A Fidesz megszavazta a Sargentini-jelentés elítélését
További Belföld cikkek
- Brüsszelbe utazott Orbán Viktor, elárulta, mi a célja
- „Nyomult, és fogdosott a mocskos kezével” – egy budapesti buszon zaklatták az ismert teológust
- Családi háza udvarán gyújtotta fel magát egy bősárkányi férfi
- Ladával sétáltatta kutyáit egy nagykátai férfi
- „Barterbe influenszerkedik” – elindult a kommentháború, miután Magyar Péter megborotválkozott
A magyar parlament megszavazta a Sargentini-jelentés elutasításáról szóló fideszes javaslatot.
A képviselők 129 igen, 26 nem szavazattal és 18 tartózkodással fogadták el a Fidesz erről szóló javaslatát.
A szavazáson nem történt nagy meglepetés. A fideszesek igennel szavaztak, a Jobbik tartózkodott, az LMP és a baloldali pártok nemmel szavaztak.
- A Fidesz–KDNP képviselői igennel szavaztak.
- Négy független szintén igennel szavazott: a Jobbikból távozó/kizárt Dúró Dóra, Volner János, Fülöp Erik és Apáti István.
- A Jobbik 18 képviselője tartózkodott.
- Az LMP, amely az Európai Parlamentben nem szavazott a Sargentini-jelentésről, most nemmel szavazott.
- Nemmel szavaztak az MSZP, a DK és a Párbeszéd képviselői, illetve a független Bősz Anett és Szabó Szabolcs.
A határozati javaslatot Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely nyújtotta be. A „Magyarország szuverenitásának megvédéséről és a Magyarországgal szembeni rágalmak visszautasításáról" címet viselő dokumentum kimondja, hogy a Sargentini-jelentés a demokratikusan megválasztott magyar parlament saját hatáskörében meghozott döntéseit támadta meg, ezzel pedig túllépte hatáskörét és megsértette az ország szuverenitását.
Visszautasítjuk a Sargentini-jelentésnek nevezett hazug bevándorláspárti vádirat rágalmait. Visszautasítjuk a jelentést, amely azért támadja Magyarországot, mert nem fogadott be bevándorlókat.
A dokumentum elfogadásával az Országgyűlés arra szólítja fel a kormányt: ne engedjen a zsarolásnak, utasítsa vissza a Magyarország elleni valótlan vádakat, és jogi úton is lépjen fel a csalással elfogadott, Magyarországot rágalmazó jelentéssel szemben.
Columbo és mérgezett nyíl
A parlamentben október elején zajlott a javaslat általános vitája, amelyen a fideszesek változatos jelzőkkel illeték a Sargentini-jelentést. Gulyás Gergely szerint ez egy „bevándorláspárti jelentés”, amely azért született, hogy Magyarország bevándorláspolitikáját elítélje.
Dömötör Csaba államtitkár azt mondta: a Sargeninti-jelentés „olyan, mint a Columbo": „már az elején tudjuk, mi a dörgés". A KDNP-s Vejkey Imre úgy fogalmazott: „a Brüsszel–Strasbourg–Soros-triumvirátus kiirtotta a keresztény értékeket nyugaton, mérgezett nyilaikat Magyarországra zúdítják." A legújabb mérgezett nyíl a Sargentini-jelentés."
Álvita, figyelemelterelés
Az ellenzék változatosan értékelte a Sargentini-jelentést, de mindannyian a Fideszt vádolták azzal, hogy parlamenti vitát rendezve felfújja az ügyet, és nem a jelentés valódi mondanivalójára reagál.
- Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezetője azt mondta, hogy a fideszeseknek nem cáfolni kellene Sargentinit, hanem köszönetet mondani neki, ugyanis visszahozta a 68-as ideológiát, így a fideszesek álvitát tudnak folytatni.
- Tóth Bertalan, az MSZP elnöke és frakcióvezetője: bármit mond a Fidesz, migrációügyben nem ott van a törésvonal, ahol a kormánypártiak sejtetik.
- Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke és frakcióvezetője: A fideszesek javaslata „tartalmában hazug, szándékában aljas". A fideszesek ugyanis „nem a magyar népet védik, hanem elárulják", ráadásul személyesen megbélyegzik azokat, akik támogatták a jelentést.
- Keresztes László Lóránt, az LMP társelnöke és frakcióvezetője: A vitában alig esett szó a szuverenitás kérdéséről, „egy nagyon komoly figyelemelterelés zajlik."
- Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke és frakcióvezetője: ez a jelentés az Orbán-kormány munkájáról szól, nem Magyarországot ítélte el, és a felmérések szerint a magyarok többsége is megszavazta volna.
(Borítókép: Judith Sargentini, a zöld párti frakció holland képviselője (j) felszólal az Európai Parlament vitáján 2018. szeptember 11-én. Balra Orbán Viktor miniszterelnök mögötte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Rogán Antal a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter (b2). - f otó: Szecsődi Balázs / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI)