A Heti Válasz, a Századvég és a többi jobboldali ernyőszervezet konferenciát tart arról, hogyan érvényesül a „magyar modell″ és a „nemzeti érdek″ Európában. Percről-percre.
Üdvözöljük a kedves olvasókat a Heti Válasz, a Századvég és a Széll Kálmán Alapítvány „Fókuszban a nemzeti érdek″ című konferenciájáról, ahol a Fidesz holdudvarának képviselői mellett Orbán Viktor és Lázár János is beszélni fog, méghozzá – a rendezvény alcíme alapján – az „átalakuló Európában″ érvényesülő „magyar modellről″. Ez első hallásra eléggé ködösnek tűnik, de azért jöttünk el, hogy kiderítsük, miről is van szó.
A konferencia nem épp sajtóbarát, az újságírókat, forgatócsoportokat a steril konferenciaterem végébe száműzték, most mindenki itt szorong, és próbál tolmácsgépet/konnektort szerezni. Sebaj, a liftzene mindenkit egyformán büntet!
A széksorok mellett a falhoz lapulva az utolsó négyzetcentimétert is kitöltik a jobboldaliságban megőszült akadémikusok és a KIM ifjútörökjei. A sarkokban álldogáló testőrök és a rohangáló PR-osok kezdenek kétségbeesni.
Az újságírók csak az operatőrök közül tudnak kukucskálni, de legalább a hangosítás kiváló. Lánczi András, a Századvég igazgatója köszöntőjével kezdődik az esemény. A filozófus hitet tesz a magyar modell létezése mellett, és elmondja, hogy ez a magyar modell az európai- és a magyar politika „aránytalanságát″ hivatott kiküszöbölni. Ez az aránytalanság abban áll, hogy felborult az egyensúly a közösség és az egyén között az utóbbi javára.
Borókai Gábor szerint aki kockáztat, az győz. „Mindig túl messzire kell mennünk ahhoz, hogy kiderüljön, meddig tudunk elmenni″ – idéz egy grafiti-bölcsességet. „Mi kockáztattunk és győztünk.″ – jelenti be. Most egy kicsit elgondolkuztunk azon, hogy mikor is győztünk, de utána rájöttünk, hogy Borókai biztos a túlzott mértékű hiány miatt folyó eljárás megszüntetésére gondol.
A konferencia díszvendége José María Aznar, Spanyolország volt miniszterelnöke, aki a nyugdíjas politikusok ráérős stílusában osztja meg az olyan derűs bölcsességeket a közönséggel, mint hogy „van élet a politika után is″. Azért politikáról is beszél, elsősorban az európai országok felelősségvállalásáról, az Unió vezetésének probelmatikusságáról, és más olyan témákról, melyeket pályafutása során minden uniós politikus elmond legalább százszor.
Az eltérő hagyományok és történelmi sajátságok miatt rossz útnak nevezi a túlzott egybeolvasztást. Szerinte inkább a nemzetállamok Európájára, egy rugalmasabb és a reformra jobban hajló egységre van szükség. És még tudják mire? Egy európai társadalmi szerződésre! Most eszünkbe jutott, mit gondolhat ilyenkor a mellette ülő Lánczi András, aki rettentően utálja a társadalmi szerződés gondolatát.
Sajnos Aznar nem beszél jobban angolul, mint azok a kasztíliai turisták, akik a Hősök terén keresik a budai várat. De a legnagyobb odafigyeléssel sem bírunk semmi érdekeset kihámozni szavaiból. „A politikusnak döntései során az életet kell figyelembe vennie″, ilyen és ehhez hasonló bölcsességek hangzanak el.
A gazdaságpolitikában két fontos elv van: a stabilitás és a rugalmasság, ha ezek közül elvész az egyik, akkor baj van; ha mindkettő, akkor katasztrófa.
Miközben Aznar a magyar gazdaságpolitikai sikereket méltatja – „nagyon-nagyon fontos ez a magyar embereknek″ – eszünkbe jutott, hogy idefelé tartva a MOM Parknál élőben is láttuk azt, amit eddig csak filmekben: esőköpenyes, füldugós, kocogást mímelő ügynököt.
Először Aznarnak, a „spanyol hazafinak″ köszöni meg jelenlétét, ami szerinte sokkal fontosabb dolog, mint egy egyszerű látogatás. Orbán összefoglalja a párás melegben elbóbiskoló vendégek számára a spanyol vendég beszédének tanulságát: egy nemzetnek minden körülmények között meg kell őriznie a méltóságát.
Orbán elmondása szerint először egy 1995-ös Népszabadság-cikkben figyelt fel „a nagy harcosra″, aki a széthúzó jobboldali pártocskákból egy nagy gyűjtőpártot alakított ki, mely nem hátrált meg a baloldal elől, nem „határolódott el″ a francoista elemektől sem. Orbán nem titkolja, hogy a Fidesz a spanyol néppárti modellt vette alapul a maga jobboldali hatalomkoncentrációjához.
Orbán fontosnak nevezi a geopolitikai gondolkodást, mert szerinte ma a kisszerűség uralkodik a politikában. A miniszterelnök szerint nehéz megérteni a magyarokat, elmondása szerint neki magának is nehézségei vannak ezzel, de ő Aznarnak a gólyóstollal, presszókávéval és számítógéppel tudta jellemezni a magyar nemzetet, ezek ugyanis magyar találmányok.
A miniszterelnök kezébe veszi a Nemzeti Érdek új számát, és azzal kezd el viccelni, hogy most salesmanként kezd el dolgozni. Ezután a kormányzati teljesítményt mérő Nézőpont Intézet kormányértékelő propagandakiadványát, bocsánat, elemzését említi, mely a kormányprogramot 69 százalékban megvalósítottnak tekinti. „Mivel jót írnak rólunk, ezért persze, hogy idézem″ – ironizál.
A három éve megalakult második Orbán-kormány vállalásainak teljesülését az Index is követi, saját számításunk szerint viszont a választások előtt elhangzó nagyvonalú ígéretek kétharmadát még nem teljesítették. Bővebben itt.
De a számoknál sokkal izgalmasabb maga az élet. Lerombolni egy politikai közösséget, politikai tett. Felépíteni is az – hullámzik át Orbán a Nemzeti Érdek egyik tanulmányát idézve a saját kormányzati filozófiájának magyarázatára. Szerinte a romboló erő a kommunizmus, mely a kisszerűség politikáját képviseli, és az irigységen és az önzésen alapul. Szerinte ez meglehetősen sokáig fenntartható modell, de hosszú távon az eladósodáshoz vezet. Szerinte 2010-ben azért buktak meg a szocialisták, mert csődbe vitték az országot. De jött egy új politikai nemzedék...
Nagyon vicces, hogy Orbán a magyar modell fő alapelveinek – a szocializmussal szembeállítva – nettó liberális értékeket jelöl meg, de a konzervatív elit mégis rezzenéstelen mosollyan nézi őt.
Pont annyira önironikus, hogy kétpercenként oldja a feszült figyelmet, és tényleg jó poénokkal köszörüli a nyelvét a baloldalon. A jó hangulathoz persze az is kell, hogy a közönség – érthető módon – a tenyeréből eszik.
A kormány eddigi három évéből felidézte a vörösiszap-katasztrófa sokkoló élményét, a kellemesebbek közül pedig azt, hogy neki, a libaszínű trabant korszakában felnőtt embernek mekkora élmény volt az első Mercedes legurulása a kecskeméti gyártósorról.
A kormány érdemének tudja be Orbán, hogy a választási programot egy az egyben beletették a kormányprogramba, azaz mindent megvalósítottak, amit ígértek. De nem is ígéreteket, hanem vállalásokat tettek, ami szerinte nagy különbség. „Nincsenek többé láthatatlan dolgok, eljött az átlátható világ korszaka″, állítja, és sajnos biztos nem a közérdekű adatigényléseknél vért izzadó újságírókra gondol.
Percek óta a kormány teljesítményének fényezése a téma, ezeket nem is idézzük, perverzebb olvasóinknak inkább ajáljuk a Fidesz sajtóközleményeinek böngészését. Már a rezsicsökkentésről van szó, amit akkor vezettek be, amikor „megnőtt a bicepszünk″. Orbán szerint most ez a bicepsz tovább dagad, szóval van lehetőség a további rezsicsökkentésre.
Ezt sem tartja ám lehetetlennek Orbán!
Megfékezték a „kisgyerekeket hátba lövő″ sorozatgyilkosokat, megszüntették a nokiásdobozos gyakorlatokat. Lassan, tagoltan mondja: „senki sem állhat a törvények felett″. Azt mondja, hogy nevetésre ingerli, amikor a baloldal a demokráciát félti, miközben az őszödi beszéd óta tudni, hogy politikájuk első számú alapelve, hogy „csapd be a választókat″.
Orbán szerint ezt a történészekre kéne hagyni, ő csak a saját filozófiai koncepcióját követve dolgozni akar. Natessék.
Pedig a társadalom csak munkán alapulhat, illetve az is alapelv kell legyen, hogy az előrejutás kizárólag teljesítmény, érdem szerint történjen.
Előttem a teljesítménye és érdemei miatt az MMA élére került Fekete György hevesen bólogat.
Orbán Viktor csak egy félmondat erejéig tér ki a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére, beszéde végén inkább kitér arra a két filozófiai alapelvre, melyet eddig is sokat emlegetett. Az első inkább egy teológiai dogma, miszerint „az Isten jó világot teremtett, és minden adott ahhoz, hogy ebben az ember boldogulhasson″. A második pedig az, hogy van néhány törvény, amit meggyőződés nélkül tiszteletben kell tartani, különben „rámegyünk, rámegy a hazánk, rámegy az életünk. Ezzel foglalnám össze háromévi kormányzásunkat.″
Vége a beszédnek. A miniszterelnök hazai pályán laza, oldott, magabiztos volt, sikerült egy frankó jobboldali víziót megfogalmaznia. Erre a turbóra a válsztási kampányra kanyarodva biztos nagy szüksége volt az itt teljes létszámban felvonuló jobboldali elitnek.
Orbán távoztával enyhült a 45 fokos hőmérséklet és a 100 százalékos páratartalom. A kávészünet után kerekasztal-beszélgetésben keresik tovább a magyar modellt, és Lázár János is megosztja velünk a saját megfejtését!