Végrehajtási rendelet jön a dohányzást tiltó táblák méretéről és feliratáról
További Belföld cikkek
- Napsütéses, de szeles idő lesz karácsony másnapján
- A rendőrség 210 ittas vagy bedrogozott járművezetőt kapcsolt le
- 13 éves lányt kényszerített prostitúcióra a nyírmihálydi baltás gyilkos
- Adminisztratív úton szigorítanák a közpénzből hirdetők plakátkampányait
- Most már biztos, Gulyás Gergely szakított az ünnepi hagyománnyal
Folytatódnak a nemdohányzók védelmében hozott intézkedések, hamarosan egy külön végrehajtási rendeletben pontosan meghatározzák a dohányzásra kijelölt helyet jelölő, illetve a dohányzást tiltó táblák pontos méretét és feliratát is – mondta az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) Dohányzás Fókuszpontjának vezetője. Demjén Tibor közölte: a jelenlegi szabályozás úgy fogalmaz, hogy ezek a feliratok legyenek „jól láthatóak, jól olvashatóak”.
Képes figyelmeztetés
Most a nemdohányzók védelméről szóló törvénnyel kapcsolatban készülő végrehajtási rendeletben, amelyet várhatóan heteken belül elfogadnak, pontosan meghatározzák a jelzések feliratát és méretét, amiket egy egyéves türelmi időn belül mindenhol alkalmazni kell. Ezen felül a zárószavazásra váró trafiktörvény egyik fő üzenete is az, hogy a dohánytermék nem egy normál, átlagfogyasztási cikk, hanem fokozottan veszélyes az egészségre – mondta Demjén Tibor, aki reméli, hogy ennek hatására a dohánytermékek fogyasztása csökkenni fog.
Úgy véli, az, hogy a jövőben elkülönített helyen árulják majd a dohánytermékeket, már azért is üdvözlendő, mert így a fiatalok nehezebben juthatnak majd cigarettához. A nemdohányzók védelmében hozott intézkedések másik aktuális eleme, hogy szeptember elsejétől csak képes figyelmeztetéssel ellátott dohányterméket szabad gyártani, 2013. január elsejétől pedig csak ilyenek lesznek forgalmazhatók.
Demjén Tibor szerint a képekkel kombinált feliratok jóval hatásosabbak az információközlésben. Különösen a fiataloknál szeretnék ezzel is elérni, hogy ne gyújtsanak rá. A dohányosoknál pedig az a cél, hogy vegyék figyelembe a nem dohányzókat is, illetve hogy motiválják őket a dohányzásról való leszokásban.
A Dohányzás Fókuszpont vezetője elmondta, hogy összesen 14 szöveges felirat van, ehhez szövegenként három kép tartozik, vagyis a szeptembertől gyártandó cigisdobozokon 42 kombináció lesz látható. Az európai uniós tagországok számára egységesen előírt képanyaggal készült figyelmeztetéseknek három csoportja van. Az egyik a dohányzás egészségkárosító hatásainak tüneteit mutatja be, például daganatok, tüdőrák képével. A másik csoport a passzív dohányzás ellen szól például az a kép, amin egy gyerek van oxigénmaszkban. A harmadik csoport a nőkhöz, férfiakhoz speciálisan szól, például egy lekonyuló cigaretta képével.
A feliratok segítenek a leszokásban
Demjén Tibor elmondta, hogy az OEFI által a magyar lakosság körében végzett korábbi felmérés alapján az EU-s képanyag megfelelő arra, hogy elrettentse az embereket a dohányzástól. Eszerint a magyar felnőttek 55,5 százaléka el szokta olvasni a cigarettásdobozokon feltüntetett figyelmeztető feliratokat, és a válaszadók háromötöde úgy vélte, hogy a képes egészségvédő feliratok visszatartó erővel bírnak. Demjén Tibor arra is kitért, hogy azokban az országokban, ahol bevezették ezeket a képpel kombinált figyelmeztetéseket, néhány százalékkal csökkent a cigarettafogyasztás, de ami lényegesebb, hogy a képek hatására többen keresték fel a leszokást segítő rendelőket, és emelkedett a dohányosok körében a leszokási szándék.
Ezért a magyarországi figyelmeztetéseken is feltüntetik majd, a leszokásban segítséget nyújtó honlap, illetve telefonos vonal (06-40-200-493) elérhetőségét. Ezen a telefonszámon nemcsak a leszokásban nyújtanak segítséget, hanem a nemdohányzók védelméről szóló szabályozással kapcsolatos észrevételeket, illetve panaszokat is jelenthetik. Az eddigi adatok alapján a panaszos hívások voltak többségben, a telefonálók 40 százaléka viszont a dohányzásról való leszokásban kért segítséget.
50 ezer forint cigizésért
A nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorításának értelmében 2012. január 1-jétől tilos a dohányzás a közforgalmú intézményekben, így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében. A dohányzási tilalom betartását január elseje óta ellenőrzi az ÁNTSZ, de bírságot a 3 hónapos türelmi idő alatt nem szabhattak ki.
Április elseje óta viszont a szabályszegést magánszemélyek esetében 50 ezer forintig, intézmények esetében 2,5 millió forintig terjedő bírsággal büntethetik a népegészségügyi szakigazgatási szervek. Demjén Tibor elmondta: mostanra már bőven 20 ezer felett van a szigorított dohányzási szabályok betartásával kapcsolatos ellenőrzések száma. A tapasztalatok alapján egyre kevesebb a szabályszegés – tette hozzá.