A belgyógyászatokról hiányzik a legtöbb orvos
A belgyógyászat, valamint a csecsemő- és gyermekgyógyászat és az újszülött-ellátás területén a legjelentősebb az orvoshiány a Világgazdaság cikke szerint, amiből az MTI idéz néhány részletet.
A lap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva azt írja, az orvosi pozíciók száma több mint 40 600 volt 2017-ben, ezek közül valamivel több mint 1600 státuszra nem találtak orvost. Az optimális működéshez 42 200 orvosra lenne szükség.
- A belgyógyászatban 1661 betöltött orvosi álláshely volt és 145 állt üresen.
- A gyerekgyógyászatokon 1068 státuszban dolgozott orvos és 104 álláshely volt üresen.
- Az aneszteziológiai és az intenzív ellátásban pedig több mint 3100 betöltött állás mellett 260-ban nem volt szakszemélyzet.
Az országban több mint 50 700 szakápoló, műtős és asszisztens dolgozott a kórházakban, a megfelelő működéshez pedig 53 400 szakemberre lenne szükség.
Magyar-szlovák kórházi fejlesztés uniós pénzből
Uniós pályázatot nyert határon átnyúló kórházi szakmai együttműködésre a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház és a szlovákiai Királyhelmeci Városi Kórház, a két intézmény közösen 430 ezer euró (137 millió forint) értékben teleradiológia fejlesztést valósított meg.
A fejlesztés részeként Miskolcon a már meglévő PACS (Picture Archiving and Communication System) rendszer fejlesztéséhez, míg Királyhelmecen a rendszer bevezetéséhez szereztek be informatikai elemeket. A PACS képes kezelni, archiválni, megjeleníteni és megosztani a betegellátás képi dokumentációit, például a röntgen-, MRI- és CT-felvételeket. (MTI)