- Belföld
- oktatás
- közoktatás
- hoffmann rózsa
- iskola
- államosítás
- klebelsberg kuno intézményfenntartó központ
- önkormányzat
Kinevezik a tankerületi igazgatókat
További Belföld cikkek
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
Januártól állami fenntartásba kerülnek az általános iskolák, gimnáziumuk, középiskolák és szakiskolák. Az intézmények állami fenntartását a nyáron létrejött, az egykori kultuszminiszter nevét viselő Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KIK) koordinálja majd. A feladatokat a központ 198 tankerületeken keresztül látja el, élükön a tankerületi igazgatókkal.
Ezeknek a tankerületeknek az élére nevezték most ki a vezetőket, többségük még szerdán megkapja az értesítést – mondta Hoffmann Rózsa keddi sajtótájékoztatón. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatási államtitkár a tavaly decemberben elfogadott köznevelési törvény fontos állomásának nevezte a tankerületek kialakítását és az igazgatók kinevezéstét. Mint megjegyezte, az állami kézbe vétellel az oktatási rendszer egységesebb és igazságosabbá tétele a cél.
Az állami irányítás, fenntartás alapvetően szakmai irányítást jelent. A pedagógusok és a nevelő-oktató munkát segítők állami alkalmazottak lesznek. Szintén a központ állományába kerülnek a technikai dolgozók, ha az önkormányzat január 1-jétől az intézményt nem működteti. A decemberi bérek és járulékok utalása január elseje után már a központ feladata lesz. Az iskolák fenntartása mellett a 3 ezer főnél kisebb lélekszámú települések iskoláinak a működtetését is a tankerületek veszik át. (Az állami átvételről részletesen ebben a cikkünkben olvashat.)
Marekné Pintér Aranka, a KIK megbízott elnöke az elmúlt két hónap szakmai eredményeit ismertetve elmondta, a tankerületi igazgatói posztokra összesen 874-en jelentkeztek, zömében iskolaigazgatók, oktatásban jártas szakemberek, illetve térségi projektmenedzserek. A KIK megbízott elnöke megjegyezte, „nagyon sok jól felkészült” jelentkezők közül választották ki az igazgatókat, akiknek első feladata az lesz majd, hogy a saját járási tankerületben felvegyék a települési önkormányzatok vezetésével a kapcsolatot, és előkészítsék a megállapodást, hogy „az állam fenntartóként történő belépése zökkenőmentes legyen”.
Még két hétig gondolkodhatnak
Hoffmann szerint a következő két hónap elég lesz az önkormányzatnak arra, hogy a KIK-kel közösen előkészítsék az átadás-átvételt . „Az átvételből a szülők, a pedagógusok és a gyerekek vélhetőleg semmit sem fognak megérezni” – véli az államtitkár.
A települések nyilatkozhatnak úgy, megtartják iskoláikat. Változás, hogy az önkormányzatoknak október vége helyett november 15-ig tehetnek erről szándéknyilatkozatot tenni, azaz tudják-e a jövőben vállalni az intézményeik működtetését. (A 3 ezer főnél kisebb településeknek akkor kell nyilatkozni, ha vállalják, a nagyobb településeknek abban az esetben, ha átadják az államnak az intézményeik működtetését.) De hogy pontosan hány önkormányzat dönt úgy, hogy nem adja át az iskola működtetését, még nem tudni. Marekné Pintér Aranka újságírói kérdésre is csak annyit válaszolt, érkeztek már szándéknyilatkozatok az önkormányzatoktól, hogy szeretnék átvenni a működtetést, pontos számot azonban nem mondott.
Hoffmann szeptemberben viszont azt nyilatkozta, arra számít, hogy az intézmények jóval több mint fele, legalább kétezer iskola kerül majd át állami fenntartásba januártól.