Már januárban eldőlhet, maradhat-e a Fidesz a Néppártban
További Belföld cikkek
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Már január elején nyilvánosságra hozhatják a „bölcsek tanácsának” jelentését és ajánlásait arról, a Fidesz maradhat-e az Európai Néppártban, írja a Magyar Nemzet.
A lap szerint a vizsgálat eredménye a néppárti álláspontnak felel majd meg, Deutsch Tamás EP-képviselő erről azt mondta,
ezek nem túl „szívderítők”,
de a Fidesz is ismerteti majd ezután a saját álláspontját. A két oldal Deutsch szerint egyre inkább távolodik egymástól.
Deutsch azt is mondta, Donald Tusk, a pártcsalád nemrég megválasztott lengyel elnöke személyesen egyeztet majd Orbán Viktorral.
Beszélt arról is, hogy Manfred Weber, a Néppárt vezetője korábban úgy nyilatkozott, nem támogatja, hogy a Fidesz a Néppártban maradjon. Deutsch szerint „Weber a frakcióvezetőségénél fogva nem választott tagja a néppárti elnökségnek, ott nem megmondóember vagy meghatározó személy”.
A Brüsszel elleni sorozatos támadások után az Európai Néppárt (EPP) közgyűlése márciusban úgy döntött, hogy vizsgálatot indítanak a Fidesszel szemben, és a vizsgálat idejére a Fidesz önként felfüggeszti a tagságát. A vizsgálatot a bölcsek tanácsa végzi a pártban. Azt járják körül, hogy a Fidesz tevékenysége összhangban van-e az európai kereszténydemokraták jogállamiságról vallott értékeivel.
És bár Orbán Viktor azt mondta, nem tudja, mit kellene vizsgálnia a bölcseknek, és nem is fogadja ezt el, június közepén írt levelet nekik, amiben azt állította, nonszensz, hogy a Fidesz ne lenne elkötelezett az európai értékek iránt. Többek között azt írta,
- a magyar jogszabályok mindenben megfelelnek az uniós jognak;
- a magyar bíróságok függetlensége garantált az alkotmányban, viszont a közigazgatási bíróságokról szóló törvény visszavonásáról nem tesz említést.
- A szólás- és véleményszabadság helyzete miatt sem kell aggódni Orbán szerint, és megemlíti a kormányközeli sajtótermékeket tömörítő KESMA-t, ugyanakkor úgy látja, hogy a legfontosabb közéleti médiumok, az RTL Klub, a HVG, az ATV, a Blikk és a Népszava kormánykritikusak.
- A korrupció miatt sem kell szégyenkezni, mert az OLAF vizsgálatainak 47 százaléka ügyészségi nyomázást von maga után, az európai átlag csak 42 százalék.
- Szerinte a civil szervezetek sincsenek elnyomva, mert 60 ezer ilyen szervezet működik az országban.
- A CEU önként távozott Bécsbe, senki nem vegzálta őket, pláne a kormány nem.
A bölcsek viszont visszadobták a választ, szerintük azok eléggé problémásak.