"Itt vagyok a IV. kerületi kapitányságon. Megérkezett már a DK által felkért ügyvéd kolléga, aki a legfiatalabb előállított fiatalembert segíti majd. A rendőr kollégák segítőkészek. Hamarosan jelentkezem" - írta egy órája a Facebookon Vadai Ágnes.
A mostani döntések véglegesek. A pontszámokról és más nyitott ügyekről lehet még tárgyalni.
Számos európai országban probléma, hogy elmennek a végzettek, máshol is keresik a megoldásokat, Giró-Szász András szerint erre megy a világ.
Giró-Szász szerint nem csupán két nap van a ponthatárok meghúzására, mert a kormány nemcsak munkanapokon dolgozik. Karácsonyra meglesznek a ponthatárok, hétvégén is húzzák majd őket ezek szerint.
A rektorokkal és a HÖOK vezetőivel is akar tárgyalni Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter. A tárgyalás nemcsak ötletelés, hanem magyarázat is, hogy miért lesz ez jó a hallgatóknak.
A kormány szerint a diákok hat pontjából ötöt teljesítettek.
A pécsi Simonyi Károly Szakközépiskola és Szakiskolában az egyik szünetben a diákok felolvasták tiltakozásuk szövegét, majd a következő tanórán egyórás néma tiltakozó demonstrációt tartottak az iskola aulájában. Sztrájkoltak a Szent László Gimnáziumban is.
Nagy Dávid, a HÖOK ülősztrájkoló elnöke azt mondta a kormányszóvivői tájékoztató után a hozzá kimenő miniszternek, Balog Zoltánnak, hogy a bejelentett kormánydöntést írásba adva kérik.
Az SZTE Hallgatói Sztrájkbizottsága szerda délután fél ötre a Csongrád Megyei Kormányhivatal Rákóczi téri épülete elé szervez tüntetést.
Szolnokon az országos követelésekre szándékaik szerint "ráerősítő" petíciót adtak át szerdán a fideszes polgármesternek a város diákjainak képviselői. A polgármester, Szalay Ferenc azt mondta: egyetért a küldöttséggel abban, hogy "aki el akarja, és el is tudja végezni az adott képzést", az a jövőben is bejuthasson a felsőoktatási intézménybe. Változtatásra szorulnak ezen kívül az úgynevezett röghöz kötés szabályai is, tette hozzá. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy a petíciót okafogyottnak tartja, és meggyőződése, hogy az országos tiltakozás mögött "politikai háttér húzódik", ám szerinte a szolnoki megmozdulás is azt üzeni, hogy a fiatalokat komolyan kell venni.
Az ülősztrájkját befejező HÖOK-elnök, Nagy Dávid az MTI-nek azt mondta: a szerdai kormányhatározatok alkalmasak arra, hogy folytassák a tárgyalásokat, ugyanakkor az 55 ezer helyről nem tudni, hogyan oszlik el, és megjegyezte azt is, hogy a jogász- és a közgazdászképzésben továbbra sem lenne államilag finanszírozott hely. Megtisztelő, hogy a miniszter kijött a kormány üléséről a HÖOK képviselőjéhez, tette hozzá Nagy Dávid.
A szentesi Horváth Mihály Gimnázium diákjai és tanárai is demonstrációt szerveztek szerdán. A gimnázium irodalmi-drámai tagozata a nevéhez híven versekkel, irodalmi idétekkel nyilvánította ki véleményét a felsőoktatást érintő változásokról, írta olvasónk. A tüntetésről videó is készült. A budapesti, Gizella úti Európa 2000 Középiskola diákjai is csatlakoztak a sztrájkhoz.
Már megérkeztek az Egyetem térre az Eötvös József Gimnázium diákjai, körülbelül 150-en jöttek el. Ide várják még az Apáczai, a Trefort és a Veres Pálné tanulóit is. A "Csend hangjai" elnevezésű akciót a Diákellenállás A Felsőoktatásért nevű középiskolás szervezet hirdette meg. A diákok többsége saját középiskolája előtt fog néma csendben felsorakozni, a négy pesti gimnázium tanulói viszont az Egyetem téren. A térre érkezett eötvösös diákok egy része nem hallotta még a déli kormánybejelentést, de volt, aki igen. Szerinte továbbra is kell tiltakozni, például azért, mert a jogászképzésben így sem lenne államilag finanszírozott hely. Őt például pont a jog érdekli.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség mintegy 30 ezer tagja szolidáris a kormányzat oktatáspolitikájával szemben fellépő diákokkal, tanáraikkal és szüleikkel, közölte Balogh Béla, a szövetség országos elnöke az MTI-vel. "Támogatunk benneteket céljaitok elérésében, abban, hogy kiálltok érdekeitek érvényesítéséért, bízunk az összefogás erejében, hogy harcotok, kitartásotok eredményes lesz" - fogalmazott.
A BRFK közölte, hogy szerda éjfélig tilos megállni a Magyar Tudományos Akadémia parkolójának teljes területén, a Széchenyi Lánchíd északi parkolójában, valamint a Zoltán utca mindkét oldalán a Szabadság tér és a Nádor utca között.
A Csend hangjai tüntetésre végül csak három belvárosi gimnázium diákjai mentek el, az eredeti programhoz képest a Trefort tanulói inkább iskolájuk előtt maradtak. 250-en lehetnek így is. A diákok többsége nem hallott még a kormány déli bejelentéséről.
A Csend hangjai tüntetésen olyan rövid volt a beszéd, hogy szó szerint közöljük:
"12 órakor hoztak egy rendeletet, amit mindenkinek ajánlunk, de azért továbbra is tartsunk ki az elveink mellett."
Tíz perc volt a Csend hangjai az Egyetem téren, a diákok ennyit is ígértek, vége a középiskolások tüntetésének. "Megmutattuk, hogy nem vagyunk szervezetlen diákcsürhe" - vont mérleget a főszervezőnek látszó középiskolás, aki nem akarta megmondani, hogy melyik suliba jár.
A kormány szerdai bejelentése ellenére is készülnek a négyre meghirdetett, MTA előtti tüntetésre a diákok. A röghöz kötés ellen, illetve a jogász- és közgazdászképzés ingyenességéért továbbra is érdemes tüntetniük, vélekedtek.
Osztolykán Ágnes, az LMP képviselője szerint félsiker a szerda déli kormányhatározat. Azt sikernek tartja, hogy 55 ezer diák kezdheti meg ingyen egyetemi tanulmányait 2013-ban. Azt viszont nem látja, hogy honnan lesz erre pénz.
Míg Giró-Szász András kormányszóvívő azt mondta, hogy a diákok hat követeléséből a kormány ötöt teljesített, addig az LMP-s Osztolykán Ágnes szerint a hatból csak egyet teljesített a kormány. Giró-Szász szerint csak a röghöz kötés ügyében nem engedtek, Osztolykán szerint csak a keretszámok eltörlése ügyében engedtek. Osztolykán szerint "a diákoknak tovább kell menniük ezen az úton", vagyis hallatni kell a hangjukat továbbra is.
A Hallgatói Hálózat közleménnyel válaszolt a kormány bejelentésére. "A tényt, hogy a kormányzat végre a diákok követeléseinek teljesítése irányába indult el, üdvözöljük." De van még kifogásuk bőven. A következő néhány posztban ezeket foglaljuk össze.
Nem értik, ha eltörlik a keretszámokat, akkor hogyan lehet, hogy 55 ezer főben határozzák meg a az ingyenes diákok létszámát.
Nincs garancia arra, melyik szakra hány diák mehet, és hogy lesz-e ingyenes hely jogon és közgázon.
Vonják be a keretszámok kialakításába az érintetteket.
Úgyse lesz elég pénz. A beígért többlet beruházásokhoz, és nem az oktatás fenntartásához rendelhetők.
És ezekért akarnak tovább tüntetni:
"Ne állítsák, hogy teljesítették a követeléseinket, mert ez számos ponton hazugság! A kizárólag Fehéroroszországban létező röghöz kötés eltörlésére továbbra sem mutatkozik kormányzati szándék. Nem látszik a forráskivonások leállításának, a hátrányos helyzetűek segítésének szándéka. Arra sincs garancia, hogy minden szakon lesznek államilag finanszírozott helyek. Így a ma bejelentett változtatások, ha meg is valósulnak majd, csak részsikert jelentenek számunkra."
Délután egykor kolozsvári magyar hallgatók és diákok szerveztek szolidaritási megmozdulást. Kolozsvár főterén, Mátyás király szobra előtt gyűltek össze, hogy kifejezzék, támogatják a magyarországi diákok által követelt hat pontot. A Transindexen képek is vannak.
"ne csak a keretszámokat, hanem magukat a számokat úgy általában törölje el a kormány - követeli iskolások egy csoportja" - írja Twitteren a Fidesz EP-képvislője.
A Scheiber Sándor Gimnázium 150 tanulója csatlakozott a 14 órás országos tiltakozáshoz.