó ügyekért minden erőmet latba vetem" - jelentette ki. Most a jó ügy önmaga, maga mellett kell kiállni. A dolgozat szerinte formailag megfelelt az előírtaknak. Ezt azzal a résszel próbálja alátámasztani a jelentésből, ami arról szól, hogy az eljárás felelt meg a formai követelményeknek, ő pedig azt hihette, hogy megfelelt az elvárásoknak.
állította Schmitt. Igaza van, az idézőjelet brit tudósok 1997 őszén fedezték fel.
Schmitt: Állítja, hogy a szabályozás nem foglalkozott az idézési szabályokkal, és a konzulens és az opponens elégségesnek találták a hivatkozásokat. "Summa cum laude" mondja. Pedig felhívhatták volna a figyelmét "a citátumok, azaz az idézetek pontosabb jelölésére", de nem tették. "Sokan összetévesztették a jelenlegi, PhD tudományos fokozat sokkal szigorúbb, a mai, számítógépes eszközökre kidolgozott szabályait" - mondta. "Ezt ki írta?" - kiabált közbe Novák Előd.
Schmitt: "Kinek állhat érdekében, hogy Magyarország lejáratásával egy időben becsületében megalázzák elnökét" - mondta, és megint kétségbe vonta az egyértelmű tényeket. Szerinte "félrevezették a közvéleményt", mert nem mutatták be a dokumentumok őt mentő részleteit. Az "ártatlanság védelméről" (sic!) beszél, és arról, hogy mindenkit megillett a jogorvoslat joga. Állítja, hogy a dolgozata "minden tekintetben" megfelelt a TF előírásainak.
Schmitt: "Elszomorító ez a sportszerűtlenség" - mondta, főleg akkor, ha "a támadtatás témája nem épp egyértelmű, ha érvek ütköznek egymással, és az egyik kijelenti, hogy az az igazság" - mondta, majd "egy internetes portál névtelen bloggeréről" beszél, és arról, hogy még reagálni se tudott, máris csalónak nevezték, és követelték, hogy mondjon le. "Megalapozatlan vádról" beszél.
mondta Schmitt, az ösztönös humorista.
Torokköszörülve kezdte beszédét Schmitt Pál, aki kötelességének érzi, hogy az őt megválasztó parlamentnek is tájékoztatást adjon egy őt érintő ügyről. Politikai támadásról beszél. "Szinte semmi sem szent, betegség, rokonság, ifjúkori tettek, szülők bűne" - kezdte, utalva arra, hogy ezeknek semmi köze a munkához.
Ritka alkalom, az ülés nyitására az egész kormány elfoglalta a helyét a patkó első sorában. Kövér házelnök most köszönti Schmitt Pált, akit taps fogad, de nem minden fideszes tapsol.
persze semmit sem mondott az ezer újságírónak.
Soha még ilyen pontosan nem kezdődött parlamenti ülés. Telt padsorok várják az elnököt.
Bár a szombaton újraválasztott pártelnök, Mesterházy Attila sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a szocialisták bojkottálni fogják Schmitt megszólalásait, egyelőre mind a helyükön vannak. Biztos látványos kivonulásra készülnek.
Jeff Daniels, minden idők egyik legjobb filmje, a Dumb és Dumber ásza lesz a The Newsroom főszereplője. Az elnök emberei és a Közösségi háló forgatókönyvírója, Aaron Sorkin új tévésorozata Obersovszky Péter szülőházában egy hírtelevízió szerkesztőségében játszódik.
Történelmi pillanatnak kijáró fegyelemmel gyülekeznek a képviselők, az egy óra előtt általában még üres teremben szokatlanul nagy a nyüzsgés, a kormánypártok prominensei is a helyükön vannak. Navracsics miniszterelnök-helyettes a bársonyszékben, Lázár frakcióvezető a második sorban. Lázár Pokorni Zoltánnal, a Schmitt ügyében markánsan távozáspárti oktatáspolitikussal beszélget. Megérkezett Réthelyi nemzetierőforrás-miniszter is, aki visszadobta a SOTE-nak a tényfeltáró bizottság jelentését.
De hogy pont akkor ne menjenek be Schmittet hallgatni, amikor benne van a pakliban, hogy lemondjon, az azért megmagyarázhatatlan.
Spirk riporter édesbúsan emlékezik : Orbán miniszterelnöki irodájának folyósján utoljára a Torgyánnal való szakítás idején volt ekkora nyüzsgés meg újságírói izgalom.
A Parlamentbe érkező elnököt természetesen megrohanták az újságírók és azt kérdezgették tőle, hogy lemond-e. Mire ő: "az irodámig szeretnék eljutni".
válaszolta a köztársasági elnök arra a kérdésre, hogy lemond-e posztjáról. Schmittet a parlament liftjéből kilépve kaptuk el, miközben a szobájába sietett.
Végképp összecsapnak a hullámok a polgári politika Esterházy Péterének feje fölött, most jött ki a Magyar Akkreditációs bizottság elnökének véleménye arról, hogy az egyetemi szenátus jogszerűen cselekedett:
Jogszerűen járt el a Semmelweis Egyetem, amikor visszavonta Schmitt Pál köztársasági elnök kisdoktori fokozatát - erősítette meg az MR1-Kossuth Rádió Déli Krónika című műsorában hétfőn elhangzottakat az MTI-nek Balázs Ervin, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) elnöke.
Az államfő előző nap az MR1-Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában a plágiumügyével összefüggésben egyebek között azt mondta, elfogadja kisdoktori címének visszavonását, de azt szerinte a jelenleg érvényes jogszabályok alapján csak bíróság vonhatta volna vissza; Schmitt Pál álláspontja szerint az egyetem szenátusának ki kellett volna kérnie a MAB véleményét is.