Elveszik az egyetemek gyakorlóiskoláit

2012.06.27. 21:44

Elveszik az egyetemektől az eddig általuk fenntartott gyakorlóiskolákat, azaz ezentúl nem az az egyetem fogja őket fenntartani, amely hallgatókat küld a pedagógusdiploma megszerzéséhez elengedhetetlen gyakorlótanításra, írja a Magyar Narancs.

A lap információi szerint már el is készült az erről szóló törvényjavaslat, bár ezt még nem hozták nyilvánosságra. Az intézkedés egyetlen célja alighanem a közoktatás minden egyéb szegmensében is szorgalmazott központi, minisztériumi kontroll kiterjesztése lehet, ugyanakkor túl azon, hogy egy működő modell leépítésével bizonytalan financiális helyzetet teremt, jelentősen meggyengíti a szakmailag életbevágóan fontos kapcsolatot a felsőoktatás és a fogadóintézmények között.

Márciusban kezdődött

Az első problémák akkor jelentkeztek, amikor kiderült, hogy az ELTE az őt ért megszorításokat kénytelen továbbterhelni gyakorlóiskoláira. Mint arról márciusban az Index is beszámolt, az ELTE idei költségvetéséből 2,7 milliárd forintot vont el az állam, így az egyetem a gyakorlóiskoláira terheli az iskolák közüzemi díjainak a felét. Ez a Trefort Ágoston Gyakorlóiskolában 15 millió forint, miközben idén 243 millióból kéne gazdálkodniuk.

A Radnóti Miklós Gyakorlóiskola vezetősége a „váratlanul kétségbeejtővé vált pénzügyi helyzete” miatt levélben kért segítséget a diákok szüleitől és öregdiákjaitól. Az iskola weboldalán elérhető levél szerint az állami költségvetés 2,7 milliárd forintot vont el a Radnóti fenntartójától, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemtől, amely emiatt gyakorlóiskoláira terhelte a közüzemi díjak felét.

Elébe mentek

A Magyar Narancs kitér arra is, hogy  a Rektori Konferencia június 20-án kelt levelében a rektorok a kiszámítható finanszírozás garanciáit kértek a kormányzattól. A levélben ugyanakkor furcsa módon minden előzmény nélkül szóba kerülnek a fenntartás kérdései is. A levél – látszólag minden apropó nélkül – leszögezi a tényt, hogy „az állami és egyházi gyakorlóiskolák fenntartói az eddig bevált és jól működő gyakorlat szerint továbbra is a felsőoktatási intézmények”.

A levél zárlatában ráadásul a pénzügyi stabilitás biztosítása mellett azt is kérte a Rektori Konferencia az Emberi Erőforrások Minisztériumától, hogy„az új törvényi szabályozás adta keretek szerint továbbra is biztosítsa az állami (egyházi) gyakorlóiskolák fenntartásában a felsőoktatási intézmények fenntartói jogosultságait” – mindezt anélkül, hogy e jogosultságokat bárki hivatalosan elvitatta volna. Egyes értelmezések szerint a levél megpróbált elébe menni a kiszivárgott döntésnek.

A Magyar Narancs megkereste az ügyben az oktatási államtitkárságot. Gloviczki Zoltán helyettes államtitkártól a következő választ adta: „A gyakorlóiskolák eddig is állami fenntartásúak voltak. Minden további velük kapcsolatos intézkedés az intézményvezetők tájékoztatása mellett történt és történik. A gyakorlóiskolák finanszírozása a közvetett egyetemi támogatás helyett valóban központi költségvetési irányból fog érkezni.”