Megúszhatja ezt Novák Előd?
További Belföld cikkek
Miután Novák Előd december végén bejelentette, hogy családbarát babarádiósként el tudná magát képzelni politikusi pályája után, a januárt burkolatlanul rasszista gyerekposzttal indította. Az ország első kisbabáját rajkónak, családját tenyészetnek tituláló cikket osztott meg a nyíltan romagyűlölő Kuruc.infóról.
„Azért persze szaporodik a magyar is néhol, a mi családunkban is többen vagyunk, mint négy éve” – írta Novák a Facebookon saját harmadik gyereke születéséről.
Nem harmadik, hanem már a negyedik gyermekét szülte 23 évesen! Igenis komoly probléma a cigányság népességrobbanása.
„A magyarság nemcsak vészesen fogy, de lassan kisebbség leszünk saját hazánkban. Vajon mikor fogják megváltoztatni Magyarország nevét, ha ez így folytatódik?” – osztotta ki ezzel szemben a Rácz családot.
A megosztott cikkek így számoltak be Rikárdó születéséről:
- „Farkas Éva Erzsébet polgármester péntek délelőtt köszöntötte az ország első újévi rajkóját a makói Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórházban.”
- „Rácz Péter Rikárdó 100 ezer forintot és egy 100 ezer forintos bébikötvényt is kap az önkormányzattól.”
- „Anyja, a 23 éves Ráczné Nagy Szilvia háztartásbeli, apja, Rácz Péter közmunkás a makói önkormányzatnál.”
- „A kis Rikárdó rejtettéknek sajnos nem a harmadik gyermeke”, „leendő Makó-rákosi otthonában már 3 lánytestvére várja...”
- Képaláírás: „A polgármester asszony egyetlen pozitív villanása, hogy (bár tudat alatt, de) kissé ráijesztett a tenyészetre.”
Gyurcsány Ferenc vezetésével több DK-s politikus átnevezte magát Rikárdónak a Facebookon – igen, az a Gyurcsány Ferenc állt ki Rikárdó mellett, aki korábban a cigányozó eszmefuttatását letagadó, MSZP és DK által is támogatott miskolci polgármesterjelölt, volt rendőrkapitány Pásztor Albert mellett szerecsenmosdató publicisztikát írt. (Az Együtt és a PM elnöksége visszatáncolt Pásztor indításától, az MSZP és a Demokratikus Koalíció kiállt mellette, egy ütős Pásztor-idézet: „Kisebbségi nemzettársainkkal nem megy az egymás mellett élés. Ennyi. Ennyi. Semmi több. Lehet ezt kibontogatni meg ragozgatni, e mögött ennyi van, és nem több, és nem más.″)
De vissza a tárgyhoz: akkor ezért nem lehet feljelenteni Novák Elődöt?
A szólásszabadság és az emberi méltóság összeegyeztetése egy nehéz jogi kérdés – mondta az Indexnek Dojcsák Dalma, a TASZ szólásszabadság-szakértője. Amerikában közismerten kiemelten fontos a szólásszabadság, míg Németországban a holokauszt következményeként erősen lépnek fel törvényi eszközökkel a gyűlöletbeszéd ellen. Magyarország ebben a kérdésben középen helyezkedik el.
A szólásszabadságot Magyarországon nem lehet csak azért korlátozni, mert valakinek a beszéde a köznyugalmat sérti – csak akkor, ha mások alapjogaira (például életére, testi épségére) nyilvánvaló és közvetlen veszélyt jelentenek. Nem a beszéd tartalma számít tehát, hanem a lehetséges hatása: gárdistáknak elvileg nem szabad azt mondani, hogy menjenek és verjenek meg cigányokat, antirasszista hippiknek viszont (akik úgysem veszik komolyan, tehát nem fognak a következményeként romákat megverni) igen.
(A főszabály alól kivétel Magyarországon a kommunista és nemzetiszocialista rendszerek bűneinek tagadása: ez tartalma, nemcsak hatása miatt büntetendő, ítéltek már el autóst a holokamus matricájáért. Kivétel még az önkényuralmi jelképek használatát tiltó büntetőjogi tényállás.)
Amerikában a leghíresebb kapcsolódó eset egy neonáci tüntetés története: 1977-ben amerikai neonácik bejelentették: Chicago egyik elővárosában, Skokie-ban akarnak felvonulni. A helyi lakosság jelentős része zsidó volt, sokan holokauszttúlélők. Amikor a városháza és a helyi bíróság megakadályozták a tüntetést, a szélsőségesek az ACLU-hoz (American Civil Liberties Union) fordultak, akik végül a legfelsőbb bíróságon érvényt szereztek a szabad véleménynyilvánítás jogának. Így több mint egy évvel később, módosított helyszínen, maroknyi résztvevővel megvalósult a felvonulás (ahogy egy több ezer fős ellentüntetés is). „Ebből az látszik, hogy egy egészséges társadalom kiveti magából a szélsőségeseket, nem a jog eszközeivel kell fellépni ellenük” – összegzett Dojcsák.
Németországban a holokauszttagadás alkalmazott büntetőjogi tényállás, ami miatt akár börtönbe is lehet kerülni (ez Magyarországon nehezen elképzelhető). Németországban az egész társadalmat áthatja a szélsőséges megnyilvánulások elleni határozott fellépés: a Borussia Dortmund labdarúgócsapata nemrég hat évre kitiltotta stadionjából egyik szurkolóját, aki a hamburgi bajnoki előtti gyászszünet alatt a nácik közismert üdvözlését kiabálta be a vendégszektorból. (A Bundesliga harmadik helyén álló dortmundiak hamburgi meccse, Hermann Riegernek, a hazai csapat masszőrének halála miatt kezdődött egyperces gyászszünettel. A magáról megfeledkezett 33 éves drukker ekkor kiáltotta a „Sieg Heil" köszöntést.)
Nem uszítás
Dojcsák szerint összességében Facebook-posztjai miatt Novákot egy esetleges büntetőügyben nem ítélné el a bíróság. Az Alaptörvény ugyan kimondja, hogy a „véleménynyilvánítás szabadságának a gyakorlása nem irányulhat a magyar nemzet, a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösségek méltóságának a megsértésére” (kiemelés: Index), de nem az alkotmány, hanem a büntető törvénykönyv alapján lehet valakit bíróság elé citálni. A közösség elleni uszításban a bíróság megvizsgálná a nyilvánvaló és közvetlen veszély kritériumát, amit Dojcsák szerint ez a megnyilvánulás nem ütne meg.
Dojcsák kiemelte: Magyarországon ritkán ítélnek el embereket uszításért, és messze nem mindig hoznak a hatóságok megfelelő döntést az ilyen ügyekben. Ez az a 2012. augusztusi, devecseri szélsőjobboldali demonstráció, melynek ügyében a rendőrség nem is tett feljelentést, pedig nyilvánvalóan túllépte a törvényesség határait:
Hiába létezik a büntető tényállás, ha a jogalkalmazó nem tudja használni – kommentálta akkor az ügyet a TASZ. Egy esetleges polgári perről Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság programvezetője kifejtette: az új polgári törvénykönyv lehetővé teszi, hogy a gyűlöletbeszéd ellen a sértett kisebbség bármely tagja (vagy akár az ügyészség) keresetet indítson. Itt nem kell erőszaknak fennállnia, mint a büntetőjogi esetben, elég, ha
- nagy nyilvánosság előtt
- etnikai hovatartozás alapján
- negatív véleményt hangoztat valaki, ami
- súlyosan sértő, „vagy kifejezésmódjában indokolatlanul bántó”.
Ebből a négyből Novák posztjainak esetében az utolsó bírói mérlegelés kérdése, a többi megvalósul (bár az is vitatható, hogy a Kuruc.info megosztása a saját véleményének minősül-e). A kereset indítására 30 nap áll rendelkezésre.
Nyugalmat akarnak
Úgy tűnik, Novák nem akad fenn a jogi vagy erkölcsi eszmefuttatásokon, máris felszólította Rikárdó szüleit, hogy kérjenek tőle bocsánatot:
Novák posztjának előzménye, hogy Rikárdó édesapja nyilatkozatban jelentette be: nyugalmat szeretnének a családnak, egyébként nem segélyből élnek, az édesapának több mint 50 ezer forint adózás utáni jövedelme van a közmunkából, ami mellett alkalmi és idénymunkákat is vállal. Az anya állítólag nyugtatót szedett a kórházban, az apának is voltak álmatlan éjszakái. „Novák Előd kérjen bocsánatot! Képtelenek vagyunk feldolgozni, hogy pici babánkat minden ok nélkül bántják” – írták a nyilatkozatban.
Fideszes politikus is megszólalt azóta az ügyben. „Egyetlen egy gyereket sem lehet megbélyegezni, szülessen bár a Rózsadombra vagy Makóra, palotába vagy putriba″ – mondta a Makó és térsége országgyűlési képviselői posztját is betöltő Lázár János a Makóhíradó.hu-nak kedden. Lázár szerint minden magyar gyereknek vele született joga, hogy a sorsát a tehetsége és a szorgalma alakítsa.
Nem én vagyok gyalázkodó, az egy másik csoportra jellemző... Sokan gyűlölködve jelentgették fel az oldalamat, s ki a akartak rekeszteni engem a Facebookról.
– posztolta Novák annak kapcsán, hogy a Facebook rövid ideig elérhetetlenné tette az oldalát. Az oldal azóta visszakerült, miután a politikus szerint tisztázódott, hogy nem sértette meg a felhasználói feltételeket. Novák kiemelte: már 53 800 rajongója van (azóta pedig az 54 ezret is elérte), így ha másra nem, rajongógyűjtésre jó volt a gyalázkodássorozat.
Kit szabad féltéglával dobálni, a rendőrség kinek a pártját foghatja? Lehet büntetlenül horogkeresztet pisilni? Megoldás a közmunka vagy populista szólam? Cigányok, szkinhedek és politikusok megmondják: Irtanám őket, egytől egyig mindet.