Bíróság elé állítják Gergényiéket
További Belföld cikkek
-
A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
- Dömötör Csaba szerint a Tisza Párt kongresszusát Manfred Weberék finanszírozták
- Lesöpörte az asztalról a NOlimpia 2.0 népszavazás ügyét a Kúria
- Kislányokat futtatott egy hajdúsági férfi, aki képviselőként és ismert zenészként dolgozott
- Halálra gázolt a vonat egy embert Győr és Sopron között
Kedden, szeptember 17-én kezdi tárgyalni a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa annak a 14 rendőri vezetőnek az ügyét, akik ellen a 2006-os őszi események miatt vádat emeltek. Néhányan már csak volt rendőrök, de vannak, akik még most is állományban vannak. A legismertebb vádlottak: Gergényi Péter volt budapesti főkapitány, Bene László volt országos főkapitány és Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) egykori parancsnoka.
A per a vádirat felolvasásával és a vádlottak meghallgatásával fog kezdődni. Az ügyészség összesen tizenöt vádpontot szedett össze. A vádirat foglalkozik többek között a tévészékház ostrománál történtekkel, a hiányzó azonosító jelvényekkel, a túlkapások kivizsgálásának elmulasztásával. Az ügyészség többféle bűncselekményt ró a különböző rendőri vezetők terhére: elöljárói gondoskodás elmulasztása, elöljárói intézkedés elmulasztása, parancs iránti, jelentős hátrány veszélyével járó engedetlenség.
Az első tárgyalási nap épp az őszödi beszéd kiszivárgásának 7. évfordulójára esik. A per csütörtökön folytatódik, és jövő héten is lesz tárgyalás. Hatvan tárgyalási napot tűztek ki. Sokáig, a tervek szerint jövő nyárig kell majd várni az elsőfokú ítéletre.
![Gergényi Péter](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/479/4791/47919/4791928_8255bc79e8b725877345859462de54bf_wm.jpg)
Az ügyészség egyik vádlottat sem akarja börtönbe küldeni. A vádiratban csak felfüggesztett szabadságvesztést indítványoztak, néhány vádlott esetében pedig pénzbüntetést, illetve azt, hogy vessék vissza őket rendfokozatban. Az ügyészségi indítvány szerint a felfüggesztettre ítélt rendőri vezetők még a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól is mentesülnének. Ez ugyanakkor a bíróságot nem köti, a törvényszék hozhat szigorúbb ítéletet is. A Büntető törvénykönyv szerint például elöljárói intézkedés elmulasztásáért, ha az a szolgálatra jelentős hátránnyal jár, akár öt évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.