Az éneklés után a megválasztott köztársasági elnök letette az esküt.
Ma az egykori Bibó szakkollégium utolsó jeles diákja is megkapta a méltó pozíciót: fél 12 előtt nem sokkal a parlament 262 igen szavazattal megválasztotta Áder Jánost köztársasági elnöknek.
Az Esélyes bevonulásával egyidőben Giró-Szász András kormányszóvivő az alagsori büfé felé vette az irányt slepjével. Az alagsori udvaron kialakított dohányzóban szokás szerint csak fideszesek és jobbikosok dohányoztak, köztük Szabó Erika közigazgatási államtitkár.
A Fidesz képviselői szokatlanul fegyelmezetten már elkezdték elfoglalni helyeiket a patkóban. Ellenzéki képviselő egy sincs a teremben, az épületben is csak jobbikosokat láttunk egyelőre.
Jönnek föl a főlépcsőn, és szinte mindenkin az a megkönnyebbülés látszik, hogy hálistennek vége a Palinak, és megint el lehet énekelni a Himnuszt. Répássy Róbert úgy mosolyogt, mintha újra elolvasta volna a legjobb poénokat Gyurcsány Ferenc szakdolgozatából.
De ezen itt már senki sem lepődik meg.
Már egy jobbikos is beült a terembe, ha minden igaz, Hegedűs Tamás, a párt gazdasági szakembere. (A bizonytalanság oka, hogy nagyon homályos a tévé képe a sajtóteremben, ahonnan az ülést követhetjük.)
Mert az ünnepi ülés + a nyári meleg kihozta a jelenlévőkből a létező legrövidebb szoknyákat és a legvékonyabb fekete harisnyákat. Sajnos a képviselőnők nem ilyen bátrak, az összes többi itt dolozó csaj annál inkább. Most már legalább értem, hogy miért menekült olyan ijedt arccal egy Mercedesre való görögkeleti pap kifelé, amikor 9 óra tájban éppen becsekkoltam a Parlament kapujánál.
Észrevették már, hogy a legfőbb ügyész milyen ügyesen nyomja a hiphopklipek által népszerűvé tett, úgynevezett bandavonulást? Lazán dobálja a testét, csakúgy, mint mögötte a kemény arc haverok, nem lepődnék meg, ha az egyik haver táskájában ott lapult volna egy palack Courvoisoier meg egy Mumm pezsgő!
A házelnöki jogkört ideiglenesen gyakorló Lezsák Sándor utoljára lehet ma ebben a szerepben, Áder János megválasztásával, és eskütételével Kövér László már nem lesz ideiglenes köztársasági elnök, és visszaveheti a ház vezetését. Talán ezért is érkezett ilyen pontosan Lezsák, elképzelhető, hogy tízkor elkezdődik az ülés. Megérkezett az LMP, és már vagy három jobbikos is. A szocialisták és a gyurcsányista függetlenek egyelőre távollétükkel tüntetnek.
Roy, a volt egri szkinhedvezér alkalomhoz illő, sujtásos fekete mellényt visel. A jobbikosok szeretik az ilyet.
Az Esélyes most vonult át a családjával és Kövér Lászlóval az ülésterem felé. Áder láthatóan jókedvű és nem tart semmilyen meglepetéstől, miért is tartana. Fekete öltönyt visel, de ez sem meglepetés.
de csak elkezdődött az ülés. Lezsák egyből Kövér üdvözlésével kezd, az Esélyest és családtagjait csak másodikként köszöntötte, Orbánt harmadikként.
Itt van Sólyom László volt köztársasági elnök, Mádl Dalma, a néhai köztársasági elnök neje, az Alkotmánybíróság és a Kúria elnöke és még sokan mások, pl. az egyházak vezetői is.
Csak köztársasági elnököt választanak a héten, elmarad a plenáris cirkusz. A ház közfelkiáltással kézfelemeléssel elfogadta a napirendet.
De nem, mindjárt bele is vágnak a szavazásba.
Lezsák ugyanis most Áder életéről mesél. És óriási meglepetéssel indít rögtön: Áder magyar ember!!!!!
A képviselők Áder János közül választhatnak köztársasági elnököt. Az eredményt előrejelzi a taps a kormánypárti padsorokból. „Áder János pályafutása egy magyar ember története – kezdett bele az egyetlen jelölt életrajzának ismertetésébe Lezsák ideiglenes házelnök. – Áder János bejárta a rengeteget” – tudtuk még meg, és azt is, hogy Áder megtapasztalta a kemény, kétkezi munkát is.
Bárkiről beszél, az olyan, mintha a temetését közvetítené az M1-en.
Áder mindig egyenes ember maradt, akit szerény anyagi körülmények között élő szülei példás erkölcsi értékekkel ruháztak fel, tudtuk még meg Lezsáktól. A rábaközi emberek pedig szorgalmasak, és mert Áder rábaközi, szorgalmas.
És nagyon keményen dolgozott a tanulás mellett.
Áder egyetemi felvétele után elvesztette édesapját, ezért az egyetem mellett éjszakai munkát vállalt, hogy eltartsa családját. „Nem a politikában kezdte a pályafutását, a főváros VI. kerületének lakásügyi osztályán dolgozott” – folytatta az életrajz ismertetését Lezsák. Utána az MTA-n dolgozott, de családi gazdálkodással teremtette meg a megélhetés alapjait.
Már a politizálás előtt, a tanács lakásügyi osztálya és az MTA szociológiai intézete. Ez nyilván válasz azokra a komcsi hangokra, hogy a korábbi elnökök a civil életben is domborítottak, Áder viszont politikus elnök.
Mindig nyitott volt az érvekre és sohasem ijedt meg a vitáktól, mondta még Lezsák Áderről, rendszerváltó politikusaink egyikéről.
De most olyan, mit valami legrosszabb kereszténydemokrata unalomágyú. Halló, ébresztő!!!
Mondta most Lezsák. Fantasztikus véletlen, hogy a fontos politikai állások betöltői pont mindig azok, akik nem is akarják. Borzalmasan frusztráló lehet a mai Magyarországon törtetőnek lenni!
Áder 1990-től 2009-ig volt országgyűlési képviselő, háromszor nyert egyéniben szülővárosában, Csornán. 1998 és 2002 között házelnök, 2002-2006 között a Fidesz frakcióvezetője volt. „Áder János olyan ember, aki sosem a tisztségre jelentkezik, de higgadtan, nagy körültekintéssel végzi feladatait” – mondta Lezsák. Nagy tapsot kap a bejelentés, hogy Ádernek négy gyereke van nejétől, Herceg Anitától, akivel 27 éve házasok. „Áder János pályafutása egy magyar ember története” – foglalta keretbe beszédét Lezsák.
Most a jegyzők ismertetik a titkos szavazás menetét. A képviselőknek negyven percük lesz leadni szavazatukat a Parlament Duna-parti folyosóján, ahol csak képviselők tartózkodhatnak ezalatt. Utána húsz percig számolják a szavazatokat. Szavazni egymást metsző vonalakkal lehet, igennel vagy nemmel.
Sajnos, nem egy kaftános zsidóval, hanem pár magyar mondattal.
Óriási izgalommal másznak ki a képviselők a folyosóra szavazni.
Vajon kavar-e még egyet Áder, a titkos szavazások nagy taktikusa? Upponyi, az ismert politikai mikroelemző szerint „Gyurcsányt fogják megválasztani, hogy utána azonnal megbuktassák plágiumváddal”.
hogy Áder még egyszer megválasztatja Sólyom Lászlót, ezúttal úgy, hogy az nem is indul a versenyben. Micsoda politikai boszorkánykonyha ez!