Orbán szerint a miskolciakat külső erők irányítják
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
"Tévedtem. Talán a pedagógiai optimizmus hitette el velem, hogy a kormány – meghallva az elégedetlenek hangját – érdemben akar tárgyalni. A kerekasztal erre – elvileg – megfelelő forma is lehetne. De EZ a kerekasztal nem AZ a kerekasztal ahol ott kell maradni, mert – összetétele okán – nem alkalmas valódi változások kikényszerítésére" - Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szervezetének elnöke ezt írta a 168 Órának a kormányzat által szervezett Köznevelési Kerekasztalról.
Ez azért is érdekes, mert Mendrey volt az, aki a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének vezetője nevében:
- először bojkottot hirdetett a kerekasztal ellen,
- aztán mégis elment,
- a kerekasztalról pozitívan szólt,
- most pedig úgy tűnik, mégsem akar többet ezen a kerekasztalon részt venni.
És hogy mivel indokolja azt, hogy most mégsem akar ott lenni? Azzal, hogy "a hosszú ideje forrongó és most felszínre robbant elégedetlenség többet akar, mint a törvény módosítgatását".
A hosszú ideje forrongó elégedetlenség alatt a miskolci Herman Ottó Gimnázium által elindított tiltakozást érti, amelyhez immár több mint hétszáz iskola csatlakozott. Ez azért is érdekes, mert a miskolci igazgató a kerekasztalról alapvetően pozitívan nyilatkozott, míg a miskolciakhoz csatlakozó több száz iskola nem. A Tanítanék Mozgalmat támogató 737 iskola képviselői valódi rendszerszintű változást akarnak és teljesen új közoktatási törvényt. Szombaton a Kossuth téren tartanak tüntetést, Mendrey László most azt reméli, hogy a tüntetésen sokan lesznek.
És hogy mi a véleménye Orbánnak a tüntetésről?
A Népszabadság szerint most zajló, háromnapos, zártkörű lilafüredi frakcióülésen azt mondta, hogy külső erők által gerjesztett akciónak tartja a pedagógusok tiltakozási hullámát. A lap szerint szó szerint ezt mondta:
Lássuk be, nem életszerű, hogy egy szép reggel Miskolcon Pilz Olivér felkel, rájön, hogy rendkívül elégedetlen és elkezd levelet írni, tiltakozni.
Pilz Olivér a miskolci pedagógusok szószólója.
Azt is mondta a kormányfő, hogy szerinte a kormány nem követett el konkrét, aktuális hibát, ami akkora feszültséget gerjeszthetett volna, mint például a felvételi keretszámok bejelentése 2012 decemberében. "Az egyik résztvevő számára az derült ki, hogy Orbán Viktor sokkal veszélyesebbnek tartotta az internetadó elleni tüntetéssorozatot, mint a mostani pedagógus-tiltakozásokat" - írta a lap.
Lázár nem kommentált, Havasi provokációról beszél
A csütörtöki Kormányinfón is rákérdeztek Lázár Jánosnál arra, igaz-e, hogy ezt mondta Orbán Viktor, mire a miniszter azt mondta, nem akarja kommentálni a névtelen nyilatkozók állításait.
A miniszterelnök sajtósa, Havasi Bertalan viszont kommentálta a lap írását. Ezt írta: "Szakmailag értékelhetetlen, minden ténybeli alapot nékülöz, csupán olcsó provokációnak minősíthető, amit a Népszabadság művel a miniszterelnök állítólagos lillafüredi kijelentései kapcsán.
Amit például a pedagógusokkal kapcsolatban írt a lap, egyáltalán nem is hangzott el. Kár felülni az ilyen provokációknak.
"Nem én egy személyben, hanem a Herman Ottó Gimnázium teljes tantestülete jelezte levelünkben az oktatás súlyos problémáit" - reagált a kormányfő megjegyzéseire Pilz Olivér, majd frappánsan annyit mondott:
Mögöttem csak egyvalami áll: a tábla az iskolában.
Lázár vs. Galló
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) kész a tárgyalásra, ha egyenlő felek ülnek az asztal mellett, de nem ül tárgyalóasztalhoz akkor, amikor a kormány "mindenhez értő tagja" azt az üzenetet küldi, hogy a tanárok "ne balhézzanak", és ne is számítsanak érdemi változtatásra.
A PSZ csütörtöki közleményében arra reagált, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatóján a többi között azt mondta: példátlan, hogy egy olyan komoly szakszervezet, mint a PSZ, visszautasította a kormány tárgyalási szándékát, ugyanakkor jelezte, tiszteletben tartják, ha tüntetni akarnak.
A miniszter szerint ha a PSZ felelősen gondolkodik az oktatásról, akkor "nem balhéval, hanem tárgyalással és a tárgyalásokon keresztül változásokkal tudja elérni", hogy a pedagógusok helyzete és a gyerekek oktatásának minősége javuljon. Lázár János felvetette Galló Istvánnénak, a szakszervezet elnökének személyes felelősségét is, aki szerinte lebeszélte a pedagógusokat a tüntetésről, amikor megszüntették a 13. havi fizetést.
A PSZ közleményében azt írta: nem utasították vissza a kormány tárgyalási ajánlatát, azonban olyan "zsúrasztal" mellé nem ülnek le, amelynek vendégeit a kormány "önkényesen, senkivel sem egyeztetve" választotta ki, és amelynek "menüjét" is maga állította össze.A PSZ visszautasítja Lázár János "nyomásgyakorlását", amely megnehezíti a tárgyaló felek együttműködését.